Sirje Rank • 6. aprill 2016
Jaga lugu:

Obama maksuhaak katkestas hiigeltehingu

Pfizeri maksuvangerdus jäi katki  Foto: Scanpix/Reuters

Ravimifirmad Pfizer Inc ja Allergan Plc teatasid täna, et loobuvad kavandatud 150 miljardi dollari suurusest liitumistehingut, mis oleks võimaldanud Pfizeril kasu saada Iirimaa madalamatest maksumääradest.

Järsu pöörde tõi USA äsja avalikustatud uus maksupügal, mis piirab oluliselt ettevõtete võimalusi taoliste ülevõtutehingutega vältida USA kõrgema ettevõtte tulumaksu maksmist.

Pfizer maksab Allerganile tehingu ära jäämise eest kavandatud liitumistehinguga seoses juba tehtud kulutuste korvamiseks 150 miljonit dollarit.

Allergan, mida juhitakse New Jerseyst, kuid mille juriidiline aadress on Iirimaal, nõustus läinud aastal Pfitzeri ülevõtu pakkumisega, mis oleks ka USA suurimale ravimifirmale taganud välismaise aadressi ja madalama maksumäära. Just konkurentidest kõrgemat maksumäära on Pfizeri tegevjuht Ian Read nimetanud firma jaoks üheks suuremaks puuduseks.

President Barack Obama nimetas taolisi tehinguid, kus USA firma võtab üle madalamate maksudega välisriigis asuva konkurendi, et nii oma maksumäära langetada, üheks kõige reetlikumaks maksuauguks, mis olemas on. Obama sõnul pole probleem selles, et firmad teeksid midagi ebaseaduslikku. Probleem on selles, et taoline käitumine on üleüldse seaduslik, vahendas Wall Street Journal.

Jaga lugu:
Hetkel kuum