Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Tallinn maksab Sarapuuga seostatud prügivedajale raha juurde

  Arvo Sarapuu ja Tallinna linna volikogu esimees Kalev Kallo Keskerakonna üldkogul 2015.a septembris.Foto: Raul Mee

  Tallinna linnavõim tõstis hiljuti kriminaaluurimise all oleva endise abilinnapea Arvo Sarapuuga seostatavale prügivedajale Baltic Waste Management (BWM) makstavat teenustasu ligi kümnendiku võrra.

  Tegemist on ettevõtte ärisaladusega ja BWM ei kommenteeri seda, kui palju ta lepingu täitmisel teenib või kuidas ta oma äripartnereid leiab.

  Kaido Laanjärv,
  BWMi juht ja omanik
  BWM esitas Tallinna keskkonnaametile taotluse Nõmmel ja Lasnamäe ühes piirkonnas prügiveo teenustasude tõstmiseks. Praeguseks on lepingumuudatused sõlmitud ning uued konteinerite tühjendamise hinnad hakkavad BWMi jaoks kehtima septembri algusest.
  Meenub, kuidas veel kevadel tagus abilinnapea Sarapuu rusikaga vastu rinda ja teatas, et linn ei allu ettevõtjate väljapressimistele. Siis oli suureks teemaks, et Ragn-Sells soovis Kesklinnas prügiveo eest raha juurde saada. Sarapuu lahenduseks oli, et linnale kuuluv Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus soetas prügiveokid ja hakkas ise prügi vedama.
  Kohe hakkas linnale kuuluv ettevõte tegema alltöövõttu Sarapuuga seostatavale BWM-ile, kelle saamatu prügivedamine oli tekitanud just Nõmmel väga palju pahameelt.
  Veebruarist-märtsist lepinguid täitnud BWM ongi praegu peatöövõtja, küsides, käsi pikal, linnalt raha juurde, ja keskmiselt umbes üheksaprotsendiline tasude tõus on saanud reaalsuseks.
  Kaido LaanjärvFoto: Internet
  Tallinna kidakeelne lepingupartner
  Asjaosalised ei avalda, kas ja kui palju BWM peatöövõtjana lepingutelt vahelt võtab. „Tegemist on ettevõtte ärisaladusega ja BWM ei kommenteeri seda, kui palju ta lepingu täitmisel teenib või kuidas oma äripartnereid leiab,“ teatas BWMi ametlik omanik Kaido Laanjärv.
  Ka Tallinna keskkonnaameti juhataja Relo Ligi kehitas õlgu küsimusele, kui suur on BWMile makstava teenustasu ning BWMi poolt omakorda alltöövõtjale Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskusele sama teenuse eest makstava tasu vahe.
  „Kuivõrd tegemist on kahe juriidilise isiku vahelise lepingulise suhtega, milles Tallinna linn ei ole lepingupool, puudub Tallinna keskkonnaametil teave selle kohta, kui palju maksab BWM oma alltöövõtjale,“ teatas Ligi.
  Ligi on küll olnud juba aastaid ühe lepingupoole, linnale kuuluva Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse, nõukogu liige.
  BWMi juht ja omanik Laanjärv jättis samuti vastamata, miks Tallinna lepingupartneril BWMil on esitamata 2016. majandusaasta aruanne. Ka ei kommenteerinud ta kaitsepolitsei kriminaaluurimist ega ka talle maikuus esitatud kahtlustust.
  BWM sai kuulsaks, kui tuli sisuliselt riiulifirmana ja tegi üsna puhta töö Tallinna jäätmeveohangetel nendes piirkondades, kus osales. Kusjuures hankeid ei võidetud mitte parima hinnaga, vaid konkurendid pahatihti kas ei kvalifitseerunud või lükkas linna keskkonnaamet nende pakkumused tagasi.
  Enne Tallinna vallutama asumist mitte ühelgi prügiveohankel osalenud BWMi taga on Kaido Laanjärv, endine Tallinna keskkonnaameti ametnik.
  Juba siis kahtlustasid konkurendid abilinnapea Sarapuu kureeritava linnavõimu abi ja suunamist.
  Ettevõte näitas aga saamatust kohe lepingute täitma hakkamise järel. Süvamahutite tühjendamisega ei saadud hakkama ning Nõmmel veeti tükk aega ilma nõutud jäätmeloata. Äripäeva andmetel on keskkonnainspektsioon selle eest määranud ka kopsaka rahatrahvi, mille ettevõte halduskohtus vaidlustas.
  Kriminaalasi kukil
  Kõige tipuks pidasid kaitsepolitseinikud maikuus Laanjärve, Sarapuu ning Sarapuu väimehe Margo Tomingase kinni ning esitasid neile kahtlustuse. Selgus ka, et kriminaalasi oli kestnud juba mitu kuud.
  Riigiprokurör Laura FeldmanisFoto: Raul Mee
  „Arvo Sarapuu on korraldanud BWMi tööd,“ lausus riigiprokurör Laura Feldmanis pressikonverentsil.
  Ta täpsustas, et tegu pole Sarapuu ainuisikuliste otsustega, vaid ta on neid sisuliselt suunanud – abilinnapea soove viisid ellu talle alluvad ametnikud ja ametkonnad. Sarapuule esitati kahtlustus toimingupiirangu rikkumises eriti suures ulatuses. Laanjärve ja Tomingast kahtlustatakse toimingupiirangu rikkumisele kaasaaitamises.
  Kahtlustuste kohaselt oli Laanjärv BWMis kõigest variisik ning äri taga olid Sarapuu koos ATKO Gruppi juhtiva väimehe Margo Tomingasega. BWMi rahastati Sarapuu ja Tominga osalustega ATKO Grupi ettevõtete kaudu.
  "Ma ei tunnista ennast süüdi mulle esitatud kahtlustuses. Ma lahkun poliitikast jäädavalt, soovides säästa Keskerakonda, kes on niigi avalikkuse turmtule all. Ma vabandan kõigi, eelkõige nõmmekate ees. Kinnitan, et mul olid parimad kavatsused, ja mul on kahju, et need sellistena ei realiseerunud. Palun austada minu privaatsust, et saaksin oma eluga edasi minna," teatas Arvo Sarapuu kahtlustuse saamise järel.

