Mait Kraun • 7. juuni 2015 kell 15:00

Aafrika uus kuum majandus

Etioopia elanik rahvuslipuga  Foto: EPA

Aafrikas on esile kerkinud uus kuum majandus, mille vastu on huvi hakanud tundma ka investorid, kirjutab Bloomberg.

Maailma Majandusfoorumil on sellel aastal kõige populaarsemaks Aafrika riigiks Etioopia. Mandri lääneosas asuva riigi majandus õitseb ja valitsus ei ütle ära ka väliskapitalist. General Electricu, Dow Chemical Co, Standard Banki ja MasterCardi juhtivate töötajate osalemine 3.-5. juunil toimunud kohtumisel Kaplinnas näitab, et Ida-Aafrika riigi turgudel nähakse suurt potentsiaali.

Etioopia oli otseste välisinvesteeringute mahu poolest Aafrikas kaheksandal kohal. Veel 2013. aastal oli riik vastavas kategoorias 14. kohal, selgub audiitorfirma EY andmetest. Etioopia projektide arv tõusis lausa 88 protsenti - see on kiireim kasv kõigi edetabelis olevate riikide seas. Näiteks Nigeerias oli projektide hulk hoopis 17 protsenti langenud.

"See on valitsus, kes juhib majanduse arengut vägagi hoolikalt ja ettevaatlikult," ütles Dow Chemicali Sahara-taguse piirkonna president Ross McLean neljapäeval antud intervjuus. "Rahvaarvult on Etioopia Aafrikas teisel kohal. Riik ei ole urbaniseerunud nagu teised Aafrika riigid, aga see juhtub paratamatult. Tegemist on väga põneva kohaga."

Etioopia majandusele oodatakse sellel aastal 8,6protsendilist ja 2016. aastal 8,5protsendilist majanduskasvu. Eelmisel aastal oli riigi majanduskasv 10,3 protsenti, selgub Rahvusvahelise Valuutafondi andmetest. Nigeeria, mis on Aafrika kõige suurem majandus, tõuseb sellel aastal 4,8 protsenti ja järgmisel 5 protsenti. Kuna Nigeeria on üks suurimaid naftariike, siis nafta hinnalangus on riigi majanduskasvule juba praegu jälje jätnud.

Ehitusbuum

Etioopia pealinnas Addis Ababas on näha ka ehitusbuumi. Erasektori arendajad püstitavad büroohooneid ja ehitavad luksuskortereid. Valitsus püüab samal ajal vabaneda slummidest, et ehitada nende asemele madala hinnaga kortereid. Etioopias on uusi hotelle avanud nii Radisson Hotels International kui ka Mariott International. Hotelle on vaja eelkõige selleks, et teenindada Etioopiasse investeerimisest huvitatud ärimehi.

Pealinna põhiteede kõrval kulgev hiinlaste ehitatud raudtee on osa üleriigilisest projektist, millega tahetakse luua riigile korralik infrastruktuur, mis meelitab ka investoreid. Aprillis alustas Hiina ettevõte Huajian Group tööd 400 miljoni dollarise projekti kallal, mille raames luuakse äärelinna suur jalatsitootmispark. Teised ettevõtted, näiteks Taiwan George Shoe Corp, on tööstushooneid avanud näiteks Bole Lemi rajoonis.

Neljapäeval teatas aafrika rikkaima inimese Aliko Dangote juhitud ettevõte, et kulutab Etioopiasse rajatud tsemenditehase laiendamiseks 500 miljonit dollarit. Hetkel on tema ettevõte Dangote Group tsemenditehasesse juba varemalt investeerinud 600 miljonit dollarit.

Krediidireiting

"Me ei jäta midagi tegemata, et tekitada riigis võimalikult atraktiivne keskkond, mis meelitab välismaiseid investeeringuid," ütles peaminister Hailemariam Desalegn ühe tehase avamisel, mis asus 80 kilomeetri kaugusel pealinnast.

Moody's Investors Service andis riigile krediidireitinguks B1 koos stabiilse väljavaatega. Standard & Poor's ja Fitch andsid riigile B-reitingu, mis on Moody'se omast ühe pügala võrra madalam.

Riigi esimese võlakirjaemissiooni ajal müüdud võlakirjade tootlus on tõusnud 6,77 protsendini. 4. detsembril toimunud emissiooni ajal oli protsent 6,625.

Takistused äri ajamisel

"Me oleme Etioopias päris palju äri ajanud," ütles Standard Banki investeerimispanganduse juht David Munro. "Me näeme Etioopiat perspektiivika kohana, kus oma äri laiendada. Siin on küllaldaselt resursse ning riik asub geograafiliselt heas kohas."

Äri tegemisel on aga jätkuvalt mitmeid piiranguid. Etioopia Rahva Revolutsioonilis-Demokraatlik Rinne on juhtinud riiki juba mitu kümnendit ja riik kontrollib suurt osa finantsteenustest, telekommunikatsioonist ja transpordist. Välisvaluuta reservide maht on väike, sest valitsus kasutab sissetulevat raha infrastruktuuri programmi finantseerimiseks. Samuti püsib riigi eksport kasin.

Standard Chartered Plc Aafrika makroökonoomika uuringute juht Razia Khan ütles, et Etioopia majandusel on "õõnes" struktuur, mis tähendab, et keskklass ei ole majanduskasvu kiirendamiseks piisavalt suur.

Väike majandus ja kõrge vaesus

94,1 miljoni suurusest rahvaarvust elab linnades vaid 18 protsenti. Terve SKP on riigis vaid 48,9 miljardit, selgub Aafrika panga Abidjani andmetest. Umbes 30 protsenti rahvastikust elab vaesuses, selgub Maailmapanga andmetest. Veel 1995. aastal oli vastav protsent 45.

Dow Chemical suurendas oma müüki Etioopias eelmisel aastal kaks korda ning ettevõte näeb, et kasv jätkub.

"On väga suuri väljakutseid," ütles McLean. "Me saame nendega hakkama. Me arvame, et me oleme turule õigel ajal sisenenud."

Hetkel kuum