Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Estraveli looja tüüri juures tagasi

  Estraveli juhatuse liige ja omanik Aivo Takis. Foto: Andras Kralla

  Üle poole oma elust Balti suurima reisifirma Estraveli kasvatamisele pühendanud Aivo Takise panust Eesti turismi hindavad nii partnerid kui ka konkurendid. Nüüd lõpuks on Estravel ka tema oma.

  Toomas Niinemäe, kellega koos Takis asutas 1988. aastal reisibüroo Estravel, iseloomustab oma äripartnerit: "Ta on proff. See oli algusest peale selge. Minu jaoks on ta üks turismivaldkonna ajusid,“ ütleb Niinemäe. 
  Estraveli tegevjuht Anne Samlik ütleb, et Takise panus Eesti turismituru arengusse on üks olulisemaid. "Mul on hea meel, et ta on aktiivselt selles tegevuses tagasi. Tal on silmapaistev võime suures koguses ideid genereerida, kuigi alati pole me nende elluviimises üksmeelel, sest mina olen kaalutlevam ja konservatiivsem,“ ütleb ta.
  Takis teab, mis toimub maailmas, sest turism on tema elustiil. Ta on täielik turismiproff – nii iseloomustavad teda lisaks partneritele ka konkurendid. Teda peetakse laia silmaringiga ja palju reisinud inimeseks.
  Samuti loodetakse, et Takis, kel on Austraalias elatud aastatest ka rahvusvahelise turismifirma asutamise kogemus, hakkab kaasa rääkima riikliku turisminduse edendamises.
  „Aivol on nii turisti kui ka turismitöötajana kindlasti häid näiteid, mida siin rakendada või millest hoiduda, et teiste vigu mitte korrata,“ ütleb Wris reisibüroo juhatuse liige Aili Kägu. Tema tunneb Takist 1990. aastate algusest.
  Tähelepanu pole kõige olulisem
  Aastate eest pühkis Estraveli üks omanikke ja juhte Aivo Takis kodumaa tolmu jalgelt ja kolis elama Austraaliasse, kus jätkas ka reisiäri. Eelmisel suvel aga hakati rääkima, et Takis on kodumaale naasnud. Telefonile vastates põikles ta aga küsimusest kõrvale, öeldes, et on puhkusel ja edasistest plaanidest on vara rääkida.
  Nii sai suvest sügis ja sügisest talv ning aasta lõpul tuli uudis, et Takis ostab Finnairi kontserni kuulunud tütarettevõttelt SMT OY osaluse välja, saades 99% Estraveli aktsiate omanikuks – seda küll oma kahe ettevõtte kaudu. 1% osalus jäi Estraveli kauasele töötajale, praegusele tegevjuhile Anne Samlikule.
  Tundus olevat sobilik hetk intervjuuks, aga võta näpust. Mullu 50aastaseks saanud tehnikaülikooli ehitusinseneri haridusega turismiärimees ütleb, et ei taha end avalikkusega jagada ja on pealegi välismaal. Lõpuks jõudsime siiski kokkuleppele, et vestleme tänapäevasel moel – interneti vahendusel.
  Kõik tööd on tuttavad
  Takis meenutab, et äri algusaegadel tegi ta kõike, mida vaja. "Näiteks finantsaruandeid on tulnud koostada, samuti HTML-koodi kirjutada põlve otsas, või siis Quarkis reklaame kujundada,“ kirjeldab ta. Esimesed kümme aastat oli Estravel tema sõnul tõeline väikefirma, kus omanikud ei saa valida, mida teha tahavad. „Kõik teevad kõike, mida oskavad, ja kui ei oska, siis õpivad ruttu ära."
  Kui Estravel oli üles ehitatud, otsustas Takis minna elama soojemasse kohta – Austraaliasse. Uude koju kolis ta 2003. aastal, kui eestlaste massiränne rohelisele mandrile polnud veel alanud. Kenas lähistroopilises suurlinnas Brisbane’is ostis Takis reisibüroo Suncity Travel, mis oli Estraveliga sama vana.
  Viis aastat hiljem müüs ta firma maha ja kolis Sydney´sse, et seal Eesti aukonsuli amet üle võtta. Kui konsulaartöö ametiaeg läbi sai, asutas Takis Sydneys uue reisibüroo Aero Travel, mis tegutseb edukalt siiani. Tegemist on IATA-litsentsiga lennuagentuuriga, mis pakub ka kruiise ja muid reisiteenuseid. Kohalike eestlaste ja soomlaste seas on ettevõte Takise sõnul üsna populaarne.
  Otsus kodumaale naasta sündis mullu. “Kaksteist aastat päikese käes on piisavalt pikk aeg, et hakata taas Euroopat ja Eestit igatsema,“ põhjendab Takis. „Kuna ma käisin kodumaal igal aastal mitu korda, olin siin toimuvaga kursis ja mulle meeldis areng, mida nägin,“ lisab ta.

