Urmo Andressoo • 14. juuni 2016 kell 15:00

Palo: võimuerakonna liige avaldas survet küll

Urve Palo oli majandus- ja taristuminister 26. märtsist 2014 kuni 9. aprillini 2015.  Foto: Raul Mee

Endine majandus- ja taristuminister Urve Palo tõdes vestluses Tallinna Sadama uurimiskomisjoniga, et võimuerakonna esindaja avaldas talle survet parvlaevahanget mitte välja kuulutada ning sellest, kuidas sadama nõukogusse liikmeid määrati.

Urve Palo

Jah. Peaminister toetas mind ka sel istungil. Ligi ei taandunud lõpuni. Oli vihane, et Ginter (advokaat Carri Ginter - toim.) osales kabinetiistungil. Kui hange oleks tühistatud, siis me ei oleks jõudnud uut hanget teha ja riik oleks olnud sunnitud järjekordselt ükskõik mis tingimustel kokku leppima tänase operaatoriga (OÜ Väinamere Liinid – toim). Kevadel, kui ma mõtlesin, kas kuulutan hanke välja või mis ma teen, käis minu juures inimene, kes väitis, et esindab Väinamere Liine. Ta jättis ka nimetu kirja maha. Kirja sisu oli mõjutada mind hanget mitte korraldama: a) kuna kahe aastaga ei olevat võimalik nelja uut parvlaeva ehitada ; b) kui ma hanke teen, siis Väinamere Liinid ei osale hankel ja selle tulemusena polevat riigil ei uusi ega enam ka vanu parvlaevu. Sellist survestamist tegelikult oli.

Artur Talvik

Kas see oli poliitiline inimene?

Urve Palo

Jah.

Artur Talvik

Äkki sa nimetad erakonna ka?

Urve Palo

Reformierakond.

Artur Talvik

Kas sul oli kohtumine ka Leedoga?

Urve Palo

Ei. Tema ei otsinud kontakti ka minuga. Ministeeriumist soovitati, et ma kontakti ise ka väga ei otsiks, just sellepärast, et hiljem ei oleks mingeid spekulatsioone. Tagantjärele on mul selle nõu eest hea meel.

 

Samuti avas Palo Tallinna Sadama nõukogu liikmete valimisprotsessi tagamaid. Väljavõte stenogrammist:

 

Artur Talvik

Sinu ajal kutsuti nõukogust tagasi Tiit Riisalo, Andres Lume ja Veiko Tishler. Nõukokku määrati Vallot Mangus, Pille Parind ja Randel Länts. Mis oli vahetuse põhjuseks ja mis alusel uued nõukogu liikmed nimetati?

Urve Palo

Põhjus on selge, tegemist oli IRL nimetatud liikmetega. Nõukogu liikmete kohad on jagatud koalitsiooniparteide vahel. Kui koalitsioon muutus, IRL enam koalitsiooni ei kuulunud, siis nende n-ö IRL inimeste asemel määrati nõukogu liikmed SDE poolt.

Artur Talvik

Aga miks just need inimesed? Kuidas te erakonna sees nendeni jõudsite?

Urve Palo

Majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusalas on umbes 17 riigiettevõtet. Pidime SDE poolt suhteliselt lühikese aja jooksul leidma 3 x 17 liiget äriühingute nõukogudesse. Oli keeruline inimesi nõukogudesse leida. Tallinna Sadama puhul ma esitasin enda eelistusi kõige rohkem. Tahtsin, et nõukogus oleksid inimesed, keda ma usaldan. Oluline oli see, et ei töötataks nõukogus omanikule vastu, milline oli varasema minister Partsi kogemus, kes väitis, et talle töötati Tallinna Sadama nõukogu poolt vastu.

Artur Talvik

Kas SDE juhatus otsustas nende inimeste üle või oli sul vabadus nõukogu liikmete määramisel?

Urve Palo

Antud juhul küll, jah. Randel Länts on SDE peasekretär olnud ning varem ka Tallinna Sadama nõukogusse kuulunud. Järjepidevus ja teadmised olid põhjused, miks erakond teda soovitas nõukokku määrata.

Hetkel kuum