Harro Puusild • 21 aprill 2016

Tööstus võitleb palgakasvu vastu rahaga

Metallitööstus Favor investeerib tänavu 1,5 mln eurot.  Foto: Raul Mee

Kiire palgakasv on tööstustele liig, leiab juhtiva metallitööstuse Favor juht Mart Proosi. Tootja lahendab seda probleemi rahaga, aga mitte palkade kaudu.

"Kuna tööjõukomponent toodete hinnas üha kasvab, siis üks variant seda natukenegi maandada on rohkem investeerida ja automatiseerida," selgitas 15 Eesti suurema metallitööstuse hulka kuuluva Favor juht Mart Proos. "Seda teed läheme ka meie. Selleks aastaks planeeritud investeeringud on pea kahekordsed eelmise aasta investeeringutega võrreldes. Me räägime sellel aastal suurusjärgust 1-1,5 miljonit eurot. Lõviosa sellest läheb automatiseerimisse ja uutesse seadmetesse."

Favoril on praegu kasutusel kaks robotit, kuid automatiseerimiseks on muidki võimalusi. "Klassikalist robotit sellel aastal pigem ei tule, aga mis tulevad, on stantsimispoole automaatsöötjad, mis ühel poolel annavad lehe automaatselt ette ja teiselt poolt korjavad detaili automaatselt ära. Seda päris robotiks ei nimetata, aga see on samas selline täisautomaatne lahendus," selgitas Proosi.

Ta hindab 6-7% palgakasvu sektorile väljakannatamatuks. "Ka meil eelmisel aastal jäi palgatõus samasse suurusjärku, aga see ei saa olla lõpmatu protsess. Mingil hetkel tuleb lagi vastu," selgitas ta. "Räägitakse ju tavaliselt kahest komponendist, efektiivsuse tõusust ja tööjõukulude kasvust. Need peaksid valdavalt olema proportsioonis. Mingil ajal võib üks olla kõrgem kui teine, aga kui see disproportsioon läheb seal vahel väga suureks, siis oleme võimelised tootma, aga me ei ole võimelised neid tooteid maailmaturul maha müüma."

See lagi on tema sõnul Eestis suhteliselt lähedal ja lõpptulemus on robotiseerimine ja automatiseerimine. "Selliseid töökohti, mida on mõistlik automatiseerida, hakkabki järjest vähemaks jääma. Inimesed asendatakse masinatega ja nendele inimestele tuleb leida muu rakendus," lisas ta.

Äripäeva kuukiri Tööstus

Kui suure palgatõusu kannatab välja Eesti tööstus, kas pagulaskriis lahendab tööjõupuuduse ning kuidas endale suurklient haarata, sellest saab lugeda tänasest Äripäeva kuukirjast Tööstus (PDF avaneb tellijaile siin).

AS Favor töötleb ja müüb lehtmetalli ning toodab sisevaheseinte ja lagede metallkonstruktsioone. 1990. aastal asutatud firma suuromanik on Almar Proos. Mullu ulatus firma käive 26,3 mln euroni. Viimases Äripäeva Masina- ja metallitööstuse TOPis saavutas ettevõte 20. koha, käibelt oli firma 15 suurema hulgas. Ettevõte annab tööd 180 inimesele.

Hetkel kuum