Eliisa Matsalu • 24. aprill 2015 kell 10:15

Kracht: maksuime paneb Läti poole piiluma

EVEA president Kersti Kracht.   Foto: Eiko Kink

Eesti peaks Lätist eeskuju võtma ja ettevõtluse soodustamiseks mikroettevõtete maksumäära 9%-le langetama, ütles EVEA president Kersti Kracht.

Eile võeti Lätis vastu seadus, mille järgi peavad mikroettevõtted, mille käive on 7000-100 000 eurot, esimesel kolmel aastal maksma vaid 9% käibemaksu ning neljandal tegevusaastal kasvab maksumäär 12%. Samuti ei pea need ettevõtted maksma sots-, tulu- ega ka töötuskindlustusmaksu.

Väikeste ja keskmiste ettevõtete assotsiatsiooni president Kersti Kracht ütles, et Eesti peaks Läti maksumuudatusest eeskuju võtma. „Edastasin selle seaduse isiklikult ka rahandusministrile,“ ütles ta. Tema sõnul soodustatakse Lätis ja Leedus ettevõtlust usinalt. „Leedus on üldse suhtumine, et esimesel kolmel aastal ei tohi maksuamet alustavale ettevõtjale näppu viibutada, võib ainult nõu anda,“ ütles Kracht.

Kracht lisas, et kuigi Lätis võeti seadusemuudatus vastu eile, on seda juba mõnda aega praktiseeritud. Muudatuse järgi maksavad alustavad ettevõtted 9% käibe pealt, mis võib olla aastas kuni 100 000 eurot. Et maksusoodustust saada, võib tööl olla viis inimest, kelle palk on kuni 720 eurot kuus. Krachti sõnul ei maksa ettevõtja palga pealt mingeid makse ja töötaja võib ise endale soovi korral sotsiaalkindlustuse teha. „See on tõsine mikroettevõtluse soodustamine,“ ütles ta.

Krachti sõnul on Läti viimastel aastatel teinud palju maksumuudatusi ja seegi seadus võeti vastu selleks, et Läti majanduse suuri probleeme lahendada. „Lätis on samasugune inimeste väljavool nagu meil. Seal on palju probleeme,“ ütles ta.

Tema sõnul töötab mikroettevõtete seaduse all Lätis näiteks suurem osa taksojuhtidest. „Seda ei peeta kuidagi maksudest kõrvalehiilimiseks,“ ütles ta. Ta lisas, et Läti muudatus mõjutab ka Eestit ja paljud ettevõtjad on hakanud juba Läti poole piiluma.

Hetkel kuum