Rivo Sarapik • 22 märts 2016

Kuidas tulla toime ärevaks tegevate uudistega ja tööga?

Halvad uudised tekitavad ärevust.  Foto: Scanpix/Panthermedia

Tänased uudised Brüsselist, aga ka muidu kiire elu tekitavad ärevust ja stressi. Kõrge pingetalumise asemel on kasulikum sellega teistmoodi toimida.

Pinge talumisest kasulikum ja tervislikum on õppida ärevaks tegevaid ja stressi tekitavaid olukordi lahendama. Lisaks halbadele uudistele tekitavad stressi ka näiteks olukorrad tööl - graafik on pingeline, kolleegiga ei klapi keemia, karjub ülemus või veab keegi partneritest alt.

Levinud on sellest olukorraga toime tuleku asemel sealt põgenemine - kas füüsiliselt lahkumine või näiteks meelemürkide kasutamine, tööpäeva-nädala lõpus alkoholi järele haaramine. 

"Mingis olukorras võib ohtlike teemade kuulamise ja jälgimise lõpetamine ning näiteks metsa jalutama minemine inimesele kasulik olla, tema elugi päästa," selgitas psühholoog ja portaali Peaasi.ee üks asutaja Anna-Kaisa Oidermaa täna Äripäeva raadiosaates Äripäev Eetris ja viitas tänastele karmidele sõnumitele Brüsselist. "Muidugi oleks hea õppida teisi lahendusi, et ei peaks põgenema."

Pinge vähendamine on aga oluline, sest stress on organismile kriis ja viimane reageerib sellele ürgsel moel ehk paneb keha valmis põgenemiseks - näiteks hapnikurohke veri liigub lihastesse, vallanduvad stressihormoonid adrenaliin ja kortisool, kõrgeneb pulss ja tõuseb veresuhkur.

Kui varem tuli põgeneda looduses endast tugevama eest, siis nüüd vallandavad samad reaktsioonid kehas igapäevased pinget tekitavad asjad. Nii ei ole stressis inimene näiteks loov, ta ei suuda näha häid lahendusi ning lisaks on krooniline stress kahjulik, soodustades mitmesuguseid tervisehädasid alates immuunsüsteemi nõrgendamisest krooniliste haigusteni välja.

Millised on lihtsad, tööl või kodus kasutatavad ning kiirelt mõjuvad viisid pinge ja ärevuse vähendamiseks, kuidas on pinge vähendamisega seotud rutiin, sotsiaalmeedia ja tehnoloogiate kasutamine ning miks ei ole stressi leevendajana kasulik alkohol või sportimine, kuula tänasest saatest Äripäev Eetris. Saate podcasti saab alla laadida siit.

Hetkel kuum