• Jaga lugu:

  Nõustaja: oli palju võimalusi kurvis rajalt põrutada

  Advokaadibüroo Raidla Ellex partner Toomas Vaher ütles Starmani müügi strateegiat kirjeldades, et nad üritasid suunata vastaspoolt ehk Indrek Kuivalliku firmat Polar Investi astuma nendele kasulikke samme.

  Esmaspäeval teatasid telekomiettevõte Elisa ja Starmani omanikud Polaris Invest ja Com Holding, et  sõlmisid leppe, mille järgi saab Starmani Eesti äri omanikuks Elisa. Ostuhind on 151 miljonit eurot.

  Polaris Invest, mis kuulub Indrek Kuivallikule, ostis samal päeval East Capital Explorerilt ära Starmani osaluse ning temast ja senisest kaasaktsionärist, Peeter Kerni pärijatele kuuluvast Com Holdingust said ettevõtte ainsad omanikud. Kuivallikule andis enda väljaostuks laenu Elisa.

  Vaheri sõnul juhtis East Capitali nõustanud meeskonda partner Risto Vahimets, meeskonda kuulusid ka advokaadid Gerda Liik ja Maria Teder, lisaks teised. Starmani nõustas Sven Papp. Vaher on rahul, et neil õnnestus kuni lõpuni tehingut rahastanud Elisa kohal saladuseloori hoida. Vastamata jättis Vaher küsimusele, millal täpselt tuli mängu Elisa. “Ei saa kommenteerida, peate küsima Elisalt,” kostis ta.
  Sel nädalal saabus ootamatu uudis, et Indrek Kuivallikule kuuluv Polaris Invest ostis East Capital Explorerilt osaluse Starmanis, milleks andis laenu Elisa, kellest saab Starmani Eesti osa uus omanik. Leedu üksus jääb Polaris Investile ja Com Holdingule.
  Järgneb intervjuu Toomas Vaheriga, kus ta kirjeldab pikalt kestnud nõustamise tagamaid.
  Klassikaline küsimus. Mis tunne teil nüüd on, kui osapooled lõpuks käed lõid?
  Kui päris aus olla, siis peaks kommenteerimise au kuuluma peaasjalikult M&A (ühinemiste ja omandamiste nõustaja - toim) partner Risto Vahimetsale, aga ta on tööasjus Londonis ja ehk annab mulle andeks.
  Oleme väga rõõmsad, et keeruline tehing realiseerus. Küsimärke oli palju ja oli üksjagu ebakindlust, kas kõik "tükid" lõpuni koos püsivad ja esialgsed kokkulepped peavad. Olin ise lõppfaasis lepingute sõlmimise juures ja õnneks oli kõikidel hea närvikava.
  Kui palju huvilisi peale Elisa oli?
  Ei saa kommenteerida. Pole avalik info.
  Olete rahul, et tehingu rahastaja püsis saladuses. Kuidas te mittelekkimise saavutasite? On ju omajagu tehinguid, kust tulevad detailid kiiresti välja.
  Seoses konfidentsiaalsuse säilitamisega polnudki meil eriliselt midagi teha. Vast oli ka nii, et mida rohkem tehing muutus realistlikumaks, seda suurem oli kõigi osapoolte huvi, et mingid ootamatud asjad lahendust ära ei rikuks.
  Loomulikult olid konfidentsiaalsuslepingud paigas ja rakendatud elementaarsed võtted, et info püsiks piiratud ringis, aga elu näitab, et asjad võivad mõnikord lekkida ka siis, kui seda juriidiliselt ei tohiks juhtuda.

  Küsimärke oli palju ja oli üksjagu ebakindlust, kas kõik "tükid" lõpuni koos püsivad.

