Ermamaa tagasinõude suurus oli EASi ebapädevus

Toomas Hendrik Ilvese Ärma talu  Foto: Toomas Huik, Postimees/Scanpix
Äripäev • 7. november 2016 kell 13:12

EASi tellitud õiguslik hinnang kinnitas, et EASi praegusel juhatusel ei olnud õigust muuta 2012. aasta märtsis tehtud eelmise juhatuse otsust, millega määrati OÜ-lt Ermamaa tagasinõutava summa suurus.

„2012. aasta otsuses ei olnud jäetud õigust 10% tagasinõude suurust hilisemal ajal muuta,“ ütles EASi õigus- ja hankeüksuse direktor Karin Victoria Kuuskemaa. „Sama küsimust analüüsinud advokaadibüroo Sorainen analüüs pole jõudnud õigetele järeldustele, kuna selle eelduseks on, et OÜ Ermamaa pani toime toetuse reeglite rikkumise. Praegusel juhul pole aga tuvastatud toetuse saaja rikkumisi. Ka rahandusministeeriumi audit tõi välja pigem EASi 2012. aasta otsuse ebapädevuse.“ 

Rahandusministeeriumi audit selgitas, et EASi 2012. aasta otsus oli valedel õiguslikel alustel (projekti peatamisest tekkinud kahju oleks olnud võimalik kuupõhiselt välja arvutada) ning selle põhjendamisel oli arvesse võetud valesid argumente (presidendi külalisi oli arvesse võetud OÜ Ermamaa külalistena). Auditi hinnangul on projektile antud toetusest 90% mitteabikõlblik ning Euroopa Liidu reeglite kohaselt tuleb mitteabikõlblik kulu toetuse saajalt tagasi küsida.

President Toomas Hendrik Ilves sai EASi vahendusel Euroopa Liidu tõukefondist ligi kolm miljonit krooni toetust (üle 190 000 euro). Pärast ametiaja lõppu teatas Ilves, et turismitalu ta Ärmal ei ava ning tagastas EASi nõudel 10 protsenti summast.

Hetkel kuum