Ave Lepik • 25. november 2015 kell 12:30

Pariisi terrori uurimine: mõrtsukas naasis tapatööpaigale

Politseipatrull Pariisis Eiffeli torni juures.  Foto: epa

Pariisi terrorirünnakute ajuks peetava Abdelhamid Abaaoudi mobiiltelefoni andmetest selgus, et ta mitte ainult ei osalenud rünnakutes kohvikutele ja restoranidele, vaid naasis kuriteopaigale pärast seda, kui seal oli vaikseks jäänud, ütles Prantsusmaa prokurör Francois Molins.

Mis on Islamiriik? IR on kurikuulus vägivaldne islamistlik rühmitus, mis kontrollib suurt ala Süürias ja Iraagis. Ta on kuulutanud vallutatud maa-alad kalifaadiks – riigiks, mida juhitakse islami seaduste järgi ja mille eesotsas on Abu Bakr al-Baghdadi.

Mida Islamiriik tahab? IR nõuab kõigi moslemite pühendumist ja truudust, ei tunnista riigipiire ja üritab järjest vallutada uusi maa-alasid. Ta järgib enda loodud ekstreemset versiooni sunni islamist ning leiab, et uskmatud väärivad surma.

Kui tugev on Islamiriik? IR on loonud endast võimsa kuvandi, osaliselt propaganda ja vägivallapiltide jagamise kaudu. Tegemist on maailma kõige jõukama mässurühmitusega. Sel on umbes 30 000 võitlejat ning peaaegu iga päev pommitatakse mõnd USA juhitavat koalitsiooniüksust, mille eesmärk on Islamiriik hävitada.

Mobiiltelefoni asukoha määramine näitas, et Abaaoud oli Bataclani kontserdimaja lähedal ajal, kui politsei erirühm tungis majja, et lahendada pantvangikriis. Abaaoudi kaasosalised tapsid tol õhtul kontserdimajas 89 inimest.

Veel peaaegu kaks nädalat hiljem panevad uurijad kokku pilti sellest, kes ja kuidas tegutses sel õhtul Pariisis, kui tapeti 130 inimest.

Tänaseni pole teada, kes olid pommivööga terrorist, kelle politsei tulistas surnuks Bataclani juures, kaks enesetaputerroristi rahvusstaadioni juures ning kolmas tegelane, kes hukkus Saint-Denis’s korteritulistamises. Viimane arvatakse olevat Abaaoudi kaasosaline ja üks rünnakute planeerijaid, kel oli plaan end õhku lasta nädal pärast 13. novembri veresauna Pariisi äripiirkonnas. Tema DNA tuvastati terroristide mahajäetud autost leitud Kalašnikovilt, teisel kahel automaadil olid Abaaoudi ja end õhku lasknud Brahim Abdeslami sõrmejäljed.

Prokurör Molins’i sõnul joonistub prokuratuuri uurimise põhjal sündmusteahel, mis toimus pärast terrorirünnakute seeriat:

- Tõendite põhjal tuli pärast veretööd autoga põgenenud Abdelhamid Abaaoud pärast auto mahajätmist oma kuriteopaigale tagasi metrooga ja oli Bataclani lähedal. Abaaoud vaatas eemalt Bataclani sisse piiranud politseiüksuse tegutsemist.

- Seejärel peitis Abaaoud end kaks päeva Pariisi põhjaosa eeslinnades, kuni leidis koos nõo Hasnaet Aitboulahceniga Saint-Denis’s korteri.

- Mõlemad hukkusid 18. novembril politseioperatsiooni käigus. Kolmanda hukkunud džihadisti isikut ei ole veel tuvastatud, kuid politsei andmeil oli ta Abaaoudi kaasosaline, kes samuti terrorirünnakutes osales.

- Uurijate käsutuses on tõendid, et äärmuslaste grupp valmistas ette enesetaputerroriste, kes pidid end õhku laskma eelmisel kolmapäeval ja neljapäeval Pariisi lääneosas La Defense’i äripiirkonnas, kus käib iga päev tööl 180 000 inimest.

- Eile algatati kriminaalasi Jawad Bendaoudi vastu, kes rentis terroristidele oma Saint-Denis’ korterit. Teda süüdistatakse terrorirühmituse tegevusega seotud kuritegelikus vandenõus.

- Sündmuste käigus on tekkinud veel üks kahtlusalune, senini jooksus Mohamed Abrini. Belgia politsei teatel nähti teda kaks päeva enne Pariisi rünnakuid maanteel Pariisi poole sõitvas Renault Clios.

Mohamed Abrini ja Pariisi terroristide Renault Clio.  Foto: epa

1233 läbiotsimist on korraldanud Prantsuse politsei.

165 isikut on vahistatud.

230 relva on konfiskeeritud, peaaegu pooled neist on „pikad ja sõjarelvad“, kommenteeris siseminister Bernard Cazeneuve.

266 koduaresti on määratud terrorirünnakutest alates.

Allikas: Le Figaro

- Just selle Renault Clioga sõitsid terroristid hiljem Pariisis kaost külvates ringi.

- Belgia prokuratuur andis välja Abrini vahistamisorderi. Politsei hinnangul on ta ohtlik ja võimalik, et relvastatud, seepärast on hoiatatud, et kodanikud, kes teda kuskil märkavad, ei tegutseks omaalgatuslikult.

- Abriniga koos oli teel Pariisi samas autos ka tagaotsitavaks kuulutatud Brüsselist Molenbeekist pärit Salah Abdeslam, kes on siiani jooksus. Tema vend Brahim lasi end terroriööl kohvikuterrassil õhku.

 

Pariisi terrorirünnakutes osalemise kahtlusalune, kes on siiani jooksus.  Foto: Le Monde

- Salahi roll pole uurijail veel selge – arvatakse, et ta sõidutas kolm enesetaputerroristi rahvusstaadioni juurde. Ühe versiooni järgi tema pommivöö ei plahvatanud või mõtles ta viimasel hetkel ümber.

- Pärast terrorirünnakuid helistas Abdeslam oma sõpradele nimega Hamza Attou ja Mohamed Amri, kes tulid talle kell kolm öösel Prantsusmaale järele. Advokaatide sõnul leidsid sõbrad ta eest, pommivöö ümber ja ise täielikus šokis. Kell üheksa hommikul Belgiasse jõudnud, olevat nende teed lahku läinud.

- Sõpra sõidutanud Mohamed Amri on ka ise uurimise all, talle esitati kahtlustus lõhkeainete valmistamises.

Hetkel kuum