  Estraveli lugu

  OMANIKUD: Estravel asutati 1988. aastal, kui erafirmade asutamine oli Nõukogude Liidus just uue seadusega võimalikuks saanud. Tekkis kolme ettevõtliku inimese tuumik: Aivo Takis, Ruth Vahtras ja Toomas Niinemäe, hiljem liitus Alja Kabanen. Takis oli Estraveli asutamise ajal TTÜ (toona Tallinna Polütehniline Instituut tudeng ja töötas kooli kõrvalt Moskvale allunud turismibüroos Sputnik. Kõik peale Takise müüsid oma osaluse 1995. aastal Finnair grupile ega ole enam Estraveliga seotud.Viis aastat hiljem, aastal 2000 omandas lennufirma osaluse poolte kokkuleppel Finnairi gruppi kuuluv SMT.

  ÄRI ALGUSAJAD: Kõige rohkem on algusaegadega võrreldes muutunud sihtrühm. 28 aastat tagasi olid Estraveli kliendid välismaalased, kes Eestisse tulid – põhiliselt Soomest. Soome reisifirmadel oli hea meel, et saavad teenuseid osta otse Eesti erafirmalt, mitte Moskvast. Loomulikult oli ka Takisel ja tema meeskonnal hea meel saada oma teenuste eest seaduslikult tasu lääne valuutas, mitte rublades. Eesti klientuuri tänapäevases mõistes algusaastatel peaaegu polnud. See tekkis alles 1990. aastal, kui välismaale reisimine võimalikuks sai. Juba 1992. aasta lõpuks ületas Eesti klientide käive välismaalaste käibe. "See oli huvitav aeg, muutused olid nii kiired ja olulised, et kui juba nädal aega järjest midagi uut ei juhtunud, siis oli midagi valesti," meenutab Takis.

  LAIENEMINE: Alustati kolmeliikmelise meeskonnana, aga nüüdseks on Estraveli büroodes kokku 175 töötajat, enamik neist Eestis. Estravel on nüüd reisiagentuur, suur ja virtuaalne "reisikaubamaja", mis müüb kõiki reisimisega seotud teenuseid. Estravel kuulub American Express Global Business Traveli frantsiisiketti, mis on vanim ja suurim omataoline maailmas.

  KÄIVE JA TURUOSA: Estraveli käive oli mullu 76 miljonit eurot ja maksueelne kasum 1,2 miljonit eurot. Müük kasvas eelmise aastaga võrreldes 7% ja maksueelne kasum 20%. Estraveli turuosa on umbes kolmandik Eesti reisiagentuuride ja lennuagentuuride kogumahust. Estraveli käive on suurem kui nelja järgneva konkurendi käibed kokku.

