Kui Eestis määrab riigifirma nõukogu avalikkusele tihti segastel või teadmata asjaoludel, kuid vastavalt koalitsioonileppele minister, siis näiteks Läti riigifirma Latvenergo otsib nõukogu liikmeid avaliku konkursiga.
- Läti lipp. Foto: Raul Mee
„Ei ole Eestis taolisest praktikast kuulnud, kuid see ei välista, et ajaloos oleks nii toimitud. Eestis on iga omanik vaba valima enda ettevõtte nõukogusse liikmeid viisil, mida peab sobivaks. Riigile kuuluvate ettevõtete puhul on tulevikus liikmete valimiseks nominatsioonikomitee põhimõte ning seni lähtutakse riigi esindajate ning ettevõtjate kaasamise põhimõttest,“ kommenteeris uudist majandusminister Kristen Michal.
Vandeadvokaat Risto Rüütel nõustub põhimõtteliselt Läti lähenemisega kirjutades tänases Äripäevas, et
riigifirmasid juhtigu ärimehed.
Nõudmised Latvenergo nõukogu kandidaatidele on üsna kõrged. Lisaks laitmatule mainele, kõrgharidusele ja inglise keele oskusele võiks tulevasel nõukogu liikmel olla ka vähemalt kolmeaastane suure firma juhtimise kogemus. Suureks peetakse seejuures ettevõtet, mille käive on vähemalt 40 miljonit eurot ja kus töötab vähemalt 250 inimest.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.