  Vastuseks Tallinna keskkonnaameti juhataja Relo Ligi soovile: „Oleksin väga tänulik, kui artiklis nimetaksite ka ettevõtte, kes antud teemaga teie poole pöördus. Usun, et lisaks minule oleks ka lugejatel seda huvitav teada,“ kinnitab Äripäev, et leidis lepingumuudatused ise Tallinna linna dokumendiregistrist.

  Linnas ei teata, palju BWM peatöövõtjana vahelt teenib
  Tallinna keskkonnaameti juhataja Relo Ligi sõnul puudub neil teave, kas hankelepingu hinna muutmine avaldab mõju Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus ASile (Ligi on ettevõtte nõukogu liige – toim.) alltöövõtu korras makstavale tasule.
  Järgneb intervjuu Ligiga:
  Miks tõstetakse BWMile makstavat teenustasu, kui lepingute täitmise algusest on möödas alles ligikaudu pool aastat?
  Hankelepingute täitmine algas küll ligikaudu pool aastat tagasi, kuid pakkumused esitas OÜ BWM riigihangetele 10.03.2015 (Nõmme) ja 24.10.2014 (Lasnamäe 10). Seega võrdlesime 2017. aasta hindu 2014. aasta lõpus ja 2015. aasta alguses pakutud hindadega. Samamoodi on Tallinna keskkonnaamet talitanud ka ASi Ragn-Sells ja Ekovir OÜ hinnatõusutaotlustega.
  Teatavasti veab nimetatud piirkondades prügi BWMi alltöövõtjana Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus. Samas olete te Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse nõukogu liige. Kas teenustasude tõstmine on tehtud Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse huvides?
  Hinnatõusu taotlused Nõmme ja Lasnamäe 10 veopiirkonnas esitas Tallinna linna lepingupartner OÜ BWM, kellega sõlmiti ka teenustasu muutmise kokkulepped. Tallinna keskkonnaametil puudub teave, kas hankelepingu hinna muutmine avaldab mõju Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus ASile alltöövõtu korras makstavale tasule.
  Kui suur on Tallinna Jäätmekeskuse (Tallinna keskkonnaameti allasutus) poolt BWMile makstava teenustasu ning BWMi poolt Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskusele (endine Tallinna Prügila) sama teenuse eest makstava tasu vahe? Ehk kas ja kui palju teenib BWM töövõtulepingutest peatöövõtjaks olemisest?
  Kuivõrd tegemist on kahe juriidilise isiku vahelise lepingulise suhtega, milles Tallinna linn ei ole lepingupool, puudub Tallinna keskkonnaametil teave selle kohta, kui palju maksab BWM oma alltöövõtjale. Tallinna linn maksab OÜ-le BWM Nõmme ja Lasnamäe 10 veopiirkondades ühe 600-1100 liitrise mahuti tühjendamise eest kuni 31.08.2017 0,78 eurot ja alates 01.09.2017 0,85 eurot. 
  Kas lepingumuudatuste sõlmimisel ei tekkinud teil küsimust, miks BWM ei ole täitnud seaduses nõutud õigeks tähtajaks majandusaasta esitamise kohustust?
  Tallinna linnal puudub pädevus teostada järelevalvet majandusaasta aruannete õigeaegse esitamise üle.
  Miks on Tallinna keskkonnaameti käskkirjadel, millega rahuldati osaliselt BWMi hinnatõusu taotlus, seatud viieks aastaks juurdepääsupiirang?
  OÜ BWM hinnatõusu taotlused ja Tallinna keskkonnaameti käskkirjad, millega rahuldati osaliselt OÜ BWM hinnatõusu taotlused, sisaldavad teavet, mille avalikustamine võib kahjustada OÜ BWM ärisaladust. Seetõttu on need dokumendid avaliku teabe seaduse § 35 lg 1 p 17 alusel tunnistatud asutusesiseseks kasutamiseks mõeldud teabeks. Taaskord, täpselt samamoodi on Tallinna keskkonnaamet käitunud AS Ragn-Sellsi ja OÜ Ekovir hinnatõusutaotluste ja käskkirjadega.
 • Hetkel kuum
IT-ettevõtte juht: tehisaru tuleb taltsutada
