Kristjan Pruul • 6. veebruar • 1 min
Jaga lugu:

EL andis gaasiaktsiisi erandile loa

Estonian Celli haavapuitmassi tehas Kundas.
Estonian Celli haavapuitmassi tehas Kundas.  Foto: Arno Mikkor

Euroopa Komisjon andis rohelise tule valitsuse plaanile vähendada energiamahukate ettevõtete gaasiaktsiisi.

Plaani järgi võiks vähendada suure energianõudlusega ettevõtete, näiteks paberitööstuse tarbitavalt gaasilt võetavat aktsiisi ELis lubatud miinimummäärani, kuid seni puudus selgus, kas selleks ei lähe vaja riigiabi luba.

"Euroopa Komisjoni konkurentsi peadirektoraat leidis, et planeeritud skeem on kooskõlas riigiabi grupierandi regulatsiooniga. Ehk kui valitsus otsustab selle teemaga edasi liikuda, saame abi täiendava riigiabi loata rakendama hakata," ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete juht Rasmus Ruuda.

Gaasiaktsiisi langetust on peetud oluliseks, sest sarnaselt elektriaktsiisiga on see Eestis kõrgem kui naaberriikides. Elektriaktsiisi langetamise kohta on rahandusministeerium juba seaduseelnõu kooskõlastusele saatnud, otsuse üle rõõmustasid ka tööstuse esindajad, näiteks Estonian Cell, mille elektri- ja gaasitarve on tõesti märkimisväärne.

Kuid juba siis juhtis gaasiettevõtete katusorganisatsioon Gaasiliit tähelepanu, et plaanitavad gaasiaktsiisi tõusud ähvardavad võrreldes lõunapoolsete naabrite Läti, Leedu või Poolaga tõsta aktsiiside vahe 5-15kordseks.

Estonian Celli esindajatele on rahandusminister Toomas Tõniste kirjas kinnitanud, et Euroopa Komisjoni nõusoleva seisukoha korral oodatakse teemat tänavuse aasta algul uuesti valitsuskabinetti ja kui valitsus selle heaks kiidab, valmistab rahandusministeerium gaasiaktsiisi langetamiseks ette ka aktsiisiseaduse muudatused.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt