• Jaga lugu:

  Põlvamaa priitahtlikud poepidajad

  Kaks kuud tagasi Põlvamaal Leevi väikepoe pidamise üle võtnud külaaktiiv on jätkuvalt entusiastlik, ent tõdeb, et senist põhimõtet – kel aega, see tegeleb poega – tuleb muuta.

  „Kõigil on oma põhitöö ja poe tegemistes on seni löödud kaasa siis, kui kellelgi parasjagu aega on,“ ütles poe üks eestvedajaid, lapsepuhkusel Aire Ilves-Luht. „Enamik poe omanikest on siin iga vaba hetke. Samas oleme poepidajatena algajad ja kogu aeg saame uusi kogemusi.“
  Aire abikaasa Riho Luhti sõnul on kõige keerulisem kauba tellimine. „Alles oli olukord, kui avastasime reede õhtul, et õlu on nädalavahetuseks tellimata,“ tõi ta näite. „Lihtsalt ei mäletanud, kas seda tuli tellida kolmapäeval või neljapäeval.“
  Sellised olukorrad on kärmed tekkima, kui kõik tegelevad kõigega. „Meil on kokkulepe inimesega, kes septembri algusest tuleb püsivalt müüjana tööle, tema hakkab ka tellimustel silma peal hoidma,“ lausus Aire. „Seni ei olnud meil muud varianti, kui oma jõududega hakkama saada.“

  Kronoloogia

  Aprill 2017 – Coop Eesti Keskühistu teatel sulgeb Põlva Tarbijate Ühistu juunis Leevi ja Ruusa ning juulis Linte väikepoe.

  20. aprill - Leevi poe uksele ilmus silt, et pood suletakse 15. juunil.

  12. juuni - Põlva Tarbijate Ühistu müüs Leevi poe kinnistu OÜle Vetifor (osanikud Riho Luht ja Aire Ilves-Luht).

  14. juuni - äriregistris registreeriti OÜ Lepo (osanikud Riho Luht, Aire Ilves-Luht, Urmas Kukk, Karmen Kukk, Kadi Kukk, Taimar Plaado, Lii Toots).

  15. juuni - Leevi pood sulges uksed.

  24. juuni - OÜ Lepo avas taas Leevi poe.

  Veriora vald andis OÜle Lepo 3000 eurot tegevustoetust ehk sisuliselt müüja aastase miinimumpalga ning 1000 eurot alustava ettevõtte toetust.

  Allikas: Äripäev

  Põlva Tarbijate Ühistu sulges suvel kolm väikepoodi, teiste seas ka Leevi poe, mis pani uksed kinni 15. juunil. Põhjenduseks toodi piirikaubanduse tõttu süvenenud kahjum ja väike käive.
  Üheksa päevaga poodnikuks
  Et säilitada kogukonnale võimalus osta esmakaupu kohalikust poest ja välistada hoone sattumine võõraste kätte, panid seitse aktiivset külaelanikku raha kokku ning omandasid kinnistu koos hoone ja sisustusega. Täpsemalt oli ostjaks Luhtide perele kuuluv OÜ Vetifor, mis omakorda rendib müügipinda poe pidamiseks loodud OÜle Lepo.
  „Mõtlesime, et mida meil kaotada. Saime kinnistu väga hea hinnaga kätte ja otsustasime, et proovime,“ lausus Riho. „Julgust andis ka see, et kõik seitse osanikku on küla arengusse panustava MTÜ Võhanduveere liikmed või aktiivsed toetajad.“
  Leevi poe taasavamiseks kulus seltskonnal kõigest üheksa päeva. Selle aja jooksul tehti poes sanitaarremont, taotleti ja saadi tegutsemisload ning osaühingu sissemakse eest osteti esimesed kaubad. Pood tuli, nui neljaks, avada jaanipäeval, 24. juunil, sest siis peeti külas rahvarohket jaanipidu. Pood oli lahti õhtul kümneni ja teenitud käiberaha eest sai kaubavarusid täiendada.
  Võimalus ka kohalikele
  Poes müüakse veidi ka kohalikku toodangut, näiteks käsitööd, tervisetooteid ning aed- ja juurvilju. „Kohalikule kaubale paneme võimalikult vähe otsa, et tootjal oleks võimalik oma kaubast lahti saada,“ tutvustas Aire hinnastamisstrateegiat. „Samuti hoiame leiva-piima-vorsti ehk põhitoidukorvi normaalse hinna juures, pigem paneme õllele selle võrra natuke rohkem otsa.“
  Poepidajate andmeil jäi esimesel kuul päevakäive 600 euro kanti. „Eesmärk on, et saaksime maksta ära arved ning palga. See, kas me kunagi endale ka dividende saame maksta, on praegu teisejärguline,“ sõnas Aire.
  Kuna mõlemad Luhtid on erialalt veterinaarid, on neil kavatsus avada talve hakul kauplusehoone tühjas ruumis loomaarsti vastuvõtupunkt. „Oleme pikemat aega otsinud võimalust, kaalusime ka varianti rajada see oma koju,“ rääkis Aire. „Kaupluse tühi laoruum sobib vetpunktiks väga hästi, sest me ei kavatse siia suurt loomakliinikut rajada.“ Ta lisas, et ehitus endises laoruumis läheb lahti juba selle kuu lõpus.