  Reisibüroodel ees suur tulevik
  Mõte soomlaste 71protsendine osalus Estravelis välja osta keerles Takise peas ammu, võimalus tehinguks tekkis aga eelmise aasta lõpus. Siis haaras ta sellest kinni ja kõik läks edukalt. Takis ei taha lähemalt rääkida, kelle initsiatiivil tehinguni jõuti. Põhjus on tavapärane – tehingu üksikasjad ei kuulu avaldamisele.
  Takis on veendunud, et ei pea investeeringut kahetsema. Estravel on nüüd taas 100% Eesti ettevõte.
  Takis räägib, et Eesti turismiturg käib maailma, eriti Euroopaga ühte jalga. Ameerika on oma trendidega alati veidi ees ja kui neid tead, siis tead ka seda, mis siin turul ees ootab. „Mina usun reisibüroode tulevikku nüüd, pärast välismaal omandatud kogemust, veel rohkem kui enne. Tuleb lihtsalt turuga kaasa minna,“ ütleb ta.
  Estravel on aastaid olnud Eesti populaarseim reisibüroo. Seda joont tahab Takis hoida, kuigi konkurents on tema sõnul tugev – aga see on nii igal pool maailmas. Ka klientide kõhklused ja eelistused on üle ilma sarnased. „Konkureerime nii kodumaiste reisibüroodega kui ka kogu maailma online-vahendajatega,“ toonitab ta.
  Pärast välismaalt naasmist näeb Takis Eestit palju helgema pilguga. „Mõnikord on vaja ära käia, et aru saada, kui hea on kodus. Näen, kuidas 12 aastaga on elu Eestis kõvasti paremaks läinud, enamikus valdkondades, eriti ettevõtluses,“ leiab ta.
  Takis soovitab Eestil rohkem eeskuju võtta muu maailma headest kogemustest. „Jalgratast pole vaja leiutada, isegi kui meil on selleks vajalik inimressurss. Heade lahenduste kopeerimine ei ole häbiasi, see näitab arukust,“ rõhutab Takis.
  Tiit PruuliFoto: Raul Mee
  Pruuli: nii võimsalt turuliidrilt tasub õppida
  Aivo Takise konkurent, ASi Go Group reisifirma GoTravel nõukogu liige ja maailmarändur Tiit Pruuli ütleb, et nii pika kogemusega turuliidrilt tuleb kindlasti õppida.
  Mida Te konkurendina Aivo Takisest teate?
  Kui inimene on viinud 1988. aastast alates oma ettevõtte läbi selle heitliku turu ja olnud nii võimsalt turuliider, siis kindlasti tasub õppida ja jälgida, mida ta teeb. Üks asi, mis mulle on silma jäänud, on see, et Takis on turisminduse visionäär. Ta jälgib ning teab, mis maailmas toimub, ja oskab ennustada, mida klient võiks tahta. Teiselt poolt olen aru saanud, et ta ei ole omanik kuskil kõrgel ja kaugel, vaid tegeleb igapäevase tööga kuni väikeste detailideni välja.
  Mida räägib soomlastelt osaluse väljaostmine?
  Räägib ka soomlastest natuke, mitte ei pruugi olla ainult Estraveli ja Takise küsimus, vaid on tõenäoliselt ka Finnairi küsimus. Võiks vaadata, miks Finnair tahtis müüa. Kindlasti pidi olema soomlastel ka väga suur soov Estravelit müüa.
  Milline on reisibüroode turg Eestis?
  Reisibüroode äris on mahuefekt päris suur. Selles mõttes ma ei näe, et lähiajal keegi ohustaks Estraveli positsiooni – kui eestlastele kuuluvad keskmise suurusega ettevõtted just ei ühine. See oleks ainuke võimalus, kuidas Takis peaks hakkama hirmu tundma. Kuni Wris, GoTravel, BalticTours, Reisiekspert ei ole selgi kokku pannud, võivad kaks suuremat rahulikult hingata.
 • Hetkel kuum
Kai Realo: riigi konkurentsivõime ei teki üleöö, ka majandust tuleb juhtida
Eesti majanduse jätkuvalt halvenev konkurentsivõime ja kestev majanduslangus kõnelevad sellest, et peame riigina majanduse konkurentsivõime tugevdamise fookusesse võtma, kirjutab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esinaine Kai Realo.
