Äripäev • 21. juuli 2016 kell 11:00

Kangro Kalevipoeg sai tagasilöögi

Tauno Kangro  Foto: Raul Mee

Tauno Kangroga seotud mittetulundusühing Kalevipoja Kojutulek esitas tänavu kevadel ametliku taotluse rajada Tallinna lahte Kalevipoja hiigelskulptuur.

Tehnilise järelevalve ametile esitatud taotlusest nähtub, et koostöös Tallinna linnaga kavandatakse Tallinna lahte kaldast 100 m kaugusele Kalevipoja 23,6 m kõrgust monumentaalskulptuuri koos selle juurde kuuluvate jäätõkete ja elektri merekaabliga. Hoonestusluba taotletakse 50 aastaks.

„Skulptuur kujutab seda, kuidas rahvuskangelane Kalevipoeg tuleb kodumaale tagasi. Asukohas, kuhu seda plaanitakse, on vee sügavus umbes 1 m, aga visuaalselt jääb vaatajale mulje, et kuju on veel 7-8 m kõrgem, et ta jalad jätkuvad vee all. Inimene saab monumendi juurde jalutada läbi vee, see on kaldast 100 m kaugusel. Kalevipoja skulptuuri rajamise asja on aetud 19,5 aastat. Selle ajaga on tehnoloogia paranenud, nüüd on võimalik skulptuur teha palju kergem ja vastupidavam – kahekomponentsest polüuretaanist, mida katab metall,“ selgitas Kangro juuni alguses ehitismälestiste eksperdinõukogus.

Samal koosolekul põrmustas aga eksperdina esinenud Kersti Markus väidetava Tallinna linna ja Tauno Kangro idee. „24meetrine Kalevipoja kuju on kavatsetud paigutada Tallinna lahte 100 meetri kaugusele rannast, Orlovi lossi vastu. Kõrguselt ületab see Orlovi lossi, mis näitab, et tegemist on erakordselt domineeriva skulptuuriga rannaäärse promenaadi vahetus läheduses. Pirita tee äärne ala on monumentaalskulptuuri osas väga läbimõeldud planeeringuga – merelt vaadatuna moodustavad Russalka ja Maarjamäe monument väga selged aktsendid. Rannapromenaadil jalutades või Pirita teed pidi autoga sõites on visuaalseks dominandiks Tallinna siluett. Kultuur- ja loodusmaastik moodustavad harmoonilise terviku. Hiiglaslik Kalevipoeg lõhuks seda harmooniat ning hakkaks konkureerima ka Maarjamäe ansambliga. Sellise monumentaalskulptuuri püstitamiseks puudub nii vajadus kui argumenteeritud põhjendus,“ rääkis Markus.

Nõukogu hääletas monumendi rajamise vastu. Ka teised ametid on olnud valdavalt skulptuuri rajamise vastu, sealhulgas Tallinna linnaplaneerimise amet, muinsuskaitseamet, kultuuriministeerium ja teised, nähtub juuni lõpus taotlusele vastuseks saadetud kirjavahetusest.

Hetkel kuum