Äripäev • 28. november 2017 kell 11:19

OECD: Eesti tänavune majanduskasv 4,4%

OECD: Eesti tänavune majanduskasv 4,4%  Foto: PantherMedia/Scanpix

Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) prognoosib Eesti majanduskasvuks tänavu 4,4 protsenti ja tuleval aastal 3,3 protsenti.

„OECD prognoos kattub rahandusministeeriumi prognoosiga. Meie majandus kasvab ja riigi rahandus on heas korras,“ ütles rahandusminister Toomas Tõniste.

OECD hinnangul on kasvanud nii era- kui avaliku sektori investeeringud ning neid toetavad ka EL-i fondide väljamaksed.

Teatud sektorites valitseb OECD hinnangul jätkuvalt tööjõupuudus, mis survestab palgakasvu. See omakorda võib raskendada eksportööride hinnakonkurentsi. Samas prognoosib OECD ekspordi tugeva kasvu jätkumist.

Tarbijausaldus on paranenud, tuues kaasa majapidamiste kulutuste jõulise kasvu. Maksuvaba tulu tõstmine 500 euroni ergutab majapidamiste ostujõu kasvu. See omakorda peaks toetama nii tööturul osalemist kui vähendama madalate sissetulekute maksukiilu.

Eelarvetasakaal on OECD hinnangul praeguses majandustsüklis mõistlik ja jääb alla protsendi piiri. Kuna majandus on oma potentsiaali lähedal, peaksid avalikud kulutused keskenduma meetmetele, mis ergutaks võimalikku kasvu ja pehmendaks ülekuumenemise riske.

Lisaks tuleks OECD hinnangul senisest veelgi enam keskenduda varandusliku ja tervisliku seisundi erinevuste ja sooliste lõhede vähendamisele.

Hetkel kuum