Mari Mets • 22. detsember 2015 kell 12:38

Terroriprotsessi kohtuotsus lükkus edasi

Harju maakohtus algas 23. novembril protsess 24aastase Ramil Khalilovi ja 30aastase Roman Manko üle, kes toetasid süüdistuse järgi Süürias tegutsevat terrorirühmitust.  Foto: Andres Haabu

Islamiterrorismi rahastamises ja toetamises süüdistuse saanud Roman Manko ja Ramil Kahlilovi kohtuotsus pidi selguma järgmisel teisipäeval, kuid otsuse langetamine lükkus edasi uude aastasse.

Harju maakohtu pressiesindaja Kristina Ots kinnitas, et uus kohtuotsuse avaldamise tähtaeg on 12. jaanuar. Õigusemõistmine süüdistatavate üle algas tänavu 23. novembril meedia suure tähelepanu all. 

Süüdistatavad on Eestis elavad ja siin sündinud Vene kodanikud 24aastane Ramil Khalilov ja 30aastane Roman Manko, kelle kapo pidas kinni ja vahistas aprillis. Süüdistuse järgi toetasid Khalilov ja Manko oma sõbra Ivan Sazanakovi tegevust Süürias tegutsevas relvastatud terrorirühmituses, kuhu Sazanakov siirdus kaitsepolitsei andmetel võitlema 2013. aastal.

Süüdistuse järgi toetas Khalilov Sazanakovi terroritegevust alates 2013. aastast, kui küsis korduvalt tuttavatelt Sazanakovile raha, seejuures teades, et viimane võib seda kasutada terrorikuritegude toimepanemiseks. 2013. aasta oktoobris andis Khalilov Sazanakovile Süürias üle vähemalt 500 eurot sularaha. 2014. aastal edastas Khalilov Mankole palve minna Lätti ning küsida Sazanakovile püha sõja toetuseks raha.

Ka Manko oli süüdistuse järgi teadlik Sazanakovi ühinemisest terroristliku ühendusega ning toetas ja rahastas seda. 2013. aasta sügisel andis ta Khalilovi kätte Sazanakovile edastamiseks sularaha 400 eurot ning hiljem veel 200 eurot. Sama aasta teises pooles üritas ta kanda Sazanakovile Süüriasse raha Western Unioni kaudu, ülekanne jäi tema tahtest sõltumata lõpule viimata.

Manko kaitsja Olavi-Jüri Luige ja Khalilovi kaitsja Kristi Rande hinnangul toetasid mehed vaid sõbra perekonda, mitte terrorismi. Nad selgitasid, et islami kogukonnas on üksteise aitamine kombeks. Kumbki mees end kohtus süüdi ei tunnistanud.

Hetkel kuum