10 000 eurot äpitagujale

Jaak Laineste sõnas võidukõnes, et viimased kakskümmend aastat on ta äppe tagunud ning tõdes, et ehk nüüd oleks aeg luua reaalmajanduse idufirma.  Foto: Andras Kralla / Äripäev
Urmo Andressoo • 12. märts 2017 kell 7:15

Eduka Eesti arvamuskonkursi auhindade üleandmisel teenis peavõidu ja 10 000 eurot Jaak Laineste enda looga silla loomisest idufirmade ja nii-öelda reaalmajanduse vahel.

„Olen väga üllatunud,“ tõdes Laineste auhinda vastu võttes. Laineste esitas enda loo „Taome äpid e-reaalmajanduseks“ konkursile viimasel päeval, andes viimast lihvi lennukis ja mobiiliekraanilt. Selle kirjutamine algas aga juba sügisel.

„Viimased silumised jäid tõesti viimasele hetkele," muigas ta, lisades, et aegamööda aga kogunes mõtteid juurde ja midagi välja jätta ta ei raatsinud. "Ilmselt juhtus väga hea päev olema, kui viimane ring sai tehtud," möönis Laineste.

Laineste lugu rääkis sellest, kuidas idufirmade jaks kulub ära enda sektori murede lahendamisele ning teistele majandusharudele nende pilk sageli ei küündi. Ning kui küündibki, siis ei leita sujuvaks koostööks ühist keelt. Laineste tõi välja mitmeid konkreetseid soovitusi ning tegutsemisjuhendeid, kuidas sellele probleemile lahendust leida, alustades reaalmajanduse oskusteabe viimisest idufirma kiirendiprogrammidesse ja lõpetades reaalmajanduse esindajate koolitamisega, et nad näeksid IT-d enamana, kui lihtsalt kinnikiilunud printeri parandamiseks vajalikku oskusteavet.

Laineste sõnul ei peaks idufirmade ja nii-öelda reaalmajanduse vahele silla ehitamiseks tingimata vaatama riigi suunas. Jämedam ots parema koostöö leidmiseks kahe kujuteldava sfääri vahel on Laineste sõnul hoopis ettevõtjate käes.

Läbi aegade tugevaim

 „Kartsin, et eelmise aasta konkurss oli niivõrd hea, et sealt enam paremaks minna ei saa. Õnneks ma eksisin,“ tõdes Eduka Eesti peakorraldaja, Äripäeva arvamustoimetuse juht Vilja Kiisler.

 Ka Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel leidis, et tegu oli senini tugevaima konkursiga.

Teise koha ja 3000 eurot võitnud tandemi Eik Hermann ja Lauri Tõnise lugu „Maaelu 2.0: väike on parem“ keskendus sellele, kuidas tänapäeva tehnoloogia abil muutunud töökorraldus võimaldab elu maale tagasi viia.

Kolmanda koha eest 2000 euroga premeeritud Priit Pekarevi lugu „Digitaalse sularaha riik“ pakkus välja idee, et Eesti võiks tulevikus loobuda sularahast, viidates, et digitaalne asendussüsteem osutuks riigile halduskuludelt mitmeid kordi odavamaks.

Lisaks eelmainitutele olid konkursi nominentide hulgas veel Peeter Kungla looga„Teeme ERRi jälle suureks!“, Ahto Lobjakas looga „Edutu Eesti“ ning Kärt Liivamärgi looga „Tasuta IT-abi kõigile“.

Eduka Eesti arvamuskonkurss toimus tänavu viiendat hooaega. Äripäeva partnerid selle korraldamisel olid Tallinna Kaubamaja, Danske Bank, ACE Logistics, Eesti Gaas, Silberauto, ja Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor.

Hetkel kuum