Mait Kraun • 6. juuli 2015 kell 18:50

Iraan pani nafta hinna järsult kukkuma

Iraani tuumakõnelused  Foto: EPA

Iraan on lähedal ajaloolise kokkuleppe saavutamisele läänega ja see on nafta hinna järsult kukkuma pannud, vahendab CNN Money.

Nafta hinnad kukkusid eile üle 5 protsendi – WTI toornafta kukkus 7,25 protsenti ja Brent odavnes 5,89 protsenti. Kumbki maksis päeva lõpuks 52,8 ja 56,77 dollarit barrelist. Viimati langesid hinnad nii järsult aprilli alguses.

Kokkuleppele Iraaniga on väga lähedale jõutud. Kui sanktsioonidest loobutakse, siis saab Iraan oma naftaeksporti märkimisväärselt suurendada. Juba praegu on naftaturul ülepakkumine ning Iraani kokkulepe võib naftahinnad uuesti põhjasid testima viia.

„Naftaturule võib tulla 2016. aastal märkimisväärne lisa,“ ütles Oil Price Information Service’i peaanalüütik Tom Kloza.

Iraanil on 158 miljardit barrelit naftareserve, aga selle nafta eksportimist on peamiselt blokeerinud riigi tuumaprogrammi tõttu kehtestatud rahvusvahelised sanktsioonid.

Iraan ja jõudsid kokkuleppe raamistikus üksmeelele juba aprillis. 30. juunil oli kõneluste tähtaeg ja selleks ajaks pidid kokkulepped sõlmitud olema. Läbirääkimised läksid aga üle aja ja uueks tähtajaks lepiti kokku 7. juuli.

Nädalavahetusel teatas üks Venemaa ametnik meediale, et kokkulepe on 90 protsendi ulatuses valmis ja alles on vaid protseduurilised küsimused.

„Kuigi see ei anna garantiid, et lepe allkirjastatakse, on olukord väga lubav,“ ütles Capital Economicsi toorainete analüütik Thomas Pugh.

Hetkel kuum