Äripäev • 8. november 2016 kell 7:28

Tamsar: mida kirjutatakse ajalooraamatusse Taavi Rõivase kohta?

Tööandjate keskliidu juht Toomas Tamsar.  Foto: Raul Mee

Juhtimiskonverentside käivitaja, tööandjate keskliidu juht Toomas Tamsar esitas mullu Pärnu Juhtimiskonverentsi lõpus tühja tooliga laval viis küsimust peaminister Taavi Rõivasele.

Äripäev toob need Tamsare viis küsimust uuesti välja täna, mil pannakse kokku uut valitsuskoalitsiooni.

1. Aastal 2041 kirjutatakse raamat “50 aastat Eesti iseseisvumise taastamisest” ning selles on peatükk Eesti riigimeestest. Mart Laari kohta kirjutatakse, et just tema juhitud valitsus tegi olulisimad otsused, mis tagasid Eesti majandusedu järgmiseks 15 aastaks. Lennart Merit nimetatakse raamatus tõenäoliselt Eesti suurimaks riigimeheks ja kirjeldatakse tema erakordset rolli Eesti iseseisvuse taastamisel. Andrus Ansipit mainitakse kui kõige kauem ametis olnud peaministrit. Millised kolm lauset kirjutatakse sellesse peatükki peaminister Taavi Rõivase kohta?

2. Tee neis kolmes lauses kirjeldatud eesmärgini ei ole lihtne ja seda üksi käies kohale ei jõua. Kes on need inimesed, keda saate tegelikult usaldada ja kes aitavad Teil seda teed käia lähtudes Teie, mitte nende agendast?

3. Poliitika on valikute tegemise kunst, seega ka loobumiste kunst. Peaminister peab olema erakordselt osav eri huvide kombineerija, mis toob kaasa tavapärasest suurema surve tegeleda teemadega, mis viivad isiklikest prioriteetidest pigem kaugemale kui neile lähemale. Mis juhtub, kui loobute kolmandikust oma laual olevatest teemadest ja lubadustest ja tegelete selle asemel nende asjadega, mis on Teile tõeliselt olulised? 

Järgmine Pärnu Juhtimiskonverents (http://pood.aripaev.ee/p%C3%A4rnu-juhtimiskonverents-2017)  toimub 18. ja 19. mail 2017.

4. Me kõik raiskame koletul kombel omaenese ja teiste inimeste aega, tehes ja lastes teistel teha tööd, mille tegematajätmisest ei juhtuks midagi. Mitte keegi pole sellest patust prii, mõne juhi võimalused raisata või siis kokku hoida on lihtsalt suuremad. Kus on need kohad, kus Teie isiklikult ja Teie valitsus saab kokku hoida Eesti kõige väärtuslikumat ressurssi – tööinimeste aega ja energiat?

5. Peaministri laual on väga keerulised valikud. Palun, pange kirja pragune kõige raskem valik. Kirjeldage, kuidas lahendaks selle probleemi Lennart Meri, Winston Churchill, Steve Jobs või keegi Teile olulistest autoriteetidest.

Lõpetuseks: palun, broneerige oma kalendris aeg kohtumiseks iseendaga.

Hetkel kuum