Eliisa Matsalu • Mari Mets • 27. august 2015 kell 4:00

Idufirmad koonduvad oma börsile

Funderbeami asutaja ja tegevjuht Kaidi Ruusalepp lihtsusab idufirmade ja investorite koostööd.  Foto: Eiko Kink

Eesti idufirma Funderbeam lõi käed bitcoini ettevõttega ChromaWay, et avada aasta lõpuks maailma esimene investoreid ja idufirmasid ühendav turuplatvorm.

Eesti ja Rootsi idufirmad alustavad koostööd

FunderbeamAsutatud 2013. aastal Eestis.Pakub idufirmade andmebaasiteenust.Võimaldab investoritel ja ettevõtjatel idu­firmasid avastada, võrrelda ja analüüsida.Asutajad Kaidi Ruusalepp, Villu Arak ja ­Urmas Peiker.Kontorid Eestis ja Londonis.

ChromaWayAsutatud Rootsis.Tegeleb bitcoini blokiahelal põhineva andmebaasi varade haldamisega ehk niinimetatud värvitavate bitimüntide tehnoloogiatega.

Sisuliselt on tegemist start-up’idele mõeldud volatiilse järelturuga, ütles Funderbeami asutaja ja tegevjuht, endine Tallinna börsi juht Kaidi Ruusalepp eile teatris NO99 ühisrahastuse tuleviku arutelul. See võimaldab investorite ja ette­võtete vahelt mõne vahendaja välja lõigata, et investorid saaksid investeerida start-up’idesse nii, et nad saavad kohe kauplema hakata. Platvorm võimaldab investoritel firmadega liituda ka natuke hiljem, kui ettevõte on juba pisut kasvanud. “Start-up-börs on selle kohta võib-­olla palju öeldud, küll aga on see kindlasti järelturg,” ütles Ruusalepp.

Praegu on Funderbeami sel aastal käivitatud andme- ja analüüsiplatvormil 140 000 idufirmat ja üle 40 000 investori. Järgmine verstapost saabub Ruusalepa sõnul selle aasta lõpukuudel, mil idufirmade andme­baasile lisandub investeerimise ja järel­turu platvorm. “Kasutajale lihtsa, kuid tehnoloogiliselt keeruka kauplemisplatvormi ehitamine on kõva pähkel,” ütles ta.

Kiiduväärt idee

Andres Kitter, LHV jaepanganduse juht

Funderbeami meeskonnal on suurepärane idee ja Chroma­Wayl väga head teadmised sellise tehnoloogia loomiseks. Usun, et sellest koostööst tuleb välja suurepärane rakendus. Tundub praktiline, et selliste uudsete tehnoloogiate jaoks kaasatakse projekti majaväline eriteadmistega partner. See võimaldab olulisel määral parandada tehnoloogilist kompetentsust, kuulda uusi ideid ja lähenemisviise ning tuua sisse võimekat rahvusvahelist meeskonda.

Blokiahelaga töö kergemaks

Funderbeam teatas kevadel, et sai plaanitava platvormi loomiseks poole miljoni eurose investeeringu. Järelturu loomiseks lõi Funder­beam käed nn värvitavate müntide looja ChromaWayga, Rootsi idufirmaga, kes on koostööd teinud ka LHV pangaga. Värvitavate bitimündidega hakatakse platvormil näitama infot tehingute kohta.

Ruusalepp ütles, et see kõik kõlab küll ogaralt keeruliselt, kuid nii segane see turg praegu ongi. “Meie ülesanne on panna kokku investoritele lihtsalt kasutatav lõpptoode, millesarnast praegu pole,” rääkis Ruusalepp. Tema sõnul on nii andmefirmasid, sündikaatidega tegelevaid platvorme kui ka neid, kes nokitsevad järelturu kallal. “Ent meie teada pole keegi neid tervikuks ühendanud,” nentis ta.

Ruusalepp ütles, et ise pusimise asemel oli mõistlik ChromaWay appi võtta. “Nende tehnoloogiapealik Alex Mizrahi oli esimene, kes kolme aasta eest värvitavad bitimündid kasutusele võttis. Meie tugevus on aga pigem finantsturud, regulatsioonid ja õigusteemad,” rääkis Ruusalepp. Ta lisas, et tegu on küll bitcoiniga, kuid mitte niivõrd krüptoraha, vaid selle alustehnoloogia ehk blokiahelaga, mis võimaldab finants­tehinguid kulukate ja aeglaste vahendajateta sertifitseerida.

Teeb turu huvitavaks

Kristi Saare, väikeinvestor ja naisinvestorite klubi eestvedaja

Järelturg muudab investeerimisturu väikeinvestorile huvitavamaks. Väikeinvestorid tahavad hajutatud portfelli, aga mitte pidevalt juurde võtta mitmesajaeuroseid osakuid, mille all on raha aastaid kinni. Fondiosakuid ostavad inimesed kergekäelisemalt, aga ühisrahastusega tekib blokk ette, kerge paranoia, et äkki ma ei saa sellest investeeringust välja. Selleks ongi paljud sotsiaalpanganduse ettevõtted loonud järelturu – ma tean, et saan investeeringust väljuda, kui seda mingil põhjusel teha tahan.

Turu lihtsustamine

Ruusalepp selgitas, et loodav investeerimisplatvorm võimaldab äriinglitel ja teistel idufirmadest huvitatutel oma raha ühte potti panna ja seda siis juhtinvestori kaudu investeerida. Järelturg aga võimaldab investoritel oma investeeringutega kaubelda.

Investeeringud seotakse tehnoloogiliste bitimüntide ja blokiahelaga. “Sisuliselt tähendab see start-up’i investeeringute likviidseks muutumist, sest investoritel avaneb lõpuks elegantne võimalus investeeringuid ­osta ja müüa. Praegu on see äärmiselt keeruline ja aeganõudev,” ütles ta.

Nii võimaldab see Ruusalepa sõnul investeerida üle maailma erinevatesse idufirmadesse. “Ja seda lihtsalt, ilma suurte ja kallite vahendajateta,” märkis ta.

Investeering on tema sõnul likviidne ehk seda saab müüa kiiremini kui seni – kui tavaliselt ollakse start-up-ettevõttes investorina sees keskmiselt 7 aastat, siis Funderbeam töötab selle nimel, et idufirmade-investeeringutest saaks lihtsalt investeeritav varaklass.

Iduettevõtted saavad platvormi kaudu kaasata kapitali, olenemata selle asukohast. “Kehtima hakkavad suuresti samad argumendid nagu pärisbörsil. Lisaks kapitali kaasamisele pakuvad sellised platvormid nähtavust, võimalust muuta kliendid investoriteks ja sealt omakorda kaasata investorite kogemust ettevõtte kasvatamisel,” selgitas Ruusalepp.

Ta lisas, et tulevikus hakkavad ilmselgelt kapitali pakkuma need, kel kapitali on, ja seda rahvusvaheliselt, ilma rohkete ja kallite ­vahendajateta. “Loodetavasti anname sellesse arengusse märkimisväärse panuse,” ütles ta.

Hetkel kuum