Tööandjad võitlevad töötajate pärast

Nordic Hotelsi juht Feliks Mägus peab võitlust oma kokkade pärast.  
Kristel Härma • 9. september 2016 kell 4:45

Eesti ettevõtted otsivad rekordiliselt palju uusi töötajaid, kelle pärast tuleb võidelda kõrgema palga abil.

Me konkureerime mitte ainult omavahel siin tööandjatega, vaid konkureerime Soome, Austraalia ja Inglismaa ja teiste riikide tööandjatega,“ kirjeldas Nordic Hotelsi juht Feliks Mägus, kuidas nemad on pidevas töötajate otsimise faasis, sest majutuses ja toitlustuses saab töötada ükskõik millises riigis.

Mägus tõi välja, et suure töötajate puuduse on teenindussektoris toonud ka pidev uute ettevõtete turule tulek. Kaadrivoolavuse toob lisaks see, et teenindajate põuas võetakse otse koolipingist tööle noori, kes ei tea veel, kellena ja kus töötada tahavad. „See puudutab tõesti kõikide valdkondade teenindajaid ja ka muidugi köögipersonali. Kokkade järele on ka suur nõudlus,“ tõdes Mägus.

9500 vaba ametikohta oli statistikaameti andmetel teises kvartalis. Viimati ületati 9000 piir kaheksa aastat tagasi.

„Kui hea inimene on turul, siis me kindlasti oleme temast huvitatud,“ kommenteeris olukorda Kaanon Kinnisvara juht Härmo Haljaste. Haljaste sõnul ei ole nende ettevõttes hädaolukorda, kuid headest töötajatest on turul alati puudus.

„Täna tööd jaguks, aga see maakler ei saa olla selline tüüpiline maakler, kes ootab, et keegi kannaks kandikul midagi ette. Ta peab olema ikkagi üle keskmise, kellest meie huvitatud oleksime,“ lisas Haljaste.

Töötaja valib kõrgema palga

Feliks Mägus tõi välja, et tööandjad tunnevad praegu pidevat palgasurvet, et töötajaid enda juures hoida. Seetõttu tuleb pidevalt jälgida sektori palgatasemeid. „Me oleme üritanud pakkuda ausat ja konkurentsivõimelist palka, aga kogu aeg oleme ikkagi otsingufaasis,“ ütles Mägus.

Võrumaa puidutööstuse Toftan juhi Martin Arula sõnul ongi nemad taganud töötajate leidmise keskmisest kõrgema palgaga. „Me oleme oma palgataseme hoidnud sedavõrd palju kõrgemal maakonna keskmisest ja võib-olla ka tööstusharu keskmisest, et ei ole olnud probleem leida. Inimesed teavad seda ja tulevad,“ ütles Arula, kelle sõnul ei saa tööstusettevõtted endale töötajate puudust lubada.

Arula ütles, et neil on viimasel ajal konkursid edukalt läinud ning kõik ametikohad on saanud täidetud. Tootmise suurendamiseks nad töötajaid juurde ei plaani palgata, sest kõrge palgataseme juures vaatavad tööstused pigem seda, kuidas samade inimestega rohkem toota. „Reeglina leitakse need võimalused tehnoloogiasse investeerida ja läbi protsesside automatiseerimise ja inimtöö kergendamise need asjad käivad,“ tõdes ta. „Muudmoodi selle palga vastu ei saa, kui samade inimestega teha rohkem.“

Suurenenud üleostmine

Kinnisvaraettevõtted tunnetavad palgasurvet ja nõudlust väärt töötajate järele eriti tugevalt, sest selles valdkonnas ostavad konkurendid töötajaid pidevalt üle. Haljaste sõnul on see viimasel poolaastal sagenenud. „Kõik meie maaklerid ilmselt saavad kõnesid ja teised bürood samamoodi,“ ütles Haljaste.

Kinnisvarabüroo 1Partner juhi Martin Vahteri sõnul tehakse praegu rekordiliselt kinnisvaratehinguid, mis üleostmise probleemi aina süvendab. „Tööd ja raha liigub, aga inimesi pole,” ütles Vahter ja lisas, et sama probleem on ka teistes kinnisvarabüroodes.

Vahteri sõnul käib pidev üleostmine ja kauplemine ning headest müügiinimestest on puudus ka teistes ärivaldkondades. “Kogu 1Partneri juhtkond käib mööda linna ringi, visiitkaart taskus, ja kui potentsiaalselt sobilik inimene ka mujal valdkonnas vastu tuleb, siis kutsume kohe intervjuule,“ kirjeldas Vahter ja lisas, et neil oleks tööd pakkuda veel paarikümnele inimesele.

Haljaste sõnul nemad veel aktiivselt üleostmisega ei tegele, kuid peavad ilmselt ümber mõtlema. „Ei saa ju teistest eristuda,“ tõdes ta.

Hetkel kuum