Kadi Neemre • 26. jaanuar 2016 kell 16:00

Miks on Iraan naftaturul pinnuks silmas?

Foto: EPA

Globaalne naftaturg, mis kannatab juba mõnda aega üleliigse tootmise all, on mitu kuud oodanud Iraani toornafta turulejõudmist. Nüüd, mil Iraan on seoses tuumaprogrammiga rakendatud sanktsioonidest vabanenud, võib riik vabalt oma naftaga turul kaubelda.

Tänasel päeval toodetakse ligi 1,5 miljonit barrelit liigset naftat päevas. Samal ajal on naaberriik Iraak lubanud suurendada veelgi oma praegust, rekordilist 3,7-3,8 miljoni barrelilist päevatoodangut. Teated, et Iraak võib hakata tootma enam kui 4 miljonit barrelit naftat päevas, kukutasid eile taaskord energiahindu.

WTI toornafta hind kukkus 5,8% 30,34 dollarile barreli eest.

Saudi-Araabia, maailma suurim eksportija, on lubanud hoida oma 10,2 miljoni barreliline päevane naftatoodang stabiilsena kui teised tootjad oma toodangut ei vähenda.

Endine USA energiaminister Bill Richardson märkis, et Saudi-Araabial on nafta hinna kujundamisel võtmeroll ning kui riik nõustub erakorralise OPECi kohtumisega ning toodangu kärpimisega, siis muudaks see ka olukorda; samas on see on aga üsna ebatõenäoline.

“Saudid vihkavad Iraani, nad on geopoliitilised rivaalid. Nad ei soovi näha Iraani majandusolukorda paranemas ning nafta hinnal on oluline roll Iraani majanduses,” sõnas ta.

Iraan on kinnitanud, et riik suudab nädalatega üles ehitada 500 000 barrelilise päevatootmise, kuid seda plaanitakse teha viisil, mis ei halva naftahindu.

Kui aga OPEC tahab peatada naftahindade languse, on äärmiselt oluline, et Iraan ja Iraak teeksid koostööd oma rivaali, Saudi-Araabiaga.

Kindel on aga see, et Iraani nafta turulejõudmine põhjustab volatiilsust, seda enam, et ka teised maailma suurtootjad, USA ja Venemaa, ei ole oma tootmist kahandanud. 

Hetkel kuum