Venemaa pürib tagasi investeerimisjärgu liigasse

Moskva  Foto: Scanpix/Reuters
Sirje Rank • 20. veebruar 2017 kell 7:06

Reitinguagentuuri Moody’s otsus tõsta Venemaa reitinguväljavaade positiivseks annab Venemaale lootust selle aasta jooksul investeerimisjärgu reiting tagasi saada.

Reitingu tõstmiseks on objektiivsed alused, ütles Venemaa majandusminister Maksim Oreškin nädalavahetusel pärast Moody’se otsust muuta reitinguväljavaade stabiilselt positiivseks. Moody's tõi positiivsete arengutena esile Venemaa majandusolukorra paranemise ning eelarve konsolideerimise strateegia, mis peaks aitama vähendada Venemaa sõltuvust nafta ekspordist, vahendas agentuur Bloomberg.

Venemaa riigivõlakirjade reiting on praegu Baa1, mis on üks pügal allpool investeerimisjärgu reitingut. Moody’s ei tõstnud veel reitingut, osutades reformide viibimisele, mis tegeleks kõrge vaesusastme ja elanikkonna vananemisega. Ka Ukraina konflikt hoiab reitingu tõstmist tagasi.

Venemaa majandus on aga pea kaks aastat väldanud langusest toibumas. Pärast Moody’se otsust on nüüd kõik kolm suuremat reitinguagentuuri kinnitanud riigi majanduse stabiliseerumist.

Venemaa riigieelarve tasakaalu jaoks peaks naftabarreli hind olema vähemalt 40 dollarit (praegu üle 50 dollari) ning inflatsioon on aeglustunud 4,7%-le. Majandusministri sõnul on sihiks seatud inflatsiooni aeglustumine 4%-le saavutatav.

Läinud nädalal prognoosis Venemaa majandusministeerium, et Venemaa SKP võib tänavu kasvada 2%. 

Hetkel kuum