Harry Tuul • 25. oktoober 2017 kell 8:15

Selgusid Putini kolm „rahakotti“

Venemaa president Vladimir Putin  Foto: epa

Uurivate ajakirjanike platvorm OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) uuris välja, et Venemaa presidendi Vladimir Putini lähiring kontrollib vähemalt 24 miljardit dollarit. Lisaks toob välja kolm nime, keda peetakse Putini „rahakottideks“.

Eile õhtul avaldatud ülevaates keskendus OCCRP Putini sugulasele Mihhail Šelomovile. Ajakirjanikud selgitasid temaga vesteldes välja, et Šelomov ise pole teadlik kõigi ametlikult tema nimel oleva ettevõtte Aktsept varadest.

OCCRP jõudis järeldusele, et Putini perekonna liikmed, vanad sõbrad ning sõbrad, kellest on saanud pereliikmed, omavad vähemalt 24 miljardit dollarit. Enamik lähikondsetest on seotud gaasi- või naftatootmisega või löövad kaasa riigifirmades. Sellised tegelased on näiteks Juri Kovaltšuk, Gennadi Timtšenko, vennad Arkadi ja Boriss Rotenberg.

Lisaks toob OCCRP välja kolm nime, keda nimetab Putini kolmeks rahakotiks. Nendeks on Mihhail Šelomov, Sergei Roldugin ja Pjotr Kolbin. Tõsi, tšellist Roldugini seosed Putiniga avastati juba pärast Panama paberite avaldamist. Šelomov on Putini sugulane ning Kolbini nimi kerkis esile, kui avalikkuse luubi alla kerkis eliitkinnisvara müük endise võimleja Alina Kabajeva vanaemale. Kabajevast omakorda on Vene meedias räägitud kui Putinile väga lähedasest naisest.

Putini sõber ja Venemaa riigihangete kuningas Arkadi Rotenberg.  Foto: epa

OCCRP hinnangul on kolmikul ühiseid jooni. Nendele kuuluvad ettevõtted kontrollivad suure väärtusega varasid, seejuures ametlikud omanikud pole ise kursis, milliseid täpsemalt, kuid pingutavad märkimisväärselt, et selgitada oma jõukust. Arvestades nende sidemeid Venemaa presidendiga, tekib küsimus, kelle raha nad kontrollivad.

Näiteks Šelomov, kellest ajaleht Vedomosti kirjutas juba 2014. aastal artiklis „Kas Putin olla on kerge?“ alapealkirjaga „Sugulaste äri“. Toona Šelomoviga ühendust saada ei õnnestunud. OCCRP kirjutas nüüd, et Selomov töötab tänaseni reaametnikuna laevandusettevõttes Sovkomflot. Sarnaste, vanemspetsialisti ametikohtade võrdluses võib oletada, et tema sissetulek on 10 000 dollarit aastas. Samas on tema ettevõtte Aktsept varade väärtus OCCRP hinnangul 573 miljonit dollarit.

OCCRP kirjutab, et esimeses vestluses sel kevadel oli Šelomov üllatunud, kuuldes küsimust Igora mägikuurordi kohta Peterburi lähedal. Ometi kuulub Aktseptile pool ettevõttest, mis rajab Igorasse võidusõidurada. Samuti peeti Reutersi andmetel Igoras Jekaterina Tihhonova pulm. Tihhonovat peetakse Putini tütreks. Šelomov ise võttis telefonitoru ning oli vestluse ajal viisaks, kuid seejuures üllatus: „Miks te sellest minu käest küsite?“ Kui talle meenutati seost Igoraga, siis ta vastas: „Ma olen sellest kuulnud, kuid mitte enamat.“ Ta teatas, et projekt on praegu paberil ning ehituskohas on tühermaa.

OCCRP andmetel algas Aktsepti tegevus 2004. aastal, kui firma sai Panama off-shore’ilt Santal Trading Corporation laenu 18 miljonit dollarit 5% intressiga ilma igasuguse tagatiseta. Tol aastal sai Aktseptist pank Rossija aktsionär ning oma osalust on kasvatatud 6,1 protsendini. Samuti ostis ettevõte osaluse kindlustusfirmas Sogaz – osaluse väärtuseks hinnati 2013. aastal juba 200 miljonit dollarit.

Veel üle 320 miljonile dollarile hinnatud osalust kontrollib Aktsept läbi ettevõtte Platina, mille omandas novembris 2009. Seda firmat seostab OCCRP Arkadi ja Boriss Rotenbergiga ehk meestega, kes teenivad miljardeid riigi suurhangetel. Näiteks alles nädalapäevad tagasi teatas Bloomberg, et Arkadi Rotenbergile kuuluv Stroigazmontaž hakkab ehitama silda mandrilt Sahhalini saarele. Projekti hind on peaaegu 300 miljardit rubla ehk 4,5 miljardit eurot. Ametlikult kuulutatakse projekt välja aga alles 2018. aasta alguses. Praegu on sama firma tähtsaim projekt Krimmi silla ehitamine.

Putin ise on korduvalt ümber lükanud jutte oma üüratust rikkusest. Intervjuus ameerika filmirežissöör Oliver Stone’ile märkis ta: „Kirstus pole taskuid.“

Hetkel kuum