Alyona Stadnik • 26. august 2015 kell 11:30

Teder: nõukogu vastutab

Tallinna Sadama nõukogu liige Hillar Teder  Foto: Raul Mee

Tallinna Sadama nõukogu liige Hillar Teder ei osanud kommenteerida uudist, et sadama juhatuse liikmed Ain Kaljurand ja Allan Kiil on altkäemaksu võtmise kahtlusega kinni peetud, kuid ütles, et nõukogu on vastutav.

"Mul ei ole midagi öelda, aga eks nõukogu on vastutav," ütles Teder.

Kahtlustuse järgi võtsid Kaljurand ja Kiil mitu aastat suures ulatuses altkäemaksu. Kapo ei ole täpsustanud kahtlustuse sisu ja altkäemaksuks saadud summa suurust. Lisaks Kaljurannale ja Kiilile on kinni peetud veel kuus inimest.

Homme koguneb Tallinna Sadama nõukogu korralisele koosolekule.

Viimane uudis Tallinna Sadama tehingute kohta ilmus tänavu juulis, kui sadam teatas, et eraldas mullu Prevo Holdingule 2,8 miljonit eurot.

2003. aastal sõlmis Tallinna Sadam OÜga Prevo Holding lepingu, mille järgi kohustus rajama Muugale üle 70 miljoni euro maksva metalli- ja üldkaupade terminali. Terminali operaator Prevo Holding omakorda pidi garanteerima kaubatasu maksmise.

Kuna buumiajal sõlmitud leping ei vastanud mõne aasta pärast majanduslanguse tõttu enam ootustele, siis otsis Tallinna Sadam võimalust sellest välja astuda. See lõppes üle viie aasta kestnud kohtuvaidlusega. Tulemuseks 2014. aastal sõlmitud kohtuväline kokkulepe, mille järgi sadam pidi Prevo Holdingule maksma 2,8 miljonit eurot. Otsust ettevõttele maksta tehti ilma nõukogult luba küsimata.

Prevo Holdingu põhitegevus on terminaliarendus Muuga sadamas. Ettevõtte juhatuse liige on Oleg Ossinovski äripartner Spacecomis Siarhei Psiola ning omanikeks Küprosel registreeritud Transportation Investments Holding Ltd, Aquis Holdings Limited, Valeri Stefanovitš, Galina Lipinskaja ja Jan Lipinski.

Hetkel kuum