Sirje Rank • 29 jaanuar 2017

Trump ja Putin soojendavad suhteid

Donald Trump kõnelemas Vladimir Putiniga  Foto: Scanpix/Reuters

USA president Donald Trump ja Venemaa president Vladimir Putin rääkisid laupäeval telefonitsi pea tund aega, arutades eelkõige koostööd võitluses rahvusvahelise terrorismiga.

Venemaale Krimmi annekteerimise ja Ukraina separatistide toetamise pärast ning viimati ulatusliku häkkimise eest kehtestatud sanktsioonid jutuks ei tulnud.

„See positiivne telefonikõne on oluliseks stardiks USA ja Venemaa suhete parandamiseks, mis seda vajavad,“ teatas Valge Maja kohtumise järel. „Nii president Trump kui president Putin väljendasid lootust, et tänase telefonikõne järel saavad osapooled kiiresti edasi liikuda võitluses terrorismi ja teiste mõlemale poolele muret valmistavate probleemide lahendamiseks.“

Kremli kokkuvõtte järgi kõnest ütles Putin Trumpile, et peab USAd kõige olulisemaks partnerike võitluses rahvusvahelise terrorismiga, vahendas agentuur Bloomberg.

„Kõne vältel väljendasid mõlemad pooled soovi aktiivselt ühiseid jõupingutusi teha, et stabiliseerida ja arendada Venemaa ja Ameerika suhteid konstruktiivsel, võrdsel ja mõlemale poolele kasulikul alusel,“ teatas Kreml. „Rõhutati vastastikku kasulike kaubandus- ja majandussuhete taastamise tähtsust mõlema riigi ettevõtete vahel.“ Lepiti kokku, et hakatakse ette valmistama kahepoolset kohtumist.

Kummaski kokkuvõttes ei nimetatud Venemaa pangandussektorile, energia- ja kaitsetööstuse ettevõtetele kehtestatud sanktsioone. Mõned neist on kehtestatud president Barack Obama korraldusega, mida president Donald Trumpil oleks kerge ära muuta.

Reedel Suurbritannia peaministri Theresa Mayga peetud ühisel pressikonverentsil ei öelnud Trump midagi ei sanktsioonide jätkamise ega tühistamise kohta. „Eks näeme, mis juhtuma hakkab. Mis sanktsioonidesse puutub, siis on nende kohta vara midagi öelda,“ ütles Trump. Theresa May kordas Suurbritannia seisukohta, et sanktsioonid peavad jõusse jääma kuni Minski lepingu tingimused pole täidetud.

Intervjuudes väljaannetele Bild ja The Times ütles Trump hiljuti, et USA võib kaaluda sanktsioonide tühistamist Venemaa koostöö eest tuumarelvastuse piiramisel. Valimiskampaania ajal ei välistanud Trump, et võib leppida Krimmi annekteerimisega. 

USA Kongressi senaator John McCain kordas reedel hoiatust, et kui Trump kavatseb sanktsioonid tühistada, siis töötavad seadusandjad selle nimel, et need sanktsioonid seadusega kehtestada. Ka Senati enamuse liider Senaator Mitch McConnell ütles, et eelistaks seadust, mis nõuaks sanktsioonide jätkumist.

Ajaleht Financial Times kirjutas lõppeval nädalal USA ametnikele viidates, et korralduse mustand sanktsioonide tühistamiseks oli koostamisel.  

Kiil liitlaste vahele

Ukraina sündmustega seotud sanktsioonid kehtestas USA koos Euroopa Liiduga. Kui USA neist nüüd taganeks, ajaks see liitlaste vahele kiilu, kirjutas The New York Times.

„See viib erimeelsusteni ja see on just see, mida Putin tahab,“ ütles lehele Michael McFaul, kes oli president Obama ajal USA suursaadikuks Venemaal. „Mida paremat võiks ta veel tahta? Mitte üksi see, et sanktsioonid tühistatakse, vaid ka ebakõlad ja peataolek Euroopa Liidus. See oleks talle suur kingitus.“

Leht kirjutab, et üsna varsti peale telefonikõnet, teatas Venemaa riiklike investeeringute fond, et on kokku pannud ligi 10 projekti, mis võiksid Ameerika investoritele huvi pakkuda ning et fond plaanib kevadel New Yorgis kontori avada.

Hetkel kuum