Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Aare Tark: meil on liiga palju seadusi

  Vandeadvokaat Aare Targa sõnul on pole advokaadi töö kunagi igav.Foto: Raul Mee

  1991. aastast tegutseva advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene asutaja ja vanempartner Aare Tark ütleb, et meie õigusmaastik on nõukogude ajaga võrreldes väga palju muutunud – palju asju on ülereguleeritud.

  AS Advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene

  Pakub õigusabiteenust

  Asutatud 1991. aastal

  Omanikud Aare Tark 28,33%, Erki Kergandberg 18,89%, Hannes Vallikivi 18,89%, Risto Vahimets 18,89%

  Tegevjuht Aare Tark

  Käive 2014. aastal 3,02 mln eurot, vähenes aastaga 4% võrra

  Ärikasum 2014. aastal 0,73 mln eurot,vähenes aastaga 7% võrra

  Töötajaid 38

  31. kohal ärikonsultantide edetabelis

  Mille järgi tegite peale kooli erialavaliku, kas unistasite juba lapsena advokaadiks saamisest?
  Otsus minna õigusteadust õppima langes suvel, mil dokumendid ülikooli sisse viisin. Tahtsin minna ajalugu õppima, kuna sellel erialal polnud sisseastumiseksamite hulgas reaalaineid, mis polnud mu kõige tugevamaks küljeks. Viimasel hetkel teatas sõber, et viib paberid õigusteaduskonda ja küsis, kas ma ei tahaks ka proovida. Kuna eksamite valik oli sama mis ajalooteaduskonnas, viisin dokumendid õigusteaduskonda, see oli emotsioonivalik.
  Aga tagantjärele vaadates oli see hea otsus?
  Kindlasti. Mul polnud nõukogudeaegses süsteemis küll lootust karjääri teha, kuna mu isa võitles Teises maailmasõjas tolle aja mõistes valel poolel ehk Saksa sõjaväes ja need andmed olid teaduskonna üliõpilaste kohta süsteemis olemas. Seega karjääri tegemine nõukogudeaegses õigusvaldkonnas oleks olnud piiratud – ma poleks saanud kandideerida ei kohtusüsteemi, prokuratuuri ega uurimissüsteemi.
  Aga advokatuur oli ka nõukogude ajal institutsioon, kus võimaldati vähemalt formaalselt teostada põhiseadusest tulenevaid võimalusi – me saime kriminaalprotsessis inimestele kaitset osutada. Advokaadid osalesid ka kohtuvaidlustes, mis olid seotud tööõiguse, abielulahutuste ja muude küsimustega, valik oli küll suhteliselt väike, aga veendumus advokaadiks saamisest tekkis peale esimest õpinguaastat.
  Kas tegelik töö erines sellest, mida õppimise ajal arvasite?
  Töö osutus palju põnevamaks. Arvasin, et see on rutiinsem. Advokaaditöö, mis väljastpoolt võib tunduda rutiinne ja üksluine, ei ole seda tegelikult kunagi, sest ükski elujuhtum ei ole teisega sarnane, alati on tegemist erinevate asjaolude, inimeste ja lahendustega. Advokaadi töö on seetõttu täis tuld ja kirge ning erisusi.
  Mis puudutab vaidlusi kohtus või tehingute läbiviimise erinevaid aspekte, kus pooled räägivad läbi lepingutingimusi, siis ka seal on ohud ning võimalused väljuda kas võiduga või teatud kaotusega – see on alati täis põnevust.

  Aare Tark

  Sündinud 4. aprillil 1959

  Töötas advokaadina aastatel 1983–1989 Tallinna II Õigusnõuandlas ning 1990–1991 advokaadibüroos Heta

  Vandeadvokaat alates 1991. aastast

  Kuulub Eesti Advokatuuri ja Eesti Akadeemilisse Õigusteadlaste Seltsi

  Asutas 1991 advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene (endine Tark ja Co), kus on vanempartner ja juhatuse liige

  Valitud aastatel 1994, 1995, 1998–2001 Eesti Advokatuuri esimeheks, 1995–2001 Eesti Õiguskeskuse juhatusse ning 1998–2001 Advokaatide Rahvusvahelise Assotsiatsiooni (International Bar Association) nõukogu ja eetikakomisjoni liikmeks

  Kuulub alates 2003. aastast Eesti Advokatuuri eetika- ja metoodikanõukogusse

  Ettevõtete nõukogudes:1997–2004 AS Sampo Pankalates 1997 AS Saku Metall (esimees)1998–2010 AS Norma1999–2014 AS Eesti Telekom (esimees)2007–2012 AS Arco VaraAlates 2015 AS Tallinna Sadam (esimees)

