Äripäev • 23. september 2015 kell 8:00

Bloomberg: Eestis peeti kinni Putini liitlane

Edgar Savisaar  Foto: Andras Kralla

Uudisteagentuur Bloomberg kirjutab eile Eestis lahvatanud korruptsiooniskandaalist, et politsei pidas kinni Eesti suurima opositsioonipartei liidri, kel on sidemed Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Mõned kajastused välismeediast Edgar Savisaare kinnipidamise kohta:

Bloomberg: Eesti politsei pidas kinni Putini liitlase

Eesti politsei pidas lühiajaliselt kinni Eesti suurima opositsioonipartei liidri, kel on sidemed Venemaa presidendi Vladimir Putiniga ning keda kahtlustatakse altkäemaksu võtmises, kirjutab eile Tallinnas lahvatanud korruptsiooniskandaalist uudisteagentuur Bloomberg.

Lisaks Tallinna linnapeale ja Keskerakonna juhile on kahtlustuse saanud veel kuus Eesti kodanikku, sealhulgas neli ärimeest, keda kahtlustatakse altkäemaksu andmises.

Parteid, mis 2004. a allkirjastas koostöölepingu Putini Ühtse Venemaa parteiga, toetab kolm neljandikku Eestis elavatest venekeelsetest valijatest. 2011. a parlamendivalimiste eel nimetasid Eesti ametivõimud seda julgeolekuriskiks võimaliku rahastuse tõttu Venemaalt. Keskerakond ütles toona, et Savisaar küsis 1,5 miljonit eurot Vladimir Jakuninilt, endiselt Venemaa Raudteede juhilt ja Putini liitlaselt, et ehitada Tallinnasse kirik.

Savisaare terviseprobleemidest hoolimata juhtis Keskerakond läinud kuul ERRi küsitluse järgi parteide edetabelit 29% toetusega, edestades peaministri parteid 8%ga. Märtsis toimunud valimiste eel, kus Savisaar kogus individuaalselt kõige rohkem hääli, kritiseeris ta valitsusparteide välis- ja julgeolekupoliitikat, millega Eesti on olnud Euroopas üks kindlamaid Venemaa vastu Ukraina sündmuste tõttu kehtestatud sanktsioonide pooldajaid.

Helsingin Sanomat

Korduvalt korruptsioonikahtlustes rabelenud veteranpoliitik on nüüd esimest korda ametlikult korruptsioonis kahtlustatav, kirjutab Soome päevaleht.

Leht loeb üles, milline on kahtlustuse sisu, ning kes ja millise kahtlustusega on veel sellest skandaalist puudutatud. Kahtlusaluseid on kokku seitse – need on kõik Eestis tuntud ärimehed ja poliitikud.

Leht kirjutab, et raske haiguse järel naasis Savisaar sügisel poliitikasse ratastoolis, plaanides jätkata nii Tallinna linnapea ametis kui soovides jätkata ka Keskerakonna juhina.

Altkäemaksu võtmise eest võib Eestis ees oodata 1-10 aasta pikkune vanglakaristus.

Interfax: Tallinna linnapea peeti kinni korruptsioonikahtlusega

Venemaa uudisteagentuur Interfax vahendab, et Tallinna linnapea ja suurima opositsioonipartei juht Edgar Savisaar on kinni peetud korduva altkäemaksu võtmise kahtlusega. Teiste kinnipeetute seas oli ka suure ehitusfirma juht Aivar Tuulberg.

Interfax nendib, et Keskerakond on erakond, mille poole hääletab suur osa Eestis elavast venekeelsest elanikkonnast. Märgitakse ära ka Edgar Savisaare haigus ning haiguse järel tööle naasmine.

Vedomosti kajastab teemat Eesti uudistekanaleid ja Interfaxi refereerides, märkides muuhulgas ära, et 2010. a sai Savisaar trahvi, kui jättis majanduslike huvide deklaratsioonis kajastamata suured laenud. Savisaar möönis toona eksimust ja vabandas. Ära mainitakse ka raha küsimine Vladimir Jakuninilt kiriku ehitamiseks ja Keskerakonna valimiskampaaniaks.

RIA Novosti kajastab teemat mitme lühiartikliga, tuues muu hulgas välja, et Edgar Savisaare poeg peab toimuvat poliitiliseks tellimuseks ning Keskerakond katseks tähelepanu kõrvale juhtida Tallinna Sadama korruptsiooniskandaalilt. Tsiteeritakse ka peaminister Taavi Rõivast, kelle sõnul kahjustab skandaal Eesti mainet.

Rootsi suuremad ajalehed – Dagens Nyheter, Svnska Dagbladet, Dagens Industri korruptsiooniskandaali ei maini.

Ei maini seda ka majanduslehed Financial Times ega Wall Street Journal.

Hetkel kuum