Äripäev • 10 jaanuar 2017

Riik proovib investeeringuid meelitada

raha.  Foto: Reuters/Scanpix

Majanduse kasvu pärsib investeeringute nappus ja kesine rahvusvaheline konkurentsivõime, teatas majandusministeerium, ning seetõttu on kavas mitu sammu investeeringute riiki meelitamiseks.

Eesti ettevõtjate kindlustunne on konjunktuuriinstituudi teatel madalam enamiku Euroopa Liidu riikide ettevõtjate kindlustundest ja majanduse elavnemist pole toimunud. 

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri nõunik Ardo Ojasalu märkis, et investeeringute olukord on mõnevõrra muret tekitav ning kinnitas, et riik astub lähiajal mitu sammu, et investeeringuid riiki juurde meelitada. Tema sõnul on olulisim valida kindlad fookused ning pigem teha vähem ja korralikult, kui üritada haarata kõike ja saavutada vähe. "Näiteks tööstussektori edendamiseks on loomisel 13 miljoni eurose mahuga konkurentsivõime tõstmise programm tööstusettevõtete digitaliseerimiseks," nimetas Ojasalu. 

Investeerimisvõimekust peaks tema sõnul parandama ka planeeritavad elektri- ja gaasitarbijate hinnaerisused suurtarbijatele ning möödunud nädalal avanenud kolme miljoni eurone meede suurinvesteeringute toetuseks.

"Nagu konjunktuur viitab, on üheks suuremaks probleemiks ka tööjõupuudus, mida leevendame välismaalaste värbamise programmiga Work in Estonia ning OSKA programmidega," jätkas Ojasalu.

Ministeeriumi teatel hindasid konjunktuuriinstituudi eksperdid-analüütikud detsembris Eesti majanduskliimat 5,5 punktiga (skaalal 1–9), mis on 0,2 punkti halvem kui eelmisel vaatlusel septembris. Eratarbimist hinnatakse heaks ja investeeringute olukorda taas ebarahuldavaks. 

Konjunktuuriinstituut prognoosib sel aastal 2,3% majanduskasvu ja oodatav tarbijahindade tõus on 2,5%. Kiireneva inflatsiooni tingimustes jääb 2017. aasta reaalpalga kasv (2,7%) oluliselt alla viimaste aastate reaalpalga kasvule. Maailmaturu toormehindade tõus ja ees seisvad aktsiisitõusud toovad kaasa nii kütuse kui ka paljude toidukaupade hinnatõusu, mis võib vähendada tarbijate kindlustunnet.

Hetkel kuum