Ligi: neil pole majanduse käivitamiseks ühtegi ideed!

Välisminister Jürgen Ligi sõnul ei julgenud ta ise veel nii noorelt, kui seda on uued koalitsiooni loojad, veel võimust unistadagi. Hoolimata sellest, et tema sõnul oli ta tollal selleks paremini valmis.  Foto: Eiko Kink
Urmo Andressoo • 10. november 2016 kell 11:15

Välisminister Jürgen Ligi heitis tänasel valitsuse pressikonverentsil varju uutele võimalikele koalitsiooniparteidele ning tõrjus süüdistusi, et Reformierakond on Eesti majandusarengut pidurdanud.

„Kõik head ideed on lastud töösse, meie ei ole midagi pidurdanud,“ vastas Ligi viimasel ajal kõlanud väidetele, et Reformierakond on tekitanud Eestis seisaku. Ta täiendas oma seisukohta mõttega, et riik võib majandusele küll õhku sisse puhuda ning seda ajutiselt turgutada, kuid sellega ka võimalused tipnevad. „Riik ei käivita majandust, unustage ära!“ sõnas ta.

Teemaks tulid ka USA presidendivalimised. „Ma ei ole näinud Euroopa liidrite nägudel tulemuse suhtes suurt juubeldust,“ sõnas Ligi, kelle sõnul on plaanis Trumpi võitu arutada ka õhtusöögil Euroopa Liidu välispoliitika juhi Federica Mogheriniga. Trumpi kampaania aja retoorikast püütakse Ligi sõnul edasi liikuda ning keskenduda kahe riigi vahelisele koostööle. „USA pole meile partnerina asendatav,“ sõnas välisminister.

Rõivas haibib Ratast

Pressikonverentsil osalesid lisaks Ligile ka ametist lahkuv peaminister Taavi Rõivas ning kaitseminister Hannes Hanso.

Rõivase sõnul tekitab talle hetkel enim murekortse Eesti maine ja selle kajastamine välismeedias. „Ei saa üle ega ümber, et Keskerakonnal on tekkinud oma kindel imago,“ sõnas Rõivas. „Mitte Jüri Ratase või Kadri Simsoni pärast. Põhilised välispoliitika kõneisikud on olnud Yana Toom ja ka (Mihhail) Stalnuhhin,“ selgitas peaminister, kelle sõnul on Google nende väljaütlemisi täis. „Tekkinud on üsna õõvastavad pealkirjad,“ sõnas Rõivas, kelle sõnul on ta pidanud Jüri Ratast rahvusvahelises meedias personaalselt kiitma ning ütlema, et ta ei ole Kremli-meelne.

Rõivase sõnul peame me kõik tegema selgitustööd, et Eesti mainet hoida, kuid kõige paremini aitaks seda kujundada isiklik deklaratsioon Jüri Rataselt, kus viimane ütleks, et Keskerakonnas on toimunud põhimõtteline kursimuutus. „Selle kõrval on see, kas välisteenistustele antakse 1 või 5 miljonit juurde, pisiasi,“ arvas Rõivas.

Ligi sõnul on selge valukoht Keskerakonna leping Venemaa võimupartei Ühtse Venemaaga ning just sellised märgilise tähtsusega faktid jäävad inimestele meelde ja hakkavad Eesti mainet kujundama. „Kui räägitakse, et see leping ei ole toimiv, arvab märke lugev inimene, et tegu on uinuva agendiga,“ selgitas Ligi ja lisas, et sellega ei pruugi tingimata mingisuguseid suuri tagajärgi kaasneda. „Kuid praegu ei tohiks tekkida koalitsiooni, kus neljas liige on kuskil uinumas,“ arvas minister.

Hanso: „Unustame pro-Kremli ja pro-Venemaa jura!“

Kaitseminister Hannes Hanso on enda sõnutsi samuti jäänud välisajakirjanike küsimustelaviini alla. „Olen pidanud vastama küsimustele mõlemalt poolt Atlandi, kuid oleme kommentaare jaganud kõikidele ajakirjanikele,“ sõnas ta. „Mingisuguseks võbeluseks põhjust pole. Jalg kellelgi ei värise.“

Hanso kohtus eile välispoliitika arutamiseks Keskerakonna liikmetega, neist osaga polnud ta oma sõnul enne koosolekut üldse üle kahekümne lause vahetanud. „Minu üllatuseks valitses meil kõiges üksmeel,“ sõnas Hanso, kelle sõnul lepiti kokku, et uues valitsuses jäävad suhted USAga prioriteetseks, kaitsekuludele suunatakse üle 2% SKPst ning, et liitlase võõrustamine jätkub.

Samuti oldi nõus, et sanktsioonid Venemaale peavad jätkuma, kuniks Venemaa hakkab uuesti käituma rahvusvaheliste normide järgi ning piires. „Mingit muutust ei tule. Jätkame samal kursil ning selgitame seda kõigile, nii partneritele kui ka Moskvale,“ sõnas Hanso.

Sisepoliitikas susiseb edasi

Peaminister Taavi Rõivase sõnul peaks olema uue koalitsiooni kandev idee säravad mõtted ning soov pakkuda sisulist alternatiivi. „Selle selgrooks ei saa olla lõputu Reformi ja Eesti mustamine,“ sõnas Rõivas.

Rõivas viitas ka eileõhtusele "Foorumi" saatele, kus IRLi juht ja sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna ütles talle: „Saa üle“ selle peale, kui Rõivas palus tal tuua näiteid Eesti seisaku kohta. „Nüüd võiks sarjamisaeg ümber olla ja pakkuda reaalseid ideid,“ sõnas Rõivas, kes soovitab lisaks Ratase kursimuutuse avaldusele pöörata tähelepanu ka täna üle antava majandusarengu töögrupi raportile. „Mida rohkem seal peituvast 62 ideest ellu viiakse, seda parem Eestile,“ sõnas Rõivas.

Sotsiaaldemokraatide ridadesse kuuluva Hanso sõnul on ta sisepoliitilisest kätšist teadlikult eemale hoidnud. „Praegu on emotsioonidest tiine aeg, ajaga retoorika rahuneb,“ sõnas Hanso, kelle sõnul peame endale riigina aru andma, et läänemeelsuse ja riigi toimumise garant ei saa olla üks erakond. „Keegi ei tohi end tunda asendamatuna. Mõistan siinseid emotsioone ning tõden, et Reformierakond on suurt tööd teinud, kuid vahel tuleb pöörata uus lehekülg,“ sõnas kaitseminister.

Hetkel kuum