4. aprill 2016
Jaga lugu:

Kontorisisustuse 10 trendi

Kontoris on järjest eelistatum kiirelt ümber paigutatav mööbel - firma Humanscale'i loodud Ballo istmed on heaks näiteks.   Foto: ELKE Mööbel

Kontorid on muutumas järjest kodusemaks ja hubasemaks – kiirelt ümberpaigutatavad töökohad, nutikad toolid, reguleeritavad lauad ja moodulriiulid on kogumas populaarsust.

Varsti juba pea 100 aastat tagasi alguse saanud open-office’i ehk avakontori trend on siiani vast kõige valdavam töökeskkonna mudel. Kui hästi saab inimene kontsentreeruda sellises keskkonnas, kas töökeskkond on sellisel kujul kurnav või just mõttemaailma avardav – sellised on küsimused, mis arutelude käigus sel teemal tekivad, sõnas KAMP Arhitektid partner ja arhitekt Jan Skolimowski Äripäeva ajakirja Sisustaja märtsi numbris (tellijatele alla laetav siit).  

"Külastasin hiljuti Stockholmis ühe suurkorporatsiooni vastavatud büroohoonet, kus oli loodud töötajatele sootuks uus töökeskkonna mudel. Enamustel töötajatel (ümmarguselt 1500 inimest) ei ole kindlat töökohta. Nad saavad valida iga päev vastavalt soovile kas madala, keskmise või kõrge kontsentratsiooninõudega töökoha. Isiklikke töövahendeid hoiavad nad personaalses kapis. See näitab, et meil on aeg-ajalt vaja mõtestada oma elu seadistused ümber, see võimaldab vabaneda kammitsevatest liigsetest asjadest ja põhimõtetest," lausus ta.

"Kuid teatud läbivaid ja loodetavasti ajas kestvaid suundasid ma näen küll – töökeskkond peab olema hubane, inspireeriv ning vaikne. Materjalid ja mööbel kvaliteetsed ning kestvad. Kui need kriteeriumid on täidetud, on projekt õnnestunud," lisas Skolimowski. 

1. Tööd tehakse igal pool kontorisReaalne töötegemise koht ei ole enam ammu piiritletud enda töölauaga. Seetõttu pööratakse avatud kontorite sisustamisel järjest rohkem tähelepanu sellele, et tööd saaks mugavalt ja segamatult teha ka puhkenurgas, köögis ja koridoris.

Framery akustilises kabiinis on mugav segamatult näiteks telefonikõnesid pidada.  Foto: ELKE Mööbel

2. Abitoolid järjest popimadVarasemast suurem roll on kontoris abitoolidel ja tumbadel, mida saab endaga mugavalt näiteks kolleegi laua juurde aruteluks kaasa haarata.

Firma Humanscale istmeid Ballo on mugav kolleegi laua juurde või kohvinurka kaasa võtta.   Foto: ELKE Mööbel

3. Mööbel kui lego – kergelt liigutatav ja täiendatavÜha enam vajuvad minevikku väga kindlad ja sõna otseses mõttes betooni kinnitatud sisustuslahendused. Eelistus on toodetel, mida saab ettevõtte kasvades täiendada ja ruumiliselt lihtsasti ümber mängida. Samuti on olulisemaks saamas see, et kontorimööbli saaks uuele pinnale kolides mugavalt endaga kaasa võtta.

Actiu moodulsüsteemi Link on mugav kokku panna ja vajadusel ka ringi paigutada.   Foto: ELKE Mööbel

4. Akustiliste paneelide võidukäikÜha enam kasutatakse kontorites akustilisi paneele, ja mitte ainult müra summutamiseks, vaid ka ruumi- või töökohtade eraldamiseks. Mõnel juhul on paneel ka juba töölauaga integreeritud. Nende suurimaks plussiks on paindlikkus – vajadusel saab kerge vaevaga paneeli asukohta muuta ja luua uus ruum.

Abstracta Softline paneelid võimaldavad mugavalt müra summutada ja ka töökohti eraldada.   Foto: ELKE Mööbel

5. Kasvatatavad ja kahandatavad riiulidTänapäeva kontoris on pabereid ja kaustu varasemast märksa vähem. Seetõttu ei ole enam vajadust massiivsete sahtlibokside ja kappide järele. Lahenduseks on moodulitest koosnevad riiulid, mida vastavalt vajadusele mugavalt kasvatada või kahandada. Tihti on moodulid varustatud ka ratastega, mis võimaldab neid ruumis lihtsa vaevaga ümber paigutada.

SA Möbleri AQ seeria riiulimooduleid saab vajadusel kasutada ka pingina.  Foto: ELKE Mööbel

6. Nutikas töötool timmib ennast ise Nähtaval on vähe, kõik asjad on nutikalt peidetud – seda joont järgivad uue põlvkonna kontoritoolid. Erinevad funktsioonid (sh istme sügavus, kõrgus, laius jms) on integreeritud tooli sisse ja reguleerimine muudetud võimalikult automaatseks. Nutikas tool, näiteks firma Interstuhli Movyis3, timmib ennast ise istuja järgi õigeks.

7. Lauad arvestavad töötaja vajadusiJärjest enam kogub populaarsust töölaua kõrguse muutmise funktsioon. See annab võimaluse töötajal ise otsustada, kas tal on mugavam töötada istudes või seistes. 

Actiu Mobility paarislaua kõrgust on võimalik reguleerida - töötaja saab ise otsustada, kas töötada isutedes või seistes.  Foto: ELKE Mööbel

8. Rohelus teeb rõõmuEnamus kontoreid seisab silmitsi värske õhu puudusega, sest tihtipeale ei ole aknad avatavad. Selle probleemi leevendamiseks on paljud kontorimööbli tootjad oma tootevalikusse lisanud spetsiaalsed lahendused roheluse lisamiseks.

Firma Cascando Rombo taimeriiulid on üks võimalus kontorisse roheluse lisamiseks.   Foto: ELKE Mööbel

9. Kontor koduseksÜha rohkem eelistatakse kontori sisustamisel järgida pehmemat ja kodusemat joont nii valgusite valikul kui sööginurga sisustamisel – tihtipeale meenutabki see kodust kööki. Ka aksessuaaride valiku osas on kontoritele varasemalt omane rangus kadunud. Õdusust loob kööginurka näiteks Cascando riiul Pillow Grid.

Õdusust loob kööginurka näiteks Cascando riiul Pillow Grid.   Foto: ELKE Mööbel

10. Nurk mänguhimulistele lastele

Üha sagedamini mõeldakse kontori sisustamisel töötajate lastele. See on eriti oluline, kui laste kool ja elukoht asuvad üksteisest kaugel. Sellisel juhul on paratamatu, et töötaja peab vahepeal lapsele autojuhiks olema. Kui kontoris on lastele mõeldud, saab laps pärast koolipäeva näiteks trenni oodates olla vanemale lähedal.

Autor: Siim Siigur, ELKE Mööbel

Jaga lugu:
Hetkel kuum