Eliisa Matsalu • 27. aprill 2015 kell 13:00

Sõerd: litsentsitasud suurendaks maksulaekumist

Riigikogulane ja Reformierakonna liige Aivar Sõerd.  Foto: Raul Mee

Litsentsitasu kehtestamine väikeettevõtetele soodustaks ettevõtlust ja suurendaks maksulaekumist, ütles riigikogu liige Aivar Sõerd.

Möödunud nädalal võeti Lätis vastu seaduse muudatus, mis kinnitas mikroettevõtetele esimeseks kolmeks tegutsemisaastaks vaid 9% maksumäära. Ettevõtjate ja maksuekspertide sõnul on tegu tõsise ettevõtluse soodustamisega, mida võiks ka Eesti kaaluda.

Reformierakonna ja riigikogu liige, endine maksuameti peadirektor Aivar Sõerd ütles, et Eestis registreeriti eelmisel aastal 18 000 ettevõtet, kuid maksuameti andmetel deklareeris neist vaid 3000 tööjõu kasutamist. „Sellest võib järeldada, et suurem osa meil registreeritud uutest ettevõtetest pole reaalselt tegutsevad, vaid loodud varade hoidmiseks või mõnel muul eesmärgil,“ ütles ta.

Kui Läti maksusüsteem on viimase kolme aastaga juurde toonud umbes 30 000 ettevõtet, aitaks selline mikroettevõtetele suunatud erikord Sõerdi sõnul suurendada ettevõtlusaktiivsust, mis pole Eestis ülemäära kõrge.

Sõerd lisas, et kuigi Läti teeb suuri pingutusi maksude paremaks kogumiseks, on neil kogumata jäänud maksutulu osakaal suurem kui meil. „See väikeettevõtete erikord võis olla ka üks argument, et maksutulu suurendada. Ilmselt kasvaks maksutulu ka meil, sest meede võib kasvatada reaalselt tegutsevate ettevõtete arvu,“ ütles ta.

„Lihtsustatud kord maksude tasumisel julgustaks inimesi rohkem ettevõtlusega alustama ja riske võtma,“ lisas ta. Sõerdi sõnul tuleks arvestada ka sellega, et alustavatel ettevõtetel, kel pole näiteks pangale ette näidata majandustegevuse ajalugu, on keerulisem ja kulukam algkapitali loomiseks pangalaenu saada. Üheks võimaluseks olukorra parandamiseks oleks Sõerdi sõnul alustavate ettevõtete litsentsitasu, mis vabastaks ülejäänud maksude maksmisest.  

Litsentsitasu kehtestamise võimalikkust on välja öelnud ka peaminister Taavi Rõivas. Nimelt mainis peaminister reedel Vikerraadios, et valitsus kaalub litsentsitasude kehtestamist mikroettevõtetele, et vähendada nende haldus- ja maksukoormust.

Hetkel kuum