Mari Mets • Andres Haabu • 7. november 2015 kell 17:41

Estonian Airi viimane maandumine

Estonian Airi viimaseks jäänud lennu pardameeskond lehvitab hüvastijätuks laupäeva õhtul Tallinna lennujaamas.   Foto: Andres Haabu

Laupäeval kell 17.30 maandus Tallinna lennujaamas viimane Estonian Airi lennuk 88 reisijaga, mis startis Kopenhaagenist vahetult enne seda, kui Eesti rahvuslik lennufirma teatas oma tegevuse lõpetamisest. Ka esimese lennu tegi Estonian Air 24 aastat tagasi Kopenhaagenisse.

Estonian Airi viimase, üheksanda Tallinnasse jõudnud lennuki saabumine koju on üdini eestilik – sinivalge raudlind maandub Lennart Meri nimelisel lennuväljal pimeduses ladistavas vihmasajus.

Viimasena laiast maailmast naasnud Estonian Airi lennuki juhtis koju Eesti kuulsaima helilooja Arvo Pärdi poeg, kapten Immanuel Pärt. Reisijad vantsivad terminali nagu ikka, ainult et iga nende sammu pildistavad pressifotograafid.

Kui Estonian Airi 24aastaseks jäänud ajaloo viimased reisijad Kopenhaagenist saabunud lennukist lahkusid ja ajakirjanikud lennukisse sisse astuvad, istub kapten Pärt lennuki salongis viiendas pingireas ja räägib heatujuliselt telefoniga. Vabandab ja kaob Bombardieri pisikesse kokpitti. Reisi lõpp, nagu ikka – on ju õnnelikult maandutud. Koristajad liiguvad mööda pingivahesid ja korjavad prahti kokku.

Kõik jääb viimaseks

Ainult et täna korjavad nad istmetaskutest välja ka Estonian Airi kirjadega evakueerumisjuhendid ja Estonian Airi pardaajakirja In Time viimased numbrid. Need rändavad prügikasti, sest rohkem pole neid vaja.

In Time’i viimases numbris jõudis Estonian Airi viimane juht Jan Palmér kirjutada oma kolumnis „Lennuga kindlama homse poole“ sellest, et suvi läks Eesti rahvuslikul lennukompaniil hästi, kolm kuud järjest teenis firma kasumit.

Ilma pikema jututa laskub kogu pardameeskond ükshaaval lennuki trepile, et poseerida veel viimaseks ühispildiks. Stjuardesside erkkollased sallid tuules lehvimas, lehvitab tumesinisesse Estonian Airi vormi riietatud meeskond koos viimast korda.

Kapten kustutab lennukis tuled ja sammub läbi vihma terminali poole nagu kümneid ja sadu kordi varemgi. Estonian Airi nime kandvat lennukit ta aga rohkem ei käivita.

Tallinna lennuväljal maandus Estonian Airi kõige viimane lend.  Foto: Andres Haabu
Hetkel kuum