Katariina Krjutškova • 1. juuni 2015 kell 15:00

Inspektsioon hoiatab andmeäri musta turu eest

Andmekaitse Inspektsioon algatas Äripäeva materjalide põhjal uurimise aprillikuus. Pildil inspektsiooni juht Viljar Peep (vasakul).  Foto: Raul Mee

Andmekaitse inspektsioon manitseb mustal turul liikuvate andmebaaside ostjaid ettevaatlikkusele, sest ettevõtetele üritatakse müüa vananenud „kaupa”, millel puudub väärtus.

Umbes kuu aega tagasi algatas andmekaitse inspektsioon Äripäeva materjalide põhjal uurimist, et välja selgitada salapärase 170 000 isikust koosneva andmebaasi päritolu. Toimetus sai andmebaasi enda käsutusse tänu ajakirjanduslikule eksperimendile, mille käigus väitis andmemüüja, et müüb sideoperaatori Elisa kliendiandmeid. Operaator ise on seda eitanud.

„Inspektsioon on antud menetluse käigus saanud vastused kõigilt sideettevõtetelt, kellelt selgitust küsisime. Kõik kolm sideettevõtet väidavad, et oma sisejärelvalve käigus nad andmeleket ei tuvastatud,“ teatas AKI avalike suhete nõunik Margit Liivoja. Menetluse käigus selgus, et tegemist on umbes viie aasta taguste andmetega.

„Sideettevõtete antud info põhjal ei kattu üle poole antud numbritest ettevõtte andmebaasi praeguse seisuga ehk number on  seotud hoopis teise isiku nimega, kui antud andmefailis näidatud. Numbrid on antud aja jooksul kas vahetanud omanikku või on kliendi nimi antud andmetes olnud algusest peale vale. Vananenud info tõttu on raske tuvastada, kust on saadud andmed, mille põhjal andmebaas koostati,“ täiendas Liivoja.

Ta lisas, et sideettevõtete antud info põhjal on inspektsioonil alust jätkata menetlust mõne seotud isiku küsitlemisega.

Inspektsioon soovitas kõikidel mahukate kliendibaasidega ettevõtetel kasutada andmetöötluseks spetsiaalselt programmi, mis annab kliendibaasi sagedaste päringute tegemisest automaatselt märku, et edaspidi andmete potentsiaalne lekitaja kergemini tuvastada.

„Taoliste andmebaaside soetajaid aga peame vajalikuks hoiatada nn mustal turul kauplejate eest, kuna antud menetlus on näidanud, et adekvaatsete andmete asemel üritatakse ettevõtetele maha müüa vananenud „kaupa”, millel puudub kasutusväärtus,“ lisas Liivoja.

Hetkel kuum