Rainer Saad • 17. aprill 2015 kell 11:02

"Ainult Exceliga riiki ei juhi"

Riigikantselei strateegiabüroo juht Margus Sarapuu.  Foto: Scanpix/Postimees

Exceli-põhine riigijuhtimine pole kõige tõhusam ning tegevuse mõõtmiseks on vaja ka suuri eesmärke, leidis Riigikantselei strateegiabüroo juht Margus Sarapuu.

Pärnu Finantskonverents 2015

Toimub 16.-17. aprillil Pärnus.

Tänavune põhiteema on firma võtmemõõdikud ehk KPId.

Peaesineja KPI-guru David Parmenter, lisaks valiti sündmusel aasta mõjukaim finantsjuht.

21. aprillil ilmub Äripäeva eriväljaanne, mis selgitab, mida firma tegevuses mõõta ning kuidas see ettevõttele kasu toob.

„Mõnikord tekitab numbrite või Exceli-põhine juhtimine tõrkeid. Näiteks mõõtes riigi heaolu statistika järgi. Numbrid ei ole ainult poliitilised valikud, vaid ka isiklik kogemuslik tunnetus,” ütles Sarapuu Pärnus toimuval Finantskonverentsil, mille tänavune teema on mõõdikud ning nende kaustamine organisatsiooni eduks. Riigikantselei on valitsusasutus, mis toetab valitsust ja peaministrit poliitika kujundamisel ning elluviimisel.

Indikaatorite paikapanekuks on vaja ka suuri eesmärke, mida mõõta. „Kõige keerulisem ongi, mismoodi väheneva ressursiga tagada suurenevaid ootusi. Meil on riigieelarve strateegia ja valitsuse tegevusprogramm selleks,” ütles Sarapuu. „Tänase valitsusliidu eesmärgis on välja toodud sellised kuus suuremat eesmärki. Kui mõtleme poliitilistele valikutele ja sellele, et meil on erinevad erakonnad, siis poliitikud pakuvad välja asju, mis ühele või teisele elanikkonna grupile on olulised."

Samas on tähtis ka haridus, kuid see pole valitsuse põhieesmärk. „Kui aga tõmmata valikute puu laiali, siis tegelikult näeme, et ilma hariduseta ei tee seal midagi. Kuigi ülemine ots on tõmmatud üsna õhukeseks, on seal palju asju, ilma milleta ei saa,” ütles Sarapuu.

Endine peaministri nõunik, majandusanalüütik Ruta Arumäe kritiseeris tänases Postimehes ilmunud arvamusloos, et riigi majanduspoliitikat juhitakse Exceli tabelitega, liites kokku vaid kulusid ja tulusid.

Hetkel kuum