  Autasustatud 2001. aastal Eesti Vabariigi III klassi Valgetähe ordeniga ja 2004. aastal Eesti Advokatuuri Teenetemedaliga

  Hobid ajalugu, sport, mäesuusatamine

  Kas advokaat peab olema vaidlushimuline?
  Head advokaati iseloomustab kiire analüüsivõime. Juhul kui me räägime olukorrast, kus me ei vaidle vaidlemise pärast, siis kui vastaspool küsib küsimuse, peab aru saama, miks see küsimus on esitatud, milline on sellele õige vastus ja millised võivad olla sellega kaasnevad järgmised küsimused. Kui advokaat on kohtusaalis ja toimub poolte küsitlus, peab hetkega suutma vastata ja ette aimata, miks küsimused on esitatud, sest nende pinnalt tekib terve rida järgmisi küsimusi. Selleks, et küsida vastuküsimusi, pead olema vaidluseks valmis.
  Mis oli alustades tänasega võrreldes teisiti?
  Kõik oli teisiti. Advokaate oli palju vähem. Tallinnas oli ainult üks-kaks advokaadibürood. Minu 1991. aastal asutatud advokaadibüroo on kasvanud ühemehe advokaadibüroost Eesti üheks juhtivamaks, koos Läti ja Leedu kolleegidega oleme üks suuremaid advokaadibüroosid Baltikumis.
  Tol ajal oli tegu nõukogude ajast tuleneva seadusandlusega. 1990ndate aastate alguses kohandasime seadusi vastavalt Eesti oludele. 1990ndate keskel oli juba palju muutunud, riik oli vastu võtnud mitmeid seadusi, mis majandust hoopis teistmoodi reguleerisid.
  Mis organisatsiooni kasvamise juures on olnud kõige keerulisem?
  Juhtimine ei ole meie valdkonnas juhtimine klassikalises võtmes. Ei saa öelda, et tahad saada juhiks, vaid on vaja õppida, et saada professionaaliks ja alles seejärel saab realiseerida teadmisi ja oskusi, millest sõltuvalt võid saada ka juhiks.
  1990ndate keskel oli selge, et tahame kasvada ja saada üheks suuremaks advokaadibürooks ning alates 2000ndate aastate algusest, mil partnerina liitusid nooremad kolleegid, oleme seda tööd meeskonnana vedanud. Juht peab olema meeskonnaliige ja meeskonda innustama.
  Kas paarikümne aasta jooksul toimunud õigusvaldkonna arenguga võib rahule jääda?
  Muutus on tohutu, 1990ndate aastatega ei anna õigusmaastikku võrrelda. Me oleme palju asju üle reguleerinud, meil on liiga palju seadusi. Seda on ka meie valitsejad kinnitanud – justiitsminister on kokku kutsunud komisjoni, et arutada, mida saaks Eesti seadusandluses dereguleerida. Me ei pruugi hoomatagi, et üks seadus katab teist või on vastuolus mõne teisega, sest täites ühte seadust võid sa vastuollu minna teisega. Kõige suurem mõju on seaduste lihtsuses – seadused peaksid olema arusaadavad, ühetaoliselt mõistetavad ja kohaldatavad.
  Miks meil nii palju seadusi on?
  Ilmselt on see tingitud meie ametnikkonna soovist seadustega reguleerida hästi palju valdkondi. See on riigi eneseõigustus, et kui loome palju norme, oleme tublimad ja töökamad ning paistame silma. Aga peamine küsimus peaks olema, kas seadusandlus aitab meie majandusele kaasa. Peaksime eelisena kasutama oma väiksust, meie eelis on meie tarkus – saame kiiresti otsustada, võtta vastu uusi põhimõtteid või leida innovaatilisi lahendeid. Majandus on kõige alus, vahel unustavad seaduseloojad selle ära.
  Kas teie büroo püsikliendid on 1990ndatest aastatest samaks jäänud?
  Meil on üle 20 aasta olnud tõesti paljuski samad kliendid. Sa pead olema kliendile usaldusväärne ja lojaalne partner, pakkudes parimat teenust. Nii nagu inimene vahetab harva hambaarsti või muud erialaspetsialisti, on ka advokaaditeenus selline, mida välja ei vahetata, kui rahul ollakse.

  Alati viisakas ja positiivne kolleeg

  Paul Varul, ASi Advokaadibüroo VARUL juhtivpartner

  Aare Targa advokaadibüroo on üks vanemaid ja juhtivamaid büroosid Eestis. See tähendab, et Aare on suutnud asutada advokaadibüroo, seda töös hoida ja kasvatada, jõudes välja sinnamaale, kus ta praegu on. Aarega seondub kaks positiivset külge: ta on professionaal, kes ajanud oma asja järjepidevalt. Ja ta on kolleegina meeldiv inimene – isegi, kui osapooled on erinevatel protsessipooltel, on ta alati viisakas, väljapeetud ja positiivne. Tunnen teda tegelikult juba ülikoolist alates, meie vanusevahe oli küll väike, aga piisavalt suur, nii et ma olin ülikoolis juba õppejõud, kui tema õppis.