  Toomas Vaher
  Raidla büroo partner
  Kui tuliseks hinnaläbirääkimine läks?
  Hinnaläbirääkimisi ei saa kommenteerida. Üldistatult rääkides, kui tegemist on ostueesõiguse teostamisega, siis on põhitingimused valdavalt paigas ja neid ei saa muuta.
  Millised olid kõige keerukamad olukorrad tehingu nõustamisel?
  Kuidas tehinguni jõuda olukorras, kus poolte vahel oli paralleelselt arbitraažikohtu menetlus ja tehinguläbirääkimised – sellisel juhul on kõik maru ettevaatlikud, sest kui midagi jookseb kinni, siis kõik, mis on öeldud, kirjutatud või tehtud, leiab tee arbitraažikohtu lauale. Aga nii on raske edasi liikuda, kui olulised küsimused on pidevalt lahtised ja on vaja "säilitada positsioone".
  Olete öelnud, et tulemuse tõi tehingute tiimi ja arbitraaživaidluse tiimi sünkroniseeritud tegutsemine. Mida silmas peate?
  Taolistes tingimustes töötamine on nagu mitme koos esineva žonglööri töö, kus korraga tuleb kõiki palle õhus hoida ja midagi ei tohi vahepeal maha kukkuda. Seejuures peab kõiki samme tehes arvestama alternatiividega, et kas tehing õnnestub või tuleb järgmine vaidlus olemasolevale otsa ning mis olukorras klient siis oleks, et ennast nurka ei mängiks.
  Risto hoidis asja koos oma suurepärase oskusega inimesi "lugeda" ja mitu sammu ette näha. Sellel teekonnal oli palju võimalusi kurvis rajalt välja põrutada, protsess oli äärmiselt dünaamiline.
  Millised strateegia ja taktika nõksud käiku võtsite?
  Ei saa kommenteerida, kuna puudutab konfidentsiaalset infot. Kaudsemalt rääkides püüdsime luua olukordi, mis suunaksid vastaspoolt (Polaris Investi - toim.) ise tegema asju, mis olid tegelikult meile vajalikud, et tehing sünniks õigel ajal ja sobivatel tingimustel.
  Kui palju ja milles tuli loovust kasutada?
  Usun, et selles tehingus ei olnud palju standardset. Alates inglise, rootsi, leedu ja eesti õiguse kombinatsioonist, paralleelsest arbitraaživaidlusest kuni keeruka lepingute kombinatsioonini Eestis ja Leedus, mis andis kokku kõikidele osapooltele sobiva lõpplahenduse.
  Kõikide poolte nõustajad näitasid üles leidlikkust, kuidas lahendada esmapilgul lahendamatuid olukordi ja väärivad kiitust, et asi jõudis pidulikult finaali.
  Kui palju advokaadid sarnastelt tehingutelt teenivad?  
  Üldjuhul teenivad advokaadibürood vastavalt projektile kulunud ajale ehk tegelikule töömahule, aga konkreetsemalt ei tahaks kellegi rahakotis sorida. Võite ette kujutada, et töömaht on suur.
  Kas on plaanis ka suurem tähistamine?
  Küllap jõuame ka tähistada. Jõulude eelne aeg on ausalt öeldes nii tihe, et pole veel jõudnud meelelahutusliku programmi ettevalmistusega tegeleda. Aga asi on väikest koosviibimist väärt küll.
   
  Starmani omanikul tehingukeeld
  Starmani suuromanikust endiseks omanikuks saava Indrek Kuivalliku firmal Polaris Invest on Harju maakohtu seatud keelumärge Läti Vabariigi kasuks, kirjutas Eesti Päevaleht.
  Eesti Päevalehe andmetel tähendab see, et keelumärkega osalust Polaris Investis ei tohi Kuivallik osta ega müüa, küll aga ei takista see tema firma majandustegevust, näiteks vara ostmist ja müümist.
  Kuivallik selgitas, et keelumärge pole Elisa tehinguga seotud ja osapooled on keelumärkest teadlikud. „Selle tehingu kontekstis ei oma keelumärge tähtsust,” kinnitas ta ja rõhutas, et ei müü firmat, vaid sellele kuuluvaid Eesti ärisid. 
  Kui Eesti Päevaleht esmaspäeval Kuivallikult Läti keelumärke kohta päris, vastas ärimees, et tegemist on teda puudutanud kohtuasjaga, mille tõttu on arestitud talle kuuluva firma osalus.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Kristina Schotter: hagi tagamise nõue on kõvasti kreenis
Kohtul võiks olla ühe tööpäeva asemel piisav aeg kaaluka ja kostja õigusi äärmiselt riivava otsustuse tegemiseks enam õigusi vaadata ka nõude sisulist põhjendatust, kirjutab advokaadibüroo Cobalt vandeadvokaat Kristina Schotter
Kohtul võiks olla ühe tööpäeva asemel piisav aeg kaaluka ja kostja õigusi äärmiselt riivava otsustuse tegemiseks enam õigusi vaadata ka nõude sisulist põhjendatust, kirjutab advokaadibüroo Cobalt vandeadvokaat Kristina Schotter
Nõrk tööhõive vajutas USA börsid rekordtasemelt alla tagasi
USA oodatust kehvem tööhõiveraport kukutas S&P 500 aktsiaindeksi täna eilselt rekordtasemelt alla.
USA oodatust kehvem tööhõiveraport kukutas S&P 500 aktsiaindeksi täna eilselt rekordtasemelt alla.
Raadiohommikus: kinnisvararajajad teatavad tulemusi
Homme annavad börsile oma esimesest poolaastast ülevaate Eesti ehitusturuhiiud Merko ja Nordecon. Samuti on oodata kinnisvarafondi Baltic Horizon kuue kuu numbreid. Kuidas ehitus- ja kinnisvarasektoril läheb, kommenteerib Merko Ehituse juhatuse esimees Andres Trink.
Homme annavad börsile oma esimesest poolaastast ülevaate Eesti ehitusturuhiiud Merko ja Nordecon. Samuti on oodata kinnisvarafondi Baltic Horizon kuue kuu numbreid. Kuidas ehitus- ja kinnisvarasektoril läheb, kommenteerib Merko Ehituse juhatuse esimees Andres Trink.
Narkoäri on koroonašokist üle saanud Soomes buumib kokaiin
Koroonapandeemia tekitas Eesti narkoturul korraks paanika, kuid nüüdseks on kurjategijad end kogunud ja narkokauplemine on varasemast enamgi kolinud veebi.
Koroonapandeemia tekitas Eesti narkoturul korraks paanika, kuid nüüdseks on kurjategijad end kogunud ja narkokauplemine on varasemast enamgi kolinud veebi.