Üleilmsele koristuspäevale koguvad raha kunstnikud

Kunstnik Jüri Arrak koos oma näitusele esitatud maaliga "Vastandid".  Foto: Teeme Ära
Urmo Andressoo • 20. september 2016 kell 14:07

Sihtasutus Teeme Ära on võtnud endale ambitsioonika plaani. 2018. aasta 8. septembril toimuvale üleilmsele koristuspäevale loodetakse kaasata üle 300 miljoni inimese 150 riigist.

Kust leitakse selleks raha? Teeme Ära juhatuse liikme ja eestvedaja Eva Truuverki sõnul on ürituse korraldamise ning sellele järgneva puhtuskampaania „Keep it Clean“ (hoia see puhas – toim) eelarve 20 miljonit eurot. Eelarvet aitavat Truuverki sõnul täita põhiliselt erafirmadelt, jõukatelt eraisikutelt ning nii riiklikelt kui ka erafondidelt saadavad toetused.

Kunst koristamise nimel

Abikäe maailma puhastamisele on ulatanud aga ka Eesti kunstnikud. Nimelt on Teeme Ära liitnud jõud Haus Galerii ja 35 Eesti maalikunstnikuga ning avanud heategevusliku näitus-oksjoni, mille tulud lähevad Teeme Ära 2018. aasta koristuspäeva korraldamisele.

Tiina Tammetalu, Laurentsiuse, Toomas Vindi maale on võimalik osta Äripäeva korraldataval ja 28. septembril Nordea kontserdimajas toimuval konverentsil Äriplaan 2017.

Kolme erilist maali saavad osta vaid konverentsil osalejad ning hiljem oksjonile tulevad huvilised. Oksjon peetakse õhtusel järelpoel Hiltoni hotellis asuvas Olympic Park Casinos.

Truuverki sõnul on tal siiralt hea meel, et nii paljud tuntud kunstnikud projektiga kaasa tulid. „Kunstnike (maalide – toim) tavapärased turuhinnad on heategevusliku oksjoni omadest märgatavalt kõrgemad,“ selgitas ta. Inimesi on Truuverki sõnul galeriist läbi astunud palju. „Huvi on seni tuntud kõige rohkem Toomas Vindi vastu, aga külastajatele on väga imponeerinud ka Siim-Tanel Annuse ning Tarvo Roosimöldri tööd,“ sõnas ta.

Näitusele maali „Vastandid“ esitanud kunstnik Jüri Arraku sõnul tunneb ja tajub ta probleemi, mille vastu Teeme Ära koristuskampaania võitleb. „Olen kuulnud ujuvatest plastsaartest, mille hoovused on kokku kuhjanud ja edasi kandnud ning kuhu isegi väiksemad laevad võivad kinni jääda, rääkimata mereelukatest,“ rääkis Arrak septembrikuises KesKus-is.

Truuverki sõnul on näitus-oksjoni eesmärk näha, kuidas inimesed teemaga kaasa tulevad. „Kui kõik läheb hästi, on meil piisavalt julgust proovida heategevusliku kunstioksjoni korraldamist ka rahvusvahelisel tasandil,“ selgitas ta.

Oksjonil saab osaleda veebiküljel www.haus.ee/oksjon kuni 8. oktoobrini.

Näitus-oksjonile on oma maalidega panustanud Vano Allsalu, Siim-Tanel Annus, Ivi Arrak, Jüri Arrak, Jaan Elken, Herlet Elvisto, Ashot Jegikjan, Eva Jänes, Ivar Kaasik, Rene Kari, Liis Koger, Liisa Kruusmägi, Inge Kudisiim, Andro Kööp, August Künnapu, Laurentsius, Ivika Luisk, Helle Lõhmus, Lilian Mosolainen, Stina Murakas, Mall Nukke, Juss Piho, Jane Remm, Mari Roosvalt, Uuno Roosvalt, Tarmo Roosimölder, Kamille Saabre, Sven Saag, Krista Sokolova, Anatoli Strahhov, Maret Suurmets-Kuura, Tiina Tammetalu, Valev Sein, Toomas Vint, Mihkel Vorsman.

Hetkel kuum