  Kuidas kliente juurde leiate?
  Kõige lihtsam tee uute klientide saamiseks on kvaliteetselt osutatud õigusabi. Iga tehtud töö peaks tooma järgmise. Hetketegevuses on aga palju seotud ka turunduse ja massimeedia ning sotsiaalvõrgustiku abil advokaaditeenuse teadvustamisega. Konkurents on äärmiselt kõrge.
  Mis teie töölaual praegu on?
  Olen peaaegu veerand sajandit juhtinud enda asutatud advokaadibürood ning praeguseks olen loovutanud tegevjuhtimise nooremale partnerile. Arvan, et põlvkonnavahetus oli asjakohane ja vajalik. Vanempartnerina jääd paljudele asutajaks ja nimipartneriks ning meeskonnavaimu hoidjaks. Kuni bürool on sinu nimi, oled ka klientide jaoks persoon, kes kannab vastutust ning rõõmu ja muret, mis advokaaditööga kaasas käib.Töölaual on mul palju büroo arenguga, aga ka erinevaid klientidega seotud küsimusi.
  Kuidas selle aasta tulemustega rahule võib jääda?
  See aasta tuleb tulemuste poolest väga sarnane möödunud aastale. Meie valdkonnas on küll väga raske prognoose teha, aga loodame järgmisel aastal jälle paremat.
  Mis tööle tulles silma särama paneb?
  Tulen iga päev silmade särades tööle. Mulle meeldib see töö, olen elu aeg ühte elukutset pidanud ja mul on palju olnud advokaadiõnne – paljud otsused, mis on tehtud, on olnud õiged ja lahenenud hästi. Kui näen majas meeskonda, kes on oma töö ja töökohaga rahul, siis ei ole midagi, mis saaks rohkem rahuldust pakkuda. Oleme töös iseseisvad ja otsustes vabad, see annab inspiratsiooni, kui tööd tehakse rõõmuga.
  Kuidas järelkasvuga rahul võib olla?
  Ülikoolidest tulevad andekad ja üliandekad noored. Imestan, et selliste teadmiste, argumenteerimisoskuste ja isikuomadustega noori inimesi on võimalik otse peale ülikooli leida. Meil on eraldi programm koostöös ülikooli õigusteadiskonnaga, et jõuaksime üliõpilasteni ja nemad meieni.
  Väljaspool valdkonda on tekkinud kuvand, et tööd on väga palju, eriti peale ülikooli lõpetamist tööle asudes, kuidas sellega tegelikult on?
  Loomulikult on palju tööd ja päevad pikad, olen ka ise 9–10 tundi tööl. Aga teistpidi võttes on meil olnud erinevaid aegu – oleme seotud majandustsüklitega. Kuna oleme seotud küllaltki suures osas ettevõtete nõustamise ja lepingutega nagu ühinemised, pankade nõustamine ja muu selline, siis kui see osa langeb ära, langeb ka meie töövoog. Kriisiaastad, mis pole siiani päris läbi saanud, annavad tunda ka käibes.
  Millistest iseloomuomadustest töös enam kasu lõikate?
  Juht peaks olema eelkõige kollektiivi ühendaja. Võid olla rutiinides tugev, aga kui puudub omadus, et suudad kollektiivi liita, siis seda tunnet lihtsalt pole.
  Kuidas meeskonnatunnet luua?
  Pead inimestega hästi läbi saama, olema avatud ja aus ning hea meelega ka ise seda tööd tegema. Heaks juhiks ei saa olla kuri ja silmakirjalik inimene, töötajad tunnetavad seda kiiresti.
  Ärikonsultatsioonifirmade TOP ilmub 30. novembri Juhtimise kuukirjas.
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Martin Mark: Eesti uus visioon peab olema õigesti fokuseeritud
Tihtilugu kipume keskenduma probleemidele, mis saadavad meid igal pool. Neisse liialt kinni jäädes võib ununeda suur pilt ja sündida kasvu pidurdavad otsused, kirjutab If Kindlustuse Balti erakliendiüksuse juht Martin Mark.
Tihtilugu kipume keskenduma probleemidele, mis saadavad meid igal pool. Neisse liialt kinni jäädes võib ununeda suur pilt ja sündida kasvu pidurdavad otsused, kirjutab If Kindlustuse Balti erakliendiüksuse juht Martin Mark.

