Äripäev • 30. september 2015 kell 11:07

Kohus kõrvaldas Savisaare linnapea kohalt

Edgar Savisaare plakat  Foto: Andres Habbu, Äripäev

Harju maakohus otsustas rahuldada riigiprokuratuuri taotluse kõrvaldada ametist altkäemaksu võtmises kahtlustatav Tallinna linnapea Edgar Savisaar, teatas prokuratuur.

Riigiprokurör Laura Vaik ütles pressiteate vahendusel, et riigiprokuratuur on ametist kõrvaldamise taotlust esitades kaalunud selle toimingu vajalikkust ja põhjendatust. Hinnati tõendeid, kriminaalmenetluse kahjustamise riske, arvestati kriminaalmenetluses ilmnenud asjaolusid.

„Kuriteoepisoodides, milles Edgar Savisaart kahtlustatakse, on tunnistajateks Tallinna linnavalitsuse ametnikud, kes saavad otse või vahendatuna linnapealt korraldusi. Leiame, et tunnistajate mõjutamise vältimiseks on linnapea ametikohalt kõrvaldamine vajalik ja põhjendatud. Õiguskaitseasutusena on meie ülesanne tagada tunnistajatele võimalus mõjutusteta ütluste andmiseks,“ selgitas Vaik.

Keskerakonna teatel on Savisaare ametist kõrvaldamise otsus vastuolus põhiseaduse mõttega. „Demokraatlikel valimistel valisid 115 000 tallinlast linna juhtima Keskerakonna ning rahvalt mandaadi saanud volikogu valis linnapeaks kõige enam — pea 40 000 — hääli kogunud Edgar Savisaare. Kui pelgalt kahtlustuse põhjal saab linnapea ametist kõrvaldada, siis milline mõte on üldse valimistel?“seisab erakonna pressiteates.

Keskerakond ootab õiguskantslerilt analüüsi antud küsimuse põhiseadusega kooskõlas olemise kohta. Vastava taotluse on riigikogu Keskerakonna fraktsioon juba õiguskantslerile esitanud.

Harju maakohtu määrus jõustub viivitamatult, seda saab edasi kaevata kümne tööpäeva jooksul. Keskerakond on seisukohal, et kohtumäärus kindlasti edasi kaevata.

Seadus lubab nelja kuu möödumisel kahtlustataval, süüdistataval või tema kaitsjal esitada kohtule taotluse ametist kõrvaldamise põhjendatuse kontrollimiseks.

Kui ametist kõrvaldamise alused ära langevad, on prokuratuuril või eeluurimiskohtunikul võimalik määrus tühistada.

Riigiprokurör Laura Vaik esitas eelmisel kolmapäeval Harju maakohtule taotluse kõrvaldada Tallinna linnapea Edgar Savisaar ja Tallinna linnavolikogu esimees Kalev Kallo ametist kohtueelse menetluse ajaks. 

Kallo kohta otsustas kohus, et tema võib ametis jätkata, sest ametist tulenevalt pole tal võimalust mõjutada linnavalitsuse töötajaid.

Kriminaalmenetluse seadustik lubab kahtlustatavat ametist kõrvaldada, kui ta võib edasi töötades jätkuvalt toime panna kuritegusid või kui edasitöötamine võib kahjustada kriminaalmenetlust.

Eelmisel nädalal esitas kapo Savisaarele kahtlustuse korduvas altkäemaksu võtmises endale ja Keskerakonnale. Süüdistuse said ka ärimehed Hillar Teder, Aivar Tuulberg, Alexander Kofkin ja Vello Kunman ning Kalev Kallo ja Villu Reiljan.

Hetkel kuum