Eesti majanduse jätkuvalt halvenev konkurentsivõime ja kestev majanduslangus kõnelevad sellest, et peame riigina majanduse konkurentsivõime tugevdamise fookusesse võtma, kirjutab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esinaine Kai Realo.
Rootsi seljatas inflatsiooni ja hakkab majandust toetama
Rootsi rahandusministri Elisabeth Svantessoni sõnul on võitlus inflatsiooniga võidetud ja valitsus saab nüüd oma fiskaalpoliitikat muuta.
Rootsi rahandusministri Elisabeth Svantessoni sõnul on võitlus inflatsiooniga võidetud ja valitsus saab nüüd oma fiskaalpoliitikat muuta.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Külm kaup püsib tänavu endiselt kuum: jäätisetootja tegi mais rekordkäibe
Jäätise müüki mõjutab enim soe ilm, see on argument number üks, rääkis käsitöö pulgajäätisetootja Jäämari eestvedaja Virgo Tuul saates “Kuum tool”.
Jäätise müüki mõjutab enim soe ilm, see on argument number üks, rääkis käsitöö pulgajäätisetootja Jäämari eestvedaja Virgo Tuul saates “Kuum tool”.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Pannkoogimeistrid uuendavad kasvuretsepti: tuleb Eestist väljas ise äri püsti panna
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Esinemine on alati ebamugav. Kolm nippi, mis annavad publiku ees julgust juurde
Esinemine on meie jaoks alati kriisiolukord. Me ei saa muuta seda, et esinemine on ebamugav ja riskantne, aga me saame väga hästi valmistuda selleks, et meie ebamugavus ei segaks publikut.
Esinemine on meie jaoks alati kriisiolukord. Me ei saa muuta seda, et esinemine on ebamugav ja riskantne, aga me saame väga hästi valmistuda selleks, et meie ebamugavus ei segaks publikut.
Neste lahkus Rohetiigrist. Vastastikku jagatakse teravaid süüdistusi
Neste teatas, et lahkub Rohetiigrist, sest ei pea transpordi teekaardi koostamise protsessi läbipaistvaks ega teaduspõhiseks. Rohetiiger pole süüdistusega nõus ja heidab Nestele ette vähest panust teekaardi loomisesse, kirjutab kestlikkusuudised.ee.
Neste teatas, et lahkub Rohetiigrist, sest ei pea transpordi teekaardi koostamise protsessi läbipaistvaks ega teaduspõhiseks. Rohetiiger pole süüdistusega nõus ja heidab Nestele ette vähest panust teekaardi loomisesse, kirjutab kestlikkusuudised.ee.
Maailma autohiidudele tootev firma tegi käiberekordi. „Mis siin öelda, eks ikka tuleb rahul olla“
Mainekatele Euroopa autotööstustele allhankeid tegev Mistra-Autex lõpetas eelmise aasta rekordkasumiga ning ületas endagi ootusi. Sel aastal loodab ettevõte edu enam-vähem korrata.
Mainekatele Euroopa autotööstustele allhankeid tegev Mistra-Autex lõpetas eelmise aasta rekordkasumiga ning ületas endagi ootusi. Sel aastal loodab ettevõte edu enam-vähem korrata.
EL lisas 27 Vene varilaevastiku alust sanktsioonide nimekirja
Euroopa Liit lisas täna sanktsioonide nimekirja 27 Venemaad abistanud laeva, peamiselt nafta- ja gaasitankerid. Üks sanktsioneeritud laevadest on parasjagu Eesti majandusvetes ankrus.
Euroopa Liit lisas täna sanktsioonide nimekirja 27 Venemaad abistanud laeva, peamiselt nafta- ja gaasitankerid. Üks sanktsioneeritud laevadest on parasjagu Eesti majandusvetes ankrus.
Jaanilaupäeval on väga madalad elektrihinnad
Kasvanud tuuleenergia toodangu, sademeterohke ilma ning madala tarbimise pärast tõotab nädalavahetuseks üle pika aja väga madalad elektrihinnad.
Kasvanud tuuleenergia toodangu, sademeterohke ilma ning madala tarbimise pärast tõotab nädalavahetuseks üle pika aja väga madalad elektrihinnad.