Estraveli konsultant hoiatas Estonian Airi eest

03. november 2015, 17:00
Estonian Airi raudlind.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20151103/NEWS/151109925/AR/0/Estonian-Air.jpg

Kui toimetuse sekretär soovis täna osta 10. novembriks Äripäeva peadirektori Igor Rõtovi jaoks otselennupileteid Tallinnast Stockholmi ja tagasi, saabus Estraveli reisibüroo konsultandilt vastuseks hoiatus, et tema Estonian Airi otselende ei soovita.

"Otselende ei soovitaks praegu valitseva teadmatuse ja spekulatsioonide tõttu," teatas Estraveli vanemreisikonsultant, kuigi Äripäeva toimetuse sekretär Jaana Batšinskaja oli palunud just otselende, mida teeb Estonian Air. Konsultant pakkus otselendude asemel välja hoopis Helsingi vahemaandumisega Finnairi lende.

Kui helistasime juhtumi peale Estraveli tegevjuhile Anne Samlikule, vastas ta kiirelt, et see on viga. "Ei, see on nüüd küll tema poolt täiesti viga tehtud," sõnas Samlik. Ta küsis Äripäeva sekretäriga suhelnud reisikonsultandi nime ja lubas temaga kohe rääkida. Veidi pärast ajakirjaniku kõnet Samlikule saabus reisikonsultandilt ka uus e-kiri Äripäeva sekretärile Estonian Airi otselendude info koos sõnadega "siin siiski ka võimalikud otselennud".

Väärib märkimist, et hiljem pakutud Estonian Airi otselendude maksumus (kaks varianti) oli 45-70 eurot väiksem algselt pakutud Finnairi ümberistumisega lennukava hinnast.

Hoiatuse põhjus riigiabi hindamises

Samlik selgitas pärast oma alluvaga suhtlemist, et nende reisikonsultant soovis anda kliendile parimat nõu ja informeeris teda Euroopa Komisjoni poolsest Estonian Airi riigiabi hindamisest, millest viimasel ajal on väga palju juttu olnud. "Pole uudis ja valitsus ning riigiasutused on korduvalt kinnitanud, et riik on valmis ka negatiivseks otsuseks," märkis ta. "Samal ajal on rõhutatud, et Estonian Airi pileti ostnud inimeste eest hoolitsetakse, kui ka otsus peaks olema negatiivne. Seega ei ole hetkel liigseks ebakindluseks alust," märkis Samlik.

Estonian Air ootab lähiajal saabuvat Euroopa Komisjoni otsust selle kohta, kas riigi rahasüstid rahvuslikku lennufirmasse on olnud kooskõlas riigiabi reeglitega või mitte. Võimaliku negatiivse otsuse valguses on juba asutatud ka uus riiklik lennufirma Nordic Aviation Group AS.

Palmer mõistab ettevaatlikkust

Estonian Airi juht Jan Palmer ütles Äripäevale intsidendist kuuldes, et kindlasti on palju spekulatsioone ja et Euroopa Komisjoni otsus tuleb varsti ning halvimal juhul on see negatiivne. "Inimesed reageerivad ja teevad erinevaid asju, et end kaitsta puhuks, kui otsus on negatiivne," arutles Palmer. Estraveli reisikonsultandi käitumist ta kuidagi hukka ei mõistnud. "See on mõistetav, kuna on palju spekulatsioone. Aga mina siiski ei ole kuulnud Brüsselist kindlat väidet, et tuleb negatiivne otsus," rääkis Palmer.

Jan Palmer on varem öelnud, et usub Euroopa Komisjoni positiivsesse otsusesse.

Palmeri sõnul on Euroopa Komisjoni otsust oodata ilmselt novembri jooksul, aga täpset otsuse avaldamise aega ta ei tea.

Palmer selgitas, et negatiivse otsuse korral on Estonian Air sunnitud kõige tõenäolisemalt tõesti katkestama kohe kõik oma tegevused ja siis on juba uue riikliku lennufirma jaoks esmatähtis, et nad oleksid valmis kohe üle võtma. Palmer selgitas, et Eesti valitsus on asutanud uue firma ning on ka lubanud, et hoolitseb kõigi Estonian Airi klientide eest. Tema hinnangul on realistlik, et uus riiklik firma suudab võtta Estonian Airi opereeritavad lennud kohe üle, kuid samas ta ise pole selle protsessiga otseselt seotud - tema juhib endiselt Estonian Airi.  

Küsimuse peale, kas Palmer on endiselt optimistlik, et tuleb positiivne otsus, hakkas lennufirma juht naerma. "Ka mina kuulen neid spekulatsioone... Ma ei tea. Me oleme valmis ka negatiivseks otsuseks," nentis ta ja lisas, et muidugi ta loodab endiselt positiivset otsust. Palmer toonitas, et Estonian Air on suutnud konkurentsi järelevalvele igatahes tõestada, et restruktureerimise plaan toimib ja ettevõte suudab selle järgi elada.

Küsimusele, mida teeb Palmer ise edasi, kui Euroopa Komisjoni otsus tuleb negatiivne, vastas ta, et ei tea. "Võtame päeva korraga," märkis ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    03. November 2015, 16:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing