Pandeemiaaegsete vaktsiiniliidrite Moderna ja BioNTechi aktsiad on märkimisväärselt odavnenud ega kipu enam peegeldama ettevõtete tõelist väärtust potentsiaaliga vähiravimite arendajatena.
BioNTechi mRNA tootmine Saksamaal Marburgis. Foto: BioNTech
Ehkki kuulsaks said Moderna ja BioNTech Covid-19 vaktsiinidega, polnud nende arendamine sugugi ettevõtete peamine suund. Ettevõtete arendatav info-RNA ehk mRNA tehnoloogia aitas lihtsalt kiirelt jõuda koroonavaktsiinini ja nad kasutasidki seda võimalust, saades ühtlasi pangaarvele tublisti raha.
USA järgmise presidendi Donald Trumpi kandidaat tervishoiuministriks, vaktsiiniskeptik Robert Kennedy juunior, tekitas ravimisektoris tormi, pannes aktsiad kolinal langema. Minu arvates tekkis sektoris aga hoopis ostukoht.
Tuntuimate vaktsiinitootjate aktsiate hinnad kukkusid pärast seda, kui taasvalitud president Donald Trump teatas, et nimetab järgmiseks terviseministriks Robert F. Kennedy Jr.
Neli aastat pärast koroonapandeemiat on vaktsiiniloojate aktsiad taas tõusuteel, sest Aafrikas levib ja kandub teistelegi kontinentidele suurt suremust põhjustav haigus – ahvirõuged.
Ähvardavalt nurga taga piiluva tehnoloogia- ja kiibiaktsiate karuturu vastu võiks investoril olla valmis ravim ning see ravim on osa raha paigutamine ravimisektorisse.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.