Äripäev • 17. detsember 2015 kell 10:53

Parimad riigid äritegemiseks - kuhu paiknes Eesti?

Tallinn  Foto: PantherMedia/Scanpix

Forbes avaldas oma iga-aastase edetabeli riikidest, kus on kõige parem ettevõtluskeskkond. Hoolimata loiust majandusest valitseb edetabeli tippu Euroopa, eriti Skandinaavia maad. Eestil nii hästi ei läinud.

Tabeli pani kuuendat korda kinni Taani, kus on üks kõrgemaid üksikisiku maksukoormaid maailmas, kuid väga turupõhine majandus, kirjutab Forbes. Taani jõudis 11 mõõdikus 20 parima sekka kõigis peale ühe, mis puudutas bürokraatiat.

Eesti maandus veidi kõrgemale kohale kui mullu, kuid jääb oma 19. kohaga ikkagi Põhjamaadega võrreldes tagapoole, edestades lähinaabritest üksnes Lätit ja Venemaad. Eri näitajatest saime kõrgeima koha isikuvabaduste poolest, kus troonime tabeli tipus. Kõige kehvem näitaja on investorite kaitse, selles tabelis jääme 74. kohale. Esile tasub tuua veel bürokraatia mõõdikut, kus tõusime 14. kohale, ja börsi käekäiku hindavat näitajat, kus kerkisime 13. kohale. Vilets on Eesti tase ka finantsvabaduse poolest – selles tabelis jäime 63. kohale.

Edetabeli koostamisel hindas Forbes 144 riiki 11 näitaja põhjal: omandiõigus, innovatsioon, maksud, tehnoloogia, korruptsioon, isiku-, kauplemis- ja finantsvabadus, bürokraatia, investorite kaitse ja börsi käekäik. Igal kategoorial oli võrdne kaal.

20 parimat riiki äri ajamiseks:

TaaniUus-MeremaaNorraIirimaaRootsiSoomeKanadaSingapurHollandSuurbritanniaHongkongŠveitsIslandAustraaliaBelgiaPortugalLeeduSaksamaaEestiSloveenia

Hetkel kuum