Soome ettevõtted hüppavad Eestisse üle

07. aprill 2016, 07:45
Reklaamvalgustitega tegelev ettevõte Imagon otsustas oma põhikontori jätta Soome ning teha Eestisse tütarettevõte ja teine tootmistehas.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160407/NEWS/160409826/AR/0/Imagon-Eesti-üksuste-juht-Mikko-Okkonen.jpg

Kõrged maksud, kallis kinnisvara, depressiivne õhkkond ning hirm pagulaste ees panid Soome ettevõtjad Eestisse kolima.

„Mõni tahab Soomest kolida Eestisse ka seetõttu, et ei taha maksudeks makstud raha kulutada pagulaste peale. Mõni inimene tahab kolida Soomest ära, sest ei taha pagulast endale naabriks,“ lausus raamatupidamise ja ettevõtete asutamise teenust pakkuva ettevõtte Tuokko OÜ juht  Johanna Vironmäki.

Peamine põhjus on tema sõnul siiski võimalus Eestis kasumit soodsamalt välja võtta. „Ka eraettevõtted kolivad Eestisse, et saaks dividende soodsamalt välja võtta. Soomes peab ettevõte selle pealt maksma 20% kasumimaksu ja ettevõtjat maksustatakse veel ka isiklikult 30%ga,“ rääkis Vironmäki.

Teise olulise põhjusena Soome ettevõtete Eestisse toomiseks märkis Vironmäki Eesti madalamaid palku ja kulusid. „Ka tööjõukuludes on suur vahe Soomega,“ ütles ta. Kolmas suurem põhjus on tema sõnul Eesti e-riigi arengud – ettevõtte alustamise lihtsus, maksuametiga suhtluse lihtsus ja bürokraatia vähesus.

Vironmäki juhib ettevõtet, mis peale raamatupidamisteenuste aitab ka ettevõtetel Eestis äriga alustada. Möödunud aasta numbritele vaadates nentis Vironmäki, et nad aitasid ühes kuus Eestis ettevõtlusega alustada keskmiselt kahel ettevõttel.

„See liikumine on pidev olnud viimasel paaril aastal. Tuleb tootmisettevõtteid, kes palkavad siin töötajaid. On ka selliseid, kes asutavad siia tütarettevõtte. Uus trend on mikroettevõtjad, kes asutavad Eestisse ettevõtte ja siis kolivad ise ka siia. On teada, et ostetakse kinnisvara Eestisse ja renditakse välja ning kolitakse koos peredega siia,“ selgitas Vironmäki põhjusi. Kui nimetada sektoreid, siis kerkivad tema sõnul esile just IT- ja konsultatsioonifirmad, ka kinnisvaraarendused. „Usun et kasv jätkub, sest pidevalt võetakse ühendust,“ lisas Vironmäki.

Pelgupaik maksude eest

Eestisse kolinud serverihaldusteenust pakkuva mikroettevõtte Nordic Server Management OÜ omaniku Jorma Tuomaineni sõnul on tema Eestisse kolimisel peamine põhjus just see, et erinevalt Soomest ei maksustata Eestis dividendi topelt.

„Mõistlikud korterimaksud, mitte topeltmaksustamine dividendidel. Lisaks etteaimatav maksupoliitika ning odavamad hinnad – elame ise ka siin ja plaanime ilmselt osta või ehitada siin maja,“ loetles Tuomainen Eesti eeliseid. Ka raamatupidamisteenus on tema sõnul Soomest odavam. „Eesti on ettevõtjasõbralikum ja paljud inimesed oskavad hästi inglise keelt,“ ütles Tuomainen.

Praegu töötab ta enda ettevõttes veel üksi, kuid plaanib lähiajal inimesi juurde palgata. „Eesti liigub Soomest kiiremini. Soomes võtab kõik aega nädalaid, siin aga päevi. Soomes on ka palkamine ja vallandamine palju kallim ja keerulisem kui Eestis – see on ka suur põhjus, miks Soome majandus hetkel upub,“ selgitas Tuomainen.

Odav tööjõud

Reklaamvalgustite ettevõte Imagon otsustas oma põhikontori jätta Soome ning teha Eestisse tütarettevõte ja teine tootmistehas. „Kolisime logistilise asukoha pärast ja ka soovist laieneda, nagu oleme laienenud näiteks Norra või Rootsi turul. Eestis huvitab kindlasti ka odavam tööjõud ning mingil määral mõjutab ka parem maksukeskkond,“ selgitas Imagon Eesti üksuste juht Mikko Okkonen. „Siinkohal tahan kiita eestlasi kui töökat ja väga lojaalset rahvast. Kiired tööd saab alati õigeaegselt edastatud,“ lisas ta.

Kui mõni ettevõte pageb Eestisse ka pagulasehirmus, siis Okkoneni sõnul see teema nende ettevõtet ei puuduta. „Head ja töökad inimesed on igast rahvusest, kuid otseses mõttes see teema meie äritegevust ei puuduta. Meie ettevõte laienes Eestisse vajadusepõhiselt ning on suur rõõm pakkuda eestlastele kvaliteetset tööd ning konkurentsivõimelist palka,“ rääkis Okkonen.