20 aastat investeerimiskogemust portfellihalduses

Olulisemad lood

Bitcoini tänavune hinnaralli hakkab meenutama eelmist mulli
Suurima krüptovaluuta, Bitcoini hind on tõusnud juba üle 42 000 dollari ja on sel aastal kallinenud enam kui 150%, mistõttu eksperdid hoiatavad uue mulli eest.
Suurima krüptovaluuta, Bitcoini hind on tõusnud juba üle 42 000 dollari ja on sel aastal kallinenud enam kui 150%, mistõttu eksperdid hoiatavad uue mulli eest.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
VIDEO: kuidas karjääri tipus olles uuesti nullist alustada
Pärast profikarjääri lõppu on tipprattur Tanel Kangert keskendunud oma rattapoele. Aga kuidas aru saada, millal on õige aeg ühe tippkarjääriga otsad kokku tõmmata ja uueks eluks fookus paika saada?
Pärast profikarjääri lõppu on tipprattur Tanel Kangert keskendunud oma rattapoele. Aga kuidas aru saada, millal on õige aeg ühe tippkarjääriga otsad kokku tõmmata ja uueks eluks fookus paika saada?
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
VIDEO: kuidas karjääri tipus olles uuesti nullist alustada
Pärast profikarjääri lõppu on tipprattur Tanel Kangert keskendunud oma rattapoele. Aga kuidas aru saada, millal on õige aeg ühe tippkarjääriga otsad kokku tõmmata ja uueks eluks fookus paika saada?
Pärast profikarjääri lõppu on tipprattur Tanel Kangert keskendunud oma rattapoele. Aga kuidas aru saada, millal on õige aeg ühe tippkarjääriga otsad kokku tõmmata ja uueks eluks fookus paika saada?
Äkki tagandatud börsifirma juht: sisulise koostööni me ei jõudnudki
Balti lisanimekirjas noteeritud puitkiudplaaditootjas Nordic Fibreboardis vaid loetud päevad ametis olnud ja seejärel tagandatud tegevjuht Aigar Kallas nentis, et oleks ettevõttelt oodanud selgemat rollide jaotust.
Balti lisanimekirjas noteeritud puitkiudplaaditootjas Nordic Fibreboardis vaid loetud päevad ametis olnud ja seejärel tagandatud tegevjuht Aigar Kallas nentis, et oleks ettevõttelt oodanud selgemat rollide jaotust.
Suurfirmade tippjuhid jätkusuutlikkusest: iPhone’i äraviskamine pole lahendus, pikaajaline strateegia on
IPhone’i prügikasti viskamine ja kartulikrõpsudest loobumine pole kliimaprobleemi pikaajaline lahendus, vaid ettevõtted peavad tegema iga toote ja teenuse puhul samm-sammult jätkusuutlikumaid otsuseid, rääkisid välismaiste firmade tippjuhid Tasakaalus majanduse foorumil “Elevant toas”.
IPhone’i prügikasti viskamine ja kartulikrõpsudest loobumine pole kliimaprobleemi pikaajaline lahendus, vaid ettevõtted peavad tegema iga toote ja teenuse puhul samm-sammult jätkusuutlikumaid otsuseid, rääkisid välismaiste firmade tippjuhid Tasakaalus majanduse foorumil “Elevant toas”.
Osta "katkine" aken: Tesla teeb kunagise fopaa rahaks
Tesla müüb 55 dollari eest Cybertrucki aknakleepsu, mis jätab mulje, nagu oleks neljarattalise aken katki, vahendab CNN.
Tesla müüb 55 dollari eest Cybertrucki aknakleepsu, mis jätab mulje, nagu oleks neljarattalise aken katki, vahendab CNN.
Riia raudteejaam kallines 90 miljoni võrra
Rail Baltica Riia pearaudteesõlme ehituse algusest on möödunud kolm aastat – projekt on algselt arvatust tunduvalt kallimaks läinud ning kulud võivad veelgi kasvada.
Rail Baltica Riia pearaudteesõlme ehituse algusest on möödunud kolm aastat – projekt on algselt arvatust tunduvalt kallimaks läinud ning kulud võivad veelgi kasvada.
Eesti õpilased püsivad PISA tabelis Euroopa tipus
Eesti õpilased saavutasid selleaastases PISA testis Euroopa tipptulemuse, mõnes valdkonnas seda jagades, ning on maailmas esikaheksas koos Aasia tippriikidega.
Eesti õpilased saavutasid selleaastases PISA testis Euroopa tipptulemuse, mõnes valdkonnas seda jagades, ning on maailmas esikaheksas koos Aasia tippriikidega.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.