Vene korruptsioonikütid tirisid katet Medvedevi luksuslikult salaelult

Venemaa peaminister Dmitri Medvedev.  Foto: epa
Äripäev • 3. märts 2017 kell 12:59

Vene opositsioonipoliitiku Aleksei Navalnõi korruptsiooniga võitlemise fond avaldas eile põhjaliku uurimuse peaminister Dmitri Medvedeviga seotud kinnisvara ja kinnistute kohta. Medvedevi pressiesindaja teatas täna selle loo kommentaariks, et materjal „kannab eredalt väljendatud valimiseelset iseloomu“.

Korruptsiooniga võitlemise fond FBK väidab, et Vene valitsusjuhile kuulub vara, mida juhitakse heategevusfondide kaudu, mida omakorda juhivad Medvedevi ülikooliaegsed kursusekaaslased. Näiteks leidis FBK sellisele fondile kuuluva viinamarjaistanduse Itaalias Toskaanas ning jahi, mis formaalselt kuulub offshore-firmale.

Ühtse Venemaa juhile Medvedevile kuulub hulk kinnisvara kogu Venemaal, talle kuuluvad tohutud maatükid riigi kõige elitaarsemates paikades, ta käsutab jahte, tal on korterid muinsusväärtusega hoonetes, põllumajanduskompleksid ning üks veinitehas Venemaal ja teine välismaal, väidab Navalnõi.

Pöörased kingitused heategevusfondidele

Navalnõi info põhjal, mis pärineb andmebaasist SPARK, juhivad Medvedevi kursusekaaslased Ilja Jelissejev ja Aleksei Tšetverkov fondi Sotsgosproekt, millele kuulub 4,3 hektarit maad koos residentsiga Moskva lähedal Znamenskoje külas valitsustrassi Rubljovo-Uspenski maantee ääres. FBK hindab selle kinnistu väärtuseks 5 miljardit rubla (81 miljonit eurot).

Kinnisturegistri andmeil sai Sotsgosproekt selle kingituseks kelleltki Ališer Burhanovitš Usmanovilt – nimi, mis täielikult klapib ühe Venemaa rikkaima inimese omaga, miljardäriga, kellele kuulub üks riigi suuremaid mäemetallurgia gruppe Metalloinvest. Dokumentide põhjal läks kinnistu Sotsproektile üle 2010. aastal, kui Medvedev oli Venemaa president.

Ilja Jelissejev juhib ka heategevusfondi Dar, millele kuulub veel üks väidetav „Medvedevi residents“ asukohaga Pljossis. Sellele fondile on Navalnõi sõnul raha annetanud naftafirma Novatek aktsionärid Leonid Mihelson ja Leonid Simanovski, kelle panus Darile oli 33 miljardit rubla (535 miljonit eurot).

Kurski oblastis avastas Navalnõi fond 24 hektaril laiuva Mansurovo mõisakompleksi, mille juurde kuulub agroettevõte, mida juhib samuti Ilja Jelissejev.

Küprose offshore ja Itaalia veinivilla

Vaata Aleksei Navalnõi (ingliskeelse tõlkega) videolugu väidevatavalt Medvedeviga seotud skeemidest.

Jelissejevi nimele on registreeritud ka Küprose firma Furcina Limited, millel on omakorda tütarfirma Investitsionnoje sodružestvo. Paberitest selgub, et viimasele kuulub kahe jahi litsents – Princess 85MY ja Princess 32M. Nende kahe jahi koguväärtus on 16 miljonit dollarit. Mõlemat jahti on nähtud Pljossi residentsi juures ankrus.

Seesama Furcina Limited ostis 2012. aastal Itaalia firma Fattoria Della Aiola S.r.l., millele kuulub viinamarjaistandus ja veinitootmine Itaalias Toskaana maakonnas. Selle ostutehingu eest maksis Jelissejevi nimel olev firma 10 miljonit dollarit. Viinamarjaistandus laiub tervelt miljonil ruutmeetril, veel mitu tuhat ruutmeetrit võtavad enda alla tootmishooned ja vanaaegne 30 toaga villa, vahendas Navalnõi.

Itaalia viinamarjaistandust juhib dokumentide järgi Sergei Stupnitski, kes on eesotsas ka teises istanduses, mida seostatakse samuti Dmitri Medvedeviga ja mis asub Venemaal Anapa lähedal. Nimelt on Medvedevi kursusekaaslaste fond Sotsgosproekt andmebaasi SPARK põhjal osanik firmas Skalistõi bereg, millele kuuluvad Anapa viinamarjaväljad.

Navalnõi väidab, et Medvedeviga seotud heategevusfondide arvele on kokku kantud vähemalt 70 miljardit rubla (ehk üle miljardi euro) nii sularaha kui kinnisvara annetustena.

„Tegelikku omanikku on leida peaaegu võimatu, sest olles vormistatud heategevusfondide nimele, ei kuulu need objektid justkui sisuliselt mitte kellelegi. Kinnisvara haldavad Medvedevi sõbrad, kursusekaaslased ja usaldusisikud,“ võtab Navalnõi teema kokku.

„Kommenteerimine on mõttetu“

Navalnõi fond saatis arvatavalt Medvedeviga seotud fondide kohta järelepärimise Uurimiskomiteele, justiitsministeeriumisse, presidendi administratsioonile jne, kinnitas Navalnõi pressiesindaja Kira Jarmõš. Kommentaare pole.

Navalnõi vahendab oma kodulehel, et Medvedevi pressiesindaja Natalja Timakova tegi pärast eile avaldatud infot avalduse ajakirjandusele. „Navalnõi materjal kannab eredalt väljendatud valimiseelset iseloomu, millest ta ise räägib oma videoklipi lõpus,“ kommenteeris Timakova. „Kommenteerida opositsioonitegelase ja karistatud tegelase propagandarünnakuid, kes teatab, et tal käib juba mingi valimiseelne kampaania ja võitlus võimu pärast, on mõttetu,“ ütles Medvedevi pressiesindaja.

President Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov vastas täna RBK ajakirjaniku küsimusele, kas Putin on Navalnõi fondi uurimusega tutvunud, et „detailides ei ole“. „Uudiseid meedias nägime. Need pole selle tuntud süüdimõistetud inimese puhul esimesed näited. Midagi pole lisada sellele, mida juba ütles valitsuse pressiesindaja.“

Ametliku deklaratsiooni järgi oli Medvedevi 2015. aasta sissetulek 8,767 miljonit rubla, mida oli 716 000 rubla võrra rohkem kui aasta varem. Deklaratsiooni järgi kuuluvad Medvedevile sõiduautod GAZ-20 ja GAZ-21, tema abikaasa Svetlanale kuulub Volkswagen Golf. Medvedevile kuulub 367,8 ruutmeetrine korter, tema naise omanduses on kaks auto parkimiskohta. Veel kuulub Medvedevile ametlikult 4700ruutmeetrine maatükk.

Ajaleht Vedomosti on avaldanud Leningradi ülikooli õigusteaduskonnas 1986. aastal Medvedeviga ühel kursusel õppinute nimekirja, kus on nii Medvedev kui Jelissejev. Jelissejev on Gazprombanki direktorite nõukogu liige.

Eelmise aasta lõpul teatas Aleksei Navalnõi, et kandideerib 2018. aasta Venemaa presidendivalimistel. Veebruari algul mõistis Kirovi kohus Navalnõile ja ettevõtja Pjotr Ofitserovile tingimisi karistuse ja trahvi niinimetatud Kirovlesi asjas. Kui otsus jõustub, ei saa Navalnõi presidendivalimistel kandideerida.

Hetkel kuum