Tema sõnul laienevad praegu paljud ettevõtted Soomest Baltikumi poole, kuid selles, kas see jätkub, mängib suurt rolli ka Eesti riik. „Ettevõtte laienemine sõltub riigi majanduslikust olukorrast. Kui Eesti püsib endiselt heal positsioonil, siis kindlasti siiapoole ka laienetakse. Olenevalt ettevõttest sõltub siia kolimine sellest, kas on piisavalt antud valdkonna spetsialiste,“ nentis Okkonen.

Lihtne firmat asutada

Meedia ja reklaamtoodanguga tegeleva ettevõtte Wunderland omaniku Henrik Visuri sõnul ärgitasid teda ettevõtet Eestis asutama eelkõige perekondlikud põhjused. „Firma alustas Eestist ja laieneb nii Soomes kui ka Lätis,“ märkis Visuri.

Tal oli samas sektoris juba Soomest varem kogemus olemas ja nii Eestis lihtsam alustada. „Mul on firma ka Soomes, kus on teised mängureeglid ja maksusüsteem kui Eestis. Nii et igas riigis tuleb mängu mängida vastavalt selle riigi reeglitele,“ märkis Visuri. Tema hinnangul on mõlemas riigis firma alustamine lihtne, kuid Eestis veel lihtsam. „Eestis kõik digitaalsed süsteemid töötavad hästi, bürokraatiat on vähe ja selle eest, et seda vähe oleks, hoolitsevad hästi raamatupidamisfirmad,“ rääkis Visuri.

Tema ettevõttes töötab kolm inimest, rohkem kasutatakse tööde puhul kaastöötajaid ja partnereid Eestist, Soomest, Lätist ja mujalt. Visuri teab enda sõnul mitut Soome ettevõtet, kes Eestis tegutsevad. Kui Soome turg on suurem ja turunduseelarved on seal samuti tihti hoopis teisel tasemel kui Eestis, siis on Eesti suur pluss soodsam tootmine ja töötegemine. „See teeb Eestist väga huvitava võimaluse ka rahvusvaheliste klientide jaoks meie tööstuses,“ ütles Visuri.

Tekkimas Talsingi

Soome saatkonna meedianõuniku Hannele Valkeeniemi sõnul on Helsingi ja Tallinn viimasel ajal omavahel nii tihedalt seotud olnud, et on sündinud uus riik kahe naabri vahel – Talsingi.

Valkeeniemi sõnul elavad paljud soomlased kahes riigis korraga. Sellest on saanud nn kolmanda riigi elanikele uus normaalsus.

Advokaadibüroo Soraineni partner Pekka Puolakka märkis, et kui varem tuli Eestisse ärimehi, kes olid ennast Soomes juba tõestanud ja otsisid siin uusi võimalusi, siis nüüd tulevad Eestisse ka sellised firmad, kes ikka veel aktiivselt tegutsevad. „On tulnud ka selliseid tegijaid, kes on Soomes varem börsifirmades kõrgel positsioonil tööd teinud, aga nüüd Eestisse kolinud ja siin äriga alustanud,“ rääkis Puolakka. Samas on see tema sõnul Soomes tundlik teema.

Teinekord asutatakse Puolakka sõnul Eestis ettevõte ja omandatakse siis sellega emaettevõte Soomes. „Nii omand kui juhtimine on edasi Eestis. Edasi juhitakse ja tegutsetakse juba põhikohaga Eestist. Tööd tehakse siit ka Soome ja mujale,“ kirjeldas Puolakka olukorda, mida tema on näinud.

Ka hinnavõit on tema sõnul üks suur motivaator mikroettevõtete jaoks. Kui tuled Soomest Eestisse, viid riided puhastusse, viid auto pesulasse, sööd restoranis maitsvaid eineid, ööbid hotellis ja arvestad laevapileti ka veel sisse, siis ikka tuleb kõik see Puolakka sõnul Eestis soodsam kokkuvõttes. „Sama rahaga saab Tallinnas rohkem kui Helsingis.“

Puolakka sõnul meeldib paljudele Eestis nn tegemise tunne. „Eestis on energia parem kui Soomes, kus on väga masendunud õhkkond. See on viimased 10 aastat liikunud sinna suunda,“ rääkis ta ja lisas, et eestlased on tulevikuks optimistlikumalt meelestatud kui soomlased. Samuti on eestlased tema sõnul nõus palju tööd tegema ja on hästi motiveeritud.

Kui Eesti riik võib maksumaksjate lisandumise üle rõõmustada, siis Soome nende vähenemise üle ilmselgelt mitte. „Soome riigil on vaja teha raskeid otsuseid. Soome raske olukord töötab Eesti ühiskonna kasuks, siia kolib rohkem firmasid, rohkem inimesi – tarbimine kasvab ja maksulaekumised kasvavad,“ rääkis Puolakka.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    07. April 2016, 07:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing