Pille Ivask • 9. september 2015 kell 4:47

Kataloonia tahab oma keskpanka

Kataloonia kohalikud valimised toimuvad 27. septembril  Foto: epa

Kataloonia president Artur Mas tuli välja uue ideega, kuidas saada Hispaaniast lõplikult vabaks: vaja on oma diplomaatilist teenistust, keskpanka, maksuametit ning isegi relvajõude.

KATALOONIA

SKP per capita: 26 966 eurot

Elanike arv: 7,5 miljonit

SKP: 199 miljardit eurot

Töötuse määr: 19,1 protsenti

HISPAANIA

SKP per capita: 22 780 eurot

Elanike arv: 46,8 miljonit

SKP: 1058 miljardit eurot

Töötuse määr: 22,37 protsenti

Allikas: Financial Times

Tegu pole üksnes ideega, plaan kavatsetakse käiku panna juba tuleval kuul. Seda muidugi juhul, kui 27. septembril annab enamik valijaist Kataloonia kohalikel valimistel hääle iseseisvust pooldavatele parteidele.

„Asi pole kohe iseseisvuse väljakuulutamises, vaid pigem protsessi alustamises, mis viib lõpuks välja Kataloonia iseseisvumiseni,“ selgitas Kataloonia president Artur Mas Financial Timesile ning jätkas, et riiklike struktuuride ülesehitamine on uue valitsuse üks tähtsamaid ülesandeid. Mas märkis, et oma maksuasutuse ülesehitamise kallal on vaeva nähtud juba poolteist aastat. Samuti tõi ta välja, et Kataloonia on huvitatud oma keskpangast ning sotsiaalkaitsesüsteemist. 

Mõistagi ei vaata Madrid Kataloonia kavatsustele Hispaania riigi sisse oma riik rajada sugugi hästi. Sellest annavad või tunnistust keskvalitsuse korduvad keeldumised korraldada Kataloonias referendum. Hispaania valitsus on öelnud, et riigi regioonidel pole mingit õigust ise otsustada oma poliitilist tulevikku.

Hetkel kuum