Äripäev • 3. november 2016 kell 12:40

Toomas Tamsar: valitsuse samm on poolik

Toomas Tamsar  Foto: Andras Kralla

Valitsuse otsus leevendada välistöötajate palganõuet on vajalik samm, kuid see on poolik, sest ei aita sektoreid, kus palk jääb alla keskmise, ent kus oskustöötajate puudus on oluliseks arengupiduriks, ütles tööandjate keskliidu juht Toomas Tamsar pressiteate vahendusel.

Valitsus toetas tänasel istungil kolme ettepanekut, mis lihtsustavad välistööjõu palkamist ja muudavad Eesti suurinvestoritele atraktiivsemaks.

Tamsari sõnul ei aita see samm paraku sektoreid nagu ehitus, teenindus, turism, aga ka osa tööstusharusid.

"Kohtusin hiljuti ühe tööstusettevõttega, kes sooviks teha Eestisse 300 töötajaga tehast. Kuna vastavat tööjõudu pole aga Eestist saada, oleks tal umbes sada inimest tuua väljast. Kui tal see võimalik ei ole, jäävad loomata töökohad ka 200 eestimaalase jaoks," kirjeldas Tamsar.

Kui poliitikutel on siiski kindel tahe sisuda palga nõue keskmisega, peaks see tööandjate keskliidu juhi hinnangul olema valdkonnapõhine. "Oleme vastava ettepaneku ka teinud ja täna oli see valitsuses ühe alternatiivina ka laual. Kahjuks ei julgenud valitsus täna teha piisavalt ambitsioonikat otsust, mis aitaks Eestis töökäte puuduse küsimust suures plaanis piisavalt leevendada," sõnas ta.

Tamsar ütles, et oluline on teemat laiendada ja selgitada, et oskustöötajate puuduse probleem ei puuduta ainult ettevõtjaid, kes ei saa seetõttu laieneda või peavad tegutsemiseks otsima teisi riike, kus neile vajalikke töötajaid on piisavalt. Mida vähem on meil erasektori töötajaid, seda vähem laekub makse, millest riik tervishoidu ja pensione rahastab. See probleem ei kao, vaid süveneb veelgi, leidis Tamsar. Ta meenutas, et 2040. aastani väheneb maksumaksjate arv igal aastal 5000 võrra, mis tähendab, et erasektori töötaja peab praeguse 1,6 inimese asemel 2040. aastal üleval kaht inimest.

"Kartus, nagu hakkaksid paljud tööandjad odavat välistööjõudu eestimaalastele eelistama, ei ole põhjendatud. Endiselt jääks alles vahefilter – töötukassa, kes annab väljastpoolt Euroopa Liitu tulnud töötaja palkamiseks loa ainult siis, kui selle ala spetsialiste Eesti tööturult piisavalt saada ei ole," ütles Tamsar.

Hetkel kuum