Eliisa Matsalu • 21. september 2015 kell 8:30

Kinnisvarahinnad nagu kirjad jõuluvanale

1Partner Kinnisvara tegevjuht Martin Vahter kinnitab, et kinnisvaraturul pole hinnatõusuks põhjust ja hinnad püsivad paigal.   Foto: Erik Prozes

Pikalt kerkinud kinnisvarahinnad on lõpuks seisma jäänud, ütles 1Partner Kinnisvara tegevjuht Martin Vahter. Tema sõnul on kinnisvaraportaalides olevate kuulutuste hinnad nagu jõuluvanale saadetud kirjad, milles kirjutatu kunagi ei täitu.

Statistikaamet teatas, et selle aasta II kvartalis tõusid kinnisvarahinnad võrreldes eelmise aasta sama ajaga 10,5%.

1Partner Kinnisvara tegevjuhi Martin Vahteri sõnul on kinnisvarahinnad viimasel poolel aastal tegelikult paigal püsinud. „Statistika vaatab ikka minevikku – seekord on ju võrreldud pea pooleteise aasta tagust infot,“ ütles ta, lisadeks, et praeguseks on läbi juba ka kolmas kvartal, mis on võrreldes selle aasta teise kvartaliga kinnisvarahindade poolest üsna sama. „Kõikumisi on poole aasta jooksul ikka olnud ja võib ju rääkida, et hinnad endiselt kasvavad, kuid see on eilne jutt,“ märkis Vahter.

Kinnisvaraspetsialisti sõnul pole hindade kasvuks ühtegi põhjust, mis tähendab, et kinnisvarahinnad peaksid veel mõneks ajaks paigale jääma. Ta selgitas, et hinnatõus tekkis uute korterite puuduse tõttu, kuid nüüdseks on nõudlus rahuldatud. „Kinnisvaraturg pole ju internetiteenus, kus saab üle öö üheksast kümme teha,“ ütles ta. Vähemalt poolteist aastat läheb aega, enne kui kinnisvaras toode turule jõuab. Kui buumiajal toodeti umbes 4000 uut korterit aastas, siis 2012.-2013. aastal toodeti neid juurde vaid 1000. Normaalne tempo oleks Vahteri sõnul 1500-2000 uut korterit aastas.

Vahter lisas, et on näha, et mõned arendajad lasevad nüüd ka hindasid alla. „Kui varem pani arendaja sarnasele tootele ikka 100 eurot ruutmeetrile otsa, siis enam seda ei tehta, sest see ei toimi,“ ütles ta.

Vahteri sõnul on kodu ostmiseks juba aasta aega neutraalne aeg olnud. „Kui ostja jääbki mingist objektist ilma, siis vahet pole. Tuleb järgmine võimalus,“ rääkis ta. Sama kehtib tema sõnul müüjate kohta. Vahter lisas, et müüjad kipuvad oma korteritele hinnad panema City24.ee kuulutuste järgi, kuid sealsed hinnad on tegelikult liiga kõrged. „Ostuportaalide hinnad on tegelikult müüjate soovunelmad, nagu kirjad jõuluvanale,“ ütles Vahter. Tegelikud hinnad on tema sõnul mõnevõrra madalamad. Vahter lisas, et kui korterid on ostuportaalides üleval, siis järelikult pole neid veel maha müüdud ehk tõenäoliselt on neil vale hind. „Kui korter on müügis üle kolme kuu, siis järelikult küsitakse selle eest vale hinda,“ ütles ta.

Hetkel kuum