Tehisintellekt, mis tänavu hakkab mõjutama mitut valdkonda meditsiinist julgeoleku ja keskkonnani, aitab teha hüppe, mis toob Eesti taas digitaalse arengu eesliinile, kirjutab Tietoevry Create’i Baltikumi juht Valērija Vārna.
Tehisintellekt, mis tänavu hakkab mõjutama mitut valdkonda meditsiinist julgeoleku ja keskkonnani, aitab teha hüppe, mis toob Eesti taas digitaalse arengu eesliinile, kirjutab Tietoevry Create’i Baltikumi juht Valērija Vārna.
Hüppan tulusa sõidu lootuses Euroopa vingeimale rongile
Pärast pikka vaagimist otsustasin ühe ettevõtte oma jälgimisnimekirjast portfelli koosseisu edutada – sisenen enda jaoks täiesti uude valdkonda ehk ravimitööstusesse.
Pärast pikka vaagimist otsustasin ühe ettevõtte oma jälgimisnimekirjast portfelli koosseisu edutada – sisenen enda jaoks täiesti uude valdkonda ehk ravimitööstusesse.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Graafikud: võrdle, kuidas sinu maakonnas ärid hakkama saavad
Kogu Eesti tundis 2023. aastal, kuidas majanduslikult keeruline aeg tegi oma töö. Ettevõtete koondamiste ja pankrottide tagajärjel vähenes töökohtade arv ja suurenes töötute hulk. Kuigi palgakasv jätkus, oli see hulga väiksem kui aasta varem. Vaatluse alla võtsime sel korral kaks maakonda, mis jäävad Harjumaalt ja Tallinnast vaadates Eesti teise otsa: Valgamaa ja Võrumaa. Need naabermaakonnad külgnevad Läti­ piiriga, mis võiks anda vähemalt geograafilise eelise ekspordiks.
Kogu Eesti tundis 2023. aastal, kuidas majanduslikult keeruline aeg tegi oma töö. Ettevõtete koondamiste ja pankrottide tagajärjel vähenes töökohtade arv ja suurenes töötute hulk. Kuigi palgakasv jätkus, oli see hulga väiksem kui aasta varem. Vaatluse alla võtsime sel korral kaks maakonda, mis jäävad Harjumaalt ja Tallinnast vaadates Eesti teise otsa: Valgamaa ja Võrumaa. Need naabermaakonnad külgnevad Läti­ piiriga, mis võiks anda vähemalt geograafilise eelise ekspordiks.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Uus linnavõim vahetas välja Tallinna Hambakliiniku nõukogu ja juhi
SA Tallinna Hambakliiniku nõukogu kutsus alates tänasest tagasi juhatuse esimehe Maksim Volkovi, kelle juhitud linnaasutuses paljastas audit autoritaarse juhtimise ja lepingud omadega.
SA Tallinna Hambakliiniku nõukogu kutsus alates tänasest tagasi juhatuse esimehe Maksim Volkovi, kelle juhitud linnaasutuses paljastas audit autoritaarse juhtimise ja lepingud omadega.
Kas rohepööre tähendab eurokommunismi? Või on see lihtsalt üks utoopia?
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Volkswagen Golf 50: kuidas Põrnika järeltulijast kujunes hea auto mõõdupuu
Märtsi lõpus möödus pool sajandit päevast, mil algas Volkswagen Golfi tootmine. Ikoonilise Põrnika järeltulijast sai ettevõtte jaoks veelgi olulisem mudel.
Märtsi lõpus möödus pool sajandit päevast, mil algas Volkswagen Golfi tootmine. Ikoonilise Põrnika järeltulijast sai ettevõtte jaoks veelgi olulisem mudel.
Everaus rajab Rae valda uue elukvartali
Everaus Kinnisvara rajab Rae vallas asuvasse Järvekülla uue elamukvartali, alustades ehitusega suvel.
Everaus Kinnisvara rajab Rae vallas asuvasse Järvekülla uue elamukvartali, alustades ehitusega suvel.
Coop Pank läks euribori prognoosides pessimistlikumaks
Aprillikuu seisuga võiks euribor jõuda 2,4%-le 2027. aasta oktoobris, rääkis Coop Panga juhatuse liige Arko Kurtmann toiduliidu aastakonverentsil.
Aprillikuu seisuga võiks euribor jõuda 2,4%-le 2027. aasta oktoobris, rääkis Coop Panga juhatuse liige Arko Kurtmann toiduliidu aastakonverentsil.