Äripäev • 17. märts 2016 kell 7:45

Poliitik aitas isal laenu saada

Mullune pressikonverents Stenbocki majas, kus välisminister Keit Pentus-Rosimannus selgitas tagasiastumist pärast ringkonnakohtu otsust Aurorollo asjas.  Foto: Andres Haabu

Selleks, et Keit Pentus-Rosimannuse isa Väino Pentus saaks skandaalsest veofirmast Autorollo äripartneri väljaostmiseks pangalaenule riikliku garantii, kasutati ära ka tütre nime ja ameti nimetamist taotluses KredExile, kirjutab Postimees.

Postimehe käsutuses on kirjalik taotlus KredExile, millega küsiti riiklikku garantiid Swedbanki väljastatavale laenule Väino Pentusele kuulunud OÜle Naitsirk 2008. aastal. Taotluses seisab muu hulgas lause "Väino Pentus (riigikogu liikme Keit Pentuse isa) omab…". Niisiis märgiti ära laenutaotleja poliitikust pereliige.Laenusumma, millele riigi garantiid sooviti, oli suur: üheksa miljonit krooni (575 200 eurot). KredEx andis laenugarantii taotlusele positiivse otsuse, käendati 75% laenusummast. Loe laenu taotlemisest pikemalt Postimehest.Keit Pentus-Rosimannus ütles Postimehele, et ta pole kunagi andnud pangale õigust kasutada oma nime isa ettevõtte Autorollo tegemistes ja ootab ta selgitust, kuidas tema nimi taotlusesse sattus. Sellega annab praegugi riigikokku kuuluv Pentus-Rosimannus mõista, et ta polnud teadlik oma nime kasutamisest taotluses KredExile.Samas on varasemast teada, et Väino Pentusel aitas veofirma ülevõtmiseks Swedbankist laenu saada tema toonane väimehekandidaat Rain Rosimannus.KredExi kahju ligi 330 000 eurotEesti Ekspress on kirjutanud, et KredEx loovutas lõpuks oma 330 000 eurose nõude Autorollo vastu kõigest 3500 euroga. KredEx ise püüdis saadud kahjumit mitte avalikustada. „Nõue müüdi, kuna KredEx pidas reaalse võimaliku tagasivõitmise tõenäosust madalaks ning sissenõudmisega seotud lisakulusid ebaproportsionaalselt suureks,” on KredExi juht Andrus Treier Äripäevale kommenteerinud.KredEx pole avaldanud, kes olid need isikud, kes Autorollo laenugarantii taotluse rahuldasid. Äripäevale on KredEx selgitanud, et nad ei saa konfidentsiaalsusnõude tõttu avaldada finantskomitee liikmete nimesid, kes otsustasid Autorollole laenukäenduse väljastada. "Otsuse Autorollole laenukäenduse väljastamiseks tegi KredExi laiendatud finantskomitee. Komitee liikmete nimesid KredEx üldise põhimõttena ei avalikusta, et vältida otsustajate mõjutamise võimalust. Komiteesse kuulusid kolm KredExi töötajat ja kaks välist eksperti. Antud projekti puhul olid otsuse poolt kõik komitee liikmed ühehäälselt," selgitati KredExist veel mullu.Juriidiliselt oli kõik korrektneKeskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse isa Väino Pentus asutas 2008. aasta aprillis OÜ Naitsirk, mis pidi Tiit Pohlalt ära ostma OÜ Autorollo osakud. Hinnas lepiti omavahel kokku ning Swedbank andis 9 miljonit krooni (575 204 eurot) laenu. Laenu garanteeris 75% ulatuses tagasimaksmata laenusummalt KredEx.Kuigi sisuliselt olidki Pentuse poolt laenurahaga ostetud ettevõtte põhivaraks transpordivahendid, siis juriidiliselt on riigiabiga kõik korras. "Tegemist on formaalselt äriühingu osaluse, mitte veokite omandamisega, ja seega ei ole rahandusministeeriumi hinnangul riigiabi reegleid rikutud," on rahandusministeerium põhjendanud.Ka KredEx on kinnitanud, et nad on laenu käendamisel juhindunud Euroopa Ühenduse Komisjoni vastava määruse mõttest. KredExis viibi Autorollo skandaali puhkedes läbi ka siseaudiitori erikontroll, mis aga Autorollo laenu käendamisel vigu ei leindud.

Hetkel kuum