Sirje Rank • 26 jaanuar 2016

Poola kehtestab jaemüüjatele uue maksu

Poola zlott  Foto: Scanpix/Reuters

Poola valitsus rehkendab omale 2 miljardit zlotti (440 miljonit eurot) eelarvetulu uuest maksust, mis sihib eelkõige välismaiseid jaemüügifirmasid nagu Tesco Plc või Schwarz Group.

Poola rahandusministeeriumis on valminud ettepanek progresseeruva maksu kehtestamiseks, kus maksust vabad on need ettevõtted, mille kuu käive ei ületa 1,5 miljonit zlotti (333 300 eurot). Kui käive jääb vahemikku 1,5 miljonit kuni 300 miljonit zlotti, on maksu määr 0,7%. Kelle müügikäive on suurem, neile on maksumäär 1,3%. Pühade ajal ja nädalavahetusel teenitud müügitulu on kavas maksustada 1,9% määraga, vahendas agentuur Bloomberg.

Selline on ettepanek, mis vajab veel nii valitsuse kui ka parlamendi heakskiitu.

Jaemüüjate maksustamise ettepanek järgneb sel kuul juba heaks kiidetud pangamaksu plaanile, millest Poola uus valitsus loodab tänavu eelarvesse saada 4,4 miljardit zlotti.

Mõlema maksu puhul on järgitud Ungari eeskuju, mis pidi küll oma jaemüüjate maksustamise ümber vaatama, kuna Euroopa Komisjon leidis, et see andis väikestele kauplustele põhjendamatu eelise. Poola loodab, et on paika saanud piisavalt „lameda“ maksuskaala, mis ümber vaatamist ei vaja. Poola rahandusministeerium möönis samas, et uus maks peaks aitama eelkõige kohalikke jaemüüjaid.

Suurim koormus langeb uue maksuga Portugali Jeronimole, mis on Poola turul suurim jaemüüja. Kõik viis suuremat jaemüüjat Poola turul on välismaised firmad.  

Uus maks hakkab kehtima ka kütusemüügile tanklates. Kahe suurema kütusefirma Orleni ja Lotose osa uues maksus hindavad Trigoni analüütikud vastavalt 250 miljonile zlotile ja 25 miljonile zlotile.

Maksust on vabastatud soodustustega ravimid, väljas einestamine, maagaas, vesi, soojus ja elekter.

Hetkel kuum