Sirje Rank • 22. september 2015 kell 12:15

Gazprom pakub Brüsselile lahendust

Gazprom  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa gaasihiid Gazprom on esitanuid ELi konkurentsiametnikele rea ettepanekuid, kuidas ELi esitatud süüdistus ebaõiglaselt kõrge gaasi hinna nõudmises Kesk- ja Ida-Euroopa riikidelt võiks laheneda ilma hiigeltrahvita.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja  Ricardo Cardoso kinnitas agentuurile Bloomberg, et on tõepoolest Gazpromilt taolised ettepanekud saanud. Aega on Gazpromil oma ametliku vastuse esitamiseks Euroopa Liidu konkurentsiametnike esitatud süüdistustele 28. septembrini.

Aprillis esitas EL Gazpromile ametliku süüdistuse, mille järgi Gazprom on takistanud vaba konkurentsi toimimist ja nõudnud Bulgaarialt, Tšehhilt, Ungarilt, Slovakkialt, Eestilt, Lätilt, Leedult ja Poolalt põhjendamatult kõrget gaasi hinda. Komisjoni kriitika all on nafta edasimüügi keeld Gazpromi lepingutes ning gaasi hinna sidumine nafta hinnaga.

Gazpromi esmaspäeval esitatud ettepanek ei olnud esimene katse vaidlust lahendada. Läinud aasta kevadel jäid kõnelused soiku, kui Venemaa ja Euroopa Liidu suhted Ukraina sündmuste pärast halvenesid. Jõupoliitika on olnud selle juhtumi käsitlemisse seotud algusest saadik, kui Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas dekreedi, mis andis valitsusele voli Gazpromi ELi uurimise eest kaitsta.

Kui Gazpromi pakutud lahendus vastu võetakse, säästaks see firma trahvist, mis läinud aasta majandustulemuste alusel võib ulatuda kuni kaheksa miljardi dollarini. Samas tuleb Gazpromil oluliselt muuta oma seniseid äritavasid selles piirkonnas. Sel kuul korraldas Gazprom esimest korda Euroopas gaasi müügiks oksjonid, olles seni olnud pikaajaliste tarnelepingute eestkostja.

„Paistab, et Gazprom on hakanud oma retoorikat ja ehk potentsiaalselt ka strateegiat kohandama vastavaks ELi regulatsioonidele,“ vahendas ajaleht Financial Times läinud nädalal avaldatud Oxfordi Energiauuringute Instituudi Gazpromi ekspordi strateegia ülevaadet.

Hetkel kuum