  Seitse vaprat on väga tublid

  Igal juhul on seitsme vapra ettevõtmine (Leevi poe taasavamine – toim.) teretulnud, tegu on igati kõva algatusega. Soovin, et need tublid inimesed peaksid poe pidamisel kaua vastu, aga kerge neil olema ei saa. Sest keegi neile kui väikepoele madalamat sisseostuhinda ei anna. Tarbija, eriti hinnatundlik maainimene, ei taha ühegi kauba eest maksta rohkem. Tarbijat ei huvita, mis hinnaga pood kauba sisse ostab. Suure ostukorviga tullakse sealt, kust saadakse oluline hinnavõit. Väikepoest ostavad inimesed hädapäraseid kaupu, sellised juhuostud tagavad aga väikese käibe, suurt kasumit sellelt ei lõika.

  Hobi korras ja tööjaotusega, et kel aega, see tegeleb, ei saa toidupoodi pidada. Tööstuskaupade poe võid ehk vahepeal juhuse hooleks jätta, aga toidupoes on kiiresti riknevat kaupa ja siin peab kogu aeg kohal olema ning kaubal silma peal hoidma.

  Vabatahtlike töökoormus suureneb
  Enel Liin, Veriora vallavanem
  Olin üllatunud, kui sain teada, et Põlva Tarbijate Ühistu (PTÜ) sulgeb 15. juunist Leevi poe, ühe meie valla kolmest poest. Räpina ja Veriora valla juhtide ettepanekul pidasime koosoleku, kus püüdsime leida lahendusi, et suletavad poed saaks jätkata.
  Meie vald tegi PTÜle näiteks ettepaneku poe ostuks, pakkusime rahalist toetust. Mingi aeg PTÜ meiega ostuteemal isegi suhtles, ent pärast Postimehe artiklit ei tahetud meiega enam asju ajada. Nimelt väideti artiklis, et Põlvamaal ei panda kinni mitte majanduslikult kõige viletsamaid väikepoode, vaid neid, mis jäävad Räpina, mitte Põlva ühinemispiirkonda.
  Õnneks leidus grupp kohalikke aktiivseid inimesi, kes ostsid Leevi poe ära. Sel aastal toetab vald taasavatud poodi 3000 euroga. Nii palju, kui ma Leevi poe pidajaid tean, on nad kõik väga tublid. Praegu on neil raske, sest nad alles õpivad poe pidamist. Aga ma usun, et neil hakkab hästi minema. Eesti riigis tegutsevad vabatahtlikud päästekomandod ja vabatahtlikud abipolitseinikud, meie vallas siis nüüd ka vabatahtlike rajatud kauplus.
  Leevikate tegu saadab avalikkusele justkui signaali, et nii saab ja nii peabki olema. Kas järgmisena paneme kooli kinni – küll vabatahtlikud ära teevad? Vabatahtlike töökoormus meie riigis järjest suureneb ja suureneb ka rahva ootus neile. Küsimus on, et mis siis riigi kohustuseks jääb... Vabatahtlikkus peaks riiki toetama, mitte selle funktsioone üle võtma.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Tõnu Mertsina: jaekaubandus buumib
Jaekaubanduse kasv on tugev ka ilma välisturistideta ja on võtnud eelmise kümnendi finantskriisi eelsete buumiaastate mõõtmed, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Jaekaubanduse kasv on tugev ka ilma välisturistideta ja on võtnud eelmise kümnendi finantskriisi eelsete buumiaastate mõõtmed, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
USA aktsiaturud lõpetasid börsinädala langusega
Kõik tähtsamad USA börsiindeksid langesid täna, lõpetades suurte tehnoloogiafirmade kvartalitulemuste ja kahe tosina IPO-ga nädala kokkuvõttes miinuses.
Kõik tähtsamad USA börsiindeksid langesid täna, lõpetades suurte tehnoloogiafirmade kvartalitulemuste ja kahe tosina IPO-ga nädala kokkuvõttes miinuses.
Hasartmängumaks tahetakse kindlatest saajatest lahti siduda
Rahandusministeerium saatis kooskõlastusele seadusemuudatused, millega muudetakse riigieelarvesse laekunud hasartmängumaksu tulu kasutamist – edaspidi ei lähe sellest kindel protsent ministeeriumidele valdkondade rahastamiseks, vaid tulu laekub riigi üldistesse tuludesse.
Rahandusministeerium saatis kooskõlastusele seadusemuudatused, millega muudetakse riigieelarvesse laekunud hasartmängumaksu tulu kasutamist – edaspidi ei lähe sellest kindel protsent ministeeriumidele valdkondade rahastamiseks, vaid tulu laekub riigi üldistesse tuludesse.
Raadiohommikus: Irina Embrich võitudest, Otto Pukk 637% tõusust ning Roman Zaštšerinski koroonapassist
Äripäeva hommikuprogramm kõneleb reedel suurtest võitjatest, aga ka koroonakriisist ja koroonapassist.
Äripäeva hommikuprogramm kõneleb reedel suurtest võitjatest, aga ka koroonakriisist ja koroonapassist.