Äripäev • 27. mai 2017 kell 8:48

Trumpi väimees plaanis väidetavalt salajast liini Moskvaga

USA president Donald Trump oma väimehe Jared Kushneriga, kes on vanemnõunik Valges Majas.  Foto: Reuters/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi väimees Jared Kushner, kes töötab Valges Majas vanemnõustajana, püüdis kuu aega pärast Trumpi valimisvõitu luua salajast suhtlusliini Moskvaga, kirjutavad USA meediaväljaanded.

Kushner tahtis kasutada venelaste vahendeid selleks, et USA sekkumiseta Moskvaga kõnelusi pidada, kirjutavad Washington Post ja New York Times. Kushner ei ole süüdistusi kommenteerinud, vahendas BBC. Tema advokaat on varem öelnud, et Kushner on valmis igale uurimisele kaasa aitama. 

Presidendi väimees on FBI uurimise all seoses juurdlusega, milles uuritakse Venemaa sekkumist presidendivalimistesse. Väidetavalt on Kushneril selle kohta asjaomast informatsiooni, kuid teda ei kahtlustata tingimata kuriteos.

Mida Kushner täpselt tegi?

Kõige värskematel andmetel, mis tuginevad anonüümsete USA ametnike jutule, olevat Kushner rääkinud Venemaa suursaadiku Sergei Kisljakiga võimalusest Venemaa diplomaatilise võrgustiku abil üles seada suhtluskanal nii-öelda tagaukse kaudu.

Salakanalit taheti kasutada selleks, et arutada Süüriat ja teisi olulisi poliitilisi teemasid valimiste ja Trumpi ametisse nimetamise vahelisel perioodil möödunud aasta novembrist tänavu jaanuarini.

Kohtumine toimus detsembri alguses New Yorgis Trump Toweris. Väidetavalt oli kohal ka Trumpi toonane julgeolekunõunik Michael Flynn. Washington Posti teatel üllatas ettepanek Kisljaki.

New York Timesi teatel liini kunagi ei loodud.

Kushner kohtus eelmisel aastal ka Vnešekonombanki (VEB Pank) juhi Sergei Gorkoviga. VEBile on kehtestatud Krimmi annekteerimise järel sanktsioonid, sest pank toetas separatiste Ida-Ukrainas. Panka kontrollib Venemaa preaminister Dmitri Medvedev ja teised valitsuse liikmed. Kushner on öelnud, et ta ei arutanud tol kohtumisel Gorkoviga sanktsioonide teemat.

Miks on otseliin Washingtonist Moskvasse tähelepanuväärne?

USA ja Venemaa vahel on alati olnud nn kuum liin, mida sageli nimetatakse punaseks telefoniks, kuigi see polnud tegelikult telefon. Selle abil pidid kaks suurriiki suutma ära hoida tuumakatastroofi külma sõja ajal.

Tundub, et Jared Kushner tahtis luua sarnast otseühendust, kuid seekord oli ebatavaline see, et selleks oleks kasutatud Venemaa vahendeid. Seega oleks jäänud see väljapoole ametlikke suhtluskanaleid ja salaühendust oleks kasutanud meeskond, kes pidi õige pea asuma Ameerika Ühendriike juhtima.

Märkimisväärne on veel see, et selline suhtlus ei ole osa USA ametlikust poliitikast.

Kas ajastus on paljuütlev?

Vägagi, leiab BBC.

Mäletatavasti ilmusid esimesed kahtlused, et Venemaa sekkkub USA presidendivalimistesse Trumpi võidu suunamiseks 2016. aasta mais, kui häkkerid ründasid demokraatide parteid. Järgnesid teated, et USA luureagentuurid on jõudnud jälgi ajades Venemaa häkkeriteni. 

Trumpi toonane kampaaniajuht Paul Manafort astus tagasi pärast seda, kui teda süüdistati selles, et ta võttis vastu miljoneid dollareid selleks, et esindada Venemaa huve Ukrainas ja USAs.

Oktoobris tegi Ühendriikide luurekogukond ühisavalduse, milles ametlikult süüdistati Venemaad demokraate tabanud häkkerünnakus. Seega detsembriks, kui väidetav Kushneri, Flynni ja Kisljaki kohtumine toimus, oli Trumpi meeskonnal igati alust arvata, et uuritakse nende sidemeid Venemaaga.

